„Tahle matematika je jen pro bílý.“ Americká profesorka hispánského původu vyráží do boje s rasistickou vědou

27.10.2017 17:21

Hledání rasismu a xenofobie „ve všem a v každém“ patří mezi oblíbené kratochvíle na mnoha dnešních univerzitách západního světa. Tentokrát přišla se zajímavou teorií profesorka z univerzity v Illinois.

„Tahle matematika je jen pro bílý.“ Americká profesorka hispánského původu vyráží do boje s rasistickou vědou
Foto: cs.vsb.cz
Popisek: VŠB - Technická univerzita Ostrava

Rochelle Gutierrezová se soustředí na University of Illinois na „otázky rovných příležitostí“ a nyní se zaměřila na matematiku. Po mnohaměsíčním zkoumání přišla na to, že tento obor je ovládán z velké části „bílou rasou“, a to z jejího pohledu negativně ovlivňuje způsob výuky. K tomuto účelu dokonce Gutierrezová vydala studii s názvem „Podpora pro výuku v matematických vědách“. Za hlavní problém považuje, že matematiku vyučují hlavní běloši.

„Ti, co rozvíjejí matematické vědy, pracují v tomto oboru a jsou považováni za hlavní tahouny v oboru, jsou obecně považováni za bílé. Příslušníci minorit zažívají často v matematických učebnách mikroagresi, protože tam jsou lidé posuzování podle toho, jestli dokážou uvažovat abstraktně. Pokud toho daný jedinec není schopen, tak bude mít vždycky pocit určité podřízenosti,“ vysvětluje, slovy Daily Mail, „samozvaná aktivistka“.

Celý text v angličtině je ZDE.

Podle Gutierrezové je otázkou, jestli by měli být lidé vnímáni jako „ti chytří“ jenom proto, že jsou úspěšní v matematice. „Vyučující matematiky by měli získat politické znalosti, které by jim byly ve výuce prospěšné,“ navrhuje autorka studie, která má pro své aktivity na univerzitě očividně podporu. Zlé jazyky tvrdí, že především proto, že v opačném případě by své kritiky obvinila z rasismu a neúcty k ženským právům.

To ostatně svým vyjádřením pro Fox News nepřímo potvrzuje také šéf univerzity John Wilkin. „Otázky, které se týkají rovného přístupu ke vzdělání, jsou vážným tématem. A podrobné analyzování těchto náročných pedagogických otázek je přesně to, čím by se univerzity měly zabývat,“ pronesl Wilkin snaživě. Údajnou diskriminací etnických či jiných menšin se letos v létě zabývala také prestižní britská King's College.

Zdejším levicovým aktivistům se zase nelíbilo, že na chodbách univerzity vidí pouze busty „bílých vousatých mužů“. Někteří studenti se údajně cítili zneklidněni tím, že se musí dívat pouze na busty těch, kteří se nějakým způsobem podíleli na rozvoji samotné univerzity či oboru psychologie, psychiatrie a neurologie. Vedení univerzity se tedy nakonec rozhodlo tlaku ustoupit a začalo některé busty odstraňovat.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Macronův sen o míru během olympiády. Hoffman tuší, proč nevyjde

17:01 Macronův sen o míru během olympiády. Hoffman tuší, proč nevyjde

POHLED IVANA HOFFMANA Sprnová olympiáda v Paříži se Emmanuelu Macronovi zdá vhodnou příležitostí, ab…