Sobotka chce v Číně mluvit o investicích i lidských právech

21.11.2015 20:00

Vztahy České republiky s Čínou byly v posledních letech velmi zanedbané a Česká republika má co dohánět, řekl dnes novinářům před odletem na oficiální návštěvu Číny premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Uvedl, že tento hendikep se jeho vláda snaží dohánět. "Podařilo se nám meziročně zvýšit export o 15 procent," řekl. V Číně bude Sobotka jednat s nejvyššími politickými představiteli. Premiér s nimi hodlá mluvit i o lidských právech.

 Sobotka chce v Číně mluvit o investicích i lidských právech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

"Letos přijede do České republiky více než 300.000 turistů z Číny a rovněž je tu velká šance na to, abychom využili faktu, že je Čína druhá největší ekonomika na světě. Naše země potřebuje vyvážet proto, abychom prosperovali," uvedl Sobotka. S premiérem proto míří do Číny i podnikatelská delegace. Jsou v ní například zástupci konkrétních strojírenských firem, které v zemi hledají nové možnosti. Naopak by do České republiky mohly přijít další investice, ať již do finančního sektoru, nebo i do výrobní sféry, dodal Sobotka.

Čínský komunistický režim bývá často terčem kritiky kvůli nedodržování různých práv a svobod, také český premiér hodlá se svými čínskými partnery mluvit i o lidských právech. "Chceme diskutovat o celém spektru vzájemných vztahů. Pokud se bavíme o té rozdílnosti společenských systémů, to je potřeba vzít jako fakt, kvůli historickému vývoji má Čína jiný společenský systém, než má Česká republika," uvedl Sobotka. "Pokud mají ale státy rozvíjet mírové vztahy, je třeba, aby se vzájemně respektovaly a respektovaly i tyto odlišnosti," dodal s tím, že Čína stejně tak respektuje fakt, že ČR má demokratický systém. "Jsme ale připraveni debatovat o všech aspektech našich vztahů, včetně diskuse o lidských právech," řekl premiér.

Sobotku doprovázejí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Téměř týdenní cesty se účastní zástupci ministerstva zahraničí, průmyslu a obchodu a ministerstva kultury a téměř 40 zástupců českých firem v čele s prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým. Podnikatelé se účastní například výrobci radarů, developeři či dodavatelé investičních celků v oborech chemie, zpracování ropy nebo strojírenství. Do Číny jedou i zástupci firem z oblasti lázeňství, pivovarnictví a zdravotnictví, ale také zástupci krajských samospráv a Univerzity Karlovy v Praze.

Prvním bodem premiérova programu bude v neděli po příletu podnikatelský seminář v Šanghaji, v pondělí Sobotka navštíví šanghajský závod Škoda Auto.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Uvažujete kandidovat do vedení ANO?

Máte asi největší šanci oslovit nejen další voliče, ale i ostatní strany se s vámi ezdráhajíjednat jako třeba s Babišem. Nebo myslíte, že by s Schillerovou nebo Havlíčkem nastala nějaká změna? O nich se často jako o adeptech na nvé lídry mluví, ale podle mě to jsou jen cvičené opičky Babiše, nic ve...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil: Předák ODS se holedbal, jak s nějakým dědkem praští o zem. A Babiše vyzývali k omluvě?! Čumím!

7:10 Ivan Vyskočil: Předák ODS se holedbal, jak s nějakým dědkem praští o zem. A Babiše vyzývali k omluvě?! Čumím!

„Jak ti zapřísáhlí a halasní „antikomunisté“ se náhle až hystericky radovali. Ač Petr Pavel nebyl mů…