„Koncem července se mnou uveřejnil větší rozhovor čínský, de facto stranický deník Guangming Daily, jehož čtenáře lze počítat v desítkách milionů. Bylo to po letech poprvé, co se bavili s někým z České republiky. Můj pohled, což asi nikoho nepřekvapí, se v řadě ohledů liší od postojů některých českých, zejména koaličních politiků,“ předesílá Jan Zahradil ke sdílenému rozhovoru.
„Jan Zahradil je zasloužilým poslancem Evropského parlamentu, bývalým předsedou Skupiny přátelství EU-Čína a bývalým prvním místopředsedou výboru pro mezinárodní obchod Evropského parlamentu. Nazýváme jej zasloužilým, protože od vstupu ČR do EU v roce 2004 působil 20 let jako poslanec Evropského parlamentu a zastával významné funkce ve více výborech. Má bohaté politické zkušenosti a byl svědkem dvaceti let změn Evropské unie, zejména proměn Evropského parlamentu,“ píše deník Guangming Daily.
Koncem července se mnou vyšel větší rozhovor v čínském deníku Guangming Daily, který má pár desítek milionů čtenářů. Po dlouhých letech vůbec první s kýmkoliv od nás.
— Jan Zahradil (@ZahradilJan) August 5, 2024
Pro zájemce: právě jsem zveřejnil jeho čerstvý český překlad na své fb fanpage (na X je to moc dlouhé). pic.twitter.com/VBMEwNPagy
Letos slavíme výročí dvaceti let od vstupu Česka a dalších devíti zemí střední a východní Evropy do EU. Uplynulo dvacet let a nadšení z doby krátce po vstupu do Unie se postupně vytratilo. Zahradil v rozhovoru pro deník Guangming Daily uvedl, že pro Českou republiku nebyla téměř žádná jiná volba než vstup do EU. Samozřejmě že vstup do EU přinesl České republice všestranné změny a urychlil tempo rozvoje státu. Přistoupení východních členů také posunulo těžiště EU více na východ, orgány EU však neprovedly náležité reformy a hlasy nových členů nebyly náležitě reflektovány.
Evropská unie se vyvinula z ekonomického společenství a postupem času se změnila v regionální mezinárodní organizaci politického charakteru. Zahradil se podle svých slov domnívá, že ne každý člověk je s tímto spokojen, zvláště to, že se státní moc přesouvá z národní úrovně dál na nadnárodní, naráží na podezření lidí v mnoha zemích. Upozornil, že EU je účinným nástrojem a prostředkem k dosažení rozvoje zúčastněných zemí, ale nemůže být „Evropskou unií pro Unii“, a nelze dovolit, aby se zúčastněné země „staly jejími služebníky“. EU by toho měla dělat méně, ale lépe.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská