„Tohle je vedle, ujetý, a to mě na tom sere.“ Je zde odhad, co by řekl Václav Havel demonstrantům z Milionu chvilek

17. 6. 2019 15:54

Kritici Václava Havla prvnímu českému prezidentovi často vyčítají, že během svého života pokrytecky moralizoval. Po sociálních sítích však koluje video, sestřih z filmu „Občan Havel“, který dokazuje, že se Havel uměl dívat na různé problémy velmi pragmaticky. Brněnský právník Tomáš Tyl na základě tohoto sestřihu prozradil, co by Havel možná mohl říct například demonstrantům z Milionu chvilek pro demokracii o Babišovi.

„Tohle je vedle, ujetý, a to mě na tom sere.“ Je zde odhad, co by řekl Václav Havel demonstrantům z Milionu chvilek
Foto: Dostál František
Popisek: Václav Havel - výřez

První český prezident se ve filmu Občan Havel zlobil, že mu část veřejnosti vyčítala prodej části Paláce Lucerna do rukou bývalého předsedy představenstva Chemapolu a bývalého agenta komunistické Státní bezpečnosti Václava Junka. Havel si za to tehdy vyslechl kritiku, ale ve filmu Občan Havel dal jasně najevo, že své kritiky považuje za pokrytce.

„Já nemám špatné svědomí, já vím, že to bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Ta firma si počíná legálně a každý člověk od rána do večera užívá výrobků, který tahle firma do té země buď vyrobila, nebo dovezla, do téhle země. Každý ji legitimuje včetně pana Leschtiny od rána do večera,“ rozčiloval se Havel ve zmíněném filmu.

Anketa

Myslíte, že Babišova vláda prospěla vaší osobní finanční situaci?

87%
13%
hlasovalo: 15818 lidí
„A co najednou mně říkají, že já ji legitimizuju, když zachraňuju Lucernu, protože to je jediná firma, která je ochotná dát miliardu na její rekonstrukci, jinak spadne ta Lucerna. A toto je jediný kupec, který ten palác zachrání. Navíc je to jeden z pilířů naší ekonomiky.  A já se mám k němu chovat jako k prašivému? Co to je? Tak je prašivá celá naše ekonomika a celý náš stát,“ nedal se zastavit první český prezident.

Havel kritiku prodeje části Lucerny do rukou vlastníka Chemapolu považoval za extrakt čecháčkovství, proti němuž prý cítil potřebu bojovat.

„To je extrakt čecháčkovského pokrytectví. Všichni volili komunisty, všichni jsou vychcánkové, všichni kradou a najednou a na Junkovi si to vybíjejí. A já jsem pro ně najednou jejich svědomí. Delegovali na mě svý svědomí a jejich svědomí nesmí podat ruku Junkovi, který je zase naopak extraktem zla,“ pravil Havel v určité nadsázce.

„To celý je vedle, to celý je ujetý, a to mě na tom sere,“ uzavřel téma Havel.

Brněnský právník Tomáš Tyl k tomu na sociální síti Facebook poznamenal, že podobně by dnes Havel mohl mluvit i o premiérovi Andreji Babišovi. Připomeňme, že společnost Chemapol zkrachovala a její část koupil právě Babiš. O svém Agrofertu, odloženém momentálně do svěřenského fondu, Babiš také říkává, že zaměstnává tisíce lidí a odvádí tu velké daně, takže by se dal označit za jeden z pilířů ekonomiky. A byl agentem komunistické Státní bezpečnosti. Sám to však vytrvale popírá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

7:55 „Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

TÝDEN V MÉDIÍCH Na naprosto bizarní dramaturgickou dezorientaci České televize upozornil komentář Ja…