Tomio, my tě chceme! A o žádné peníze nejde. Poslanci Úsvitu vyšli před kamery... Podívejte se na to sami

11.02.2015 10:55

Devět poslanců hnutí Úsvit, kteří doposud stávali ve sněmovním foyer za Tomio Okamurou, nyní vystoupilo na samostatné tiskové konferenci. Snažili se vysvětlit, proč v úterý nad ránem hlasovali proti předsedovi hnutí Tomio Okamurovi, který jejich výzvu k vytvoření nové strany, která by Úsvit zastřešila, okamžitě začal interpretovat jako puč.

 Tomio, my tě chceme! A o žádné peníze nejde. Poslanci Úsvitu vyšli před kamery... Podívejte se na to sami
Foto: Facebook, tan
Popisek: Poslanci hnutí Úsvit
reklama

Marek Černoch, který jako předseda poslaneckého klubu návrh předložil, ve svém úvodním prohlášení zdůraznil, že poslancům, kteří se postavili Tomio Okamurovi, šlo o to, aby byl program Úsvitu prosazován efektivnějším způsobem. Proto navrhl řešení, které by umožnilo aktivnější zapojení poslanců a dalších členů do fungování Úsvitu, které doposud bylo až příliš ovládáno Tomio Okamurou.

Ohradil se proti tomu, že by poslanci byli „pučisté“, snažící se sesadit Okamuru. Toho prý stále uznávají a chtěli by, aby se na jejich činnosti podílel. „Když někdo sedí vedle vás a vy mu navrhujete, že by se něco mělo udělat takto, a pak se o tom hlasuje, tak to není žádný puč,“ ohradil se s tím, že zasedání poslaneckého klubu v noci z pondělka na úterý probíhalo přesně takto.

Podle Černocha se v Úsvitu dlouhodobě kumulovaly problémy, které Okamura nechtěl řešit, a proto navrhl tuto cestu. „Nebyla to revoluce, ale evoluce,“ dodal předseda poslanců Úsvitu.

Jeho kolega Petr Adam se pak ohradil proti urážkám a výhrůžkám, kterým prý poslanci čelí ze strany příznivců Tomio Okamury. Podle něj vše proběhlo zcela demokraticky, když poslanci řešili, jak by se měl Úsvit dále vyvíjet a ze dvou možností se většinově postavili za tu, kterou navrhoval Marek Černoch.

„Uráží mě, že nám říkají pučisté,“ přidala se Jana Hnyková, místopředsedkyně poslaneckého klubu. Jednalo se prý o výsledek dlouhodobého marného říkání námitek uvnitř Úsvitu. Nikdy prý nikoho z Úsvitu nepomlouvala veřejně, jako to dělali jiní, výslovně jmenovala bývalého předsedu poslanecké frakce Radima Fialu. Zmínila i fakt, že se jako bývalá zdravotní sestra snažila vždy pomáhat bezmocným a ke svému poslaneckému mandátu přistupovala poctivě, a přesto její připomínky nebyly brány vážně.

Poslanec Karel Fiedler pak pomluvil obsáhleji o tom, jak to chodilo v Úsvitu pod Tomio Okamurou. „Okamura o přímé demokracii mluví, ale odmítá se tím sám řídit,“ shrnul svůj výklad, že na mezery v přímé demokracii v hnutí, které si ji dalo přímo do názvu, upozorňoval dlouhodobě. Proto jej prý velmi mrzí, že nyní slýchá „nehezká slova o křivých páteřích“.

Poslankyně Olga Havlová se pak ohradila proti tomu, jak Okamura na hlasování poslanců proti sobě reagoval v průběhu úterka. „Všechno, co poté udělal Tomio Okamura, bylo v afektu. Nestrávil to, že deset lidí hlasovalo proti němu,“ ohradila se poslankyně. Pak ocenila, že ve středu již opadly emoce a sám Okamura dal najevo připravenost s poslanci jednat. „Možná jsme tím někomu zkazili radost, ale náš poslanecký klub se nerozpadá,“ ujistil následně Marek Černoch.

Druhá část tiskové konference zahrnovala otázky novinářů a redaktorka ČT se na úvod podivila, že všichni poslanci prohlašovali, že je Okamurovo současné vystupování uráží, ale zároveň mu nabízejí spolupráci. „To se může stát komukoliv,“ vyjádřil Černoch pochopení pro Okamurovo jednání.

Podle Černocha Okamura na podzim slíbil, že Úsvit do konce roku přijme 100 nových členů, ale je jich stále jen devět. Čekatelé, kteří jsou odsouváni neustálými změnami stanov, už prý začínají být nervózní.

Poslanec Fiedler si pak postěžoval: „My nemůžeme měnit stanovy ani cokoliv v hnutí prosazovat, když nejsme členové.“

Na námitku novinářů, že poslanci věděli, že kandidují za uzavřené hnutí s pochybnou vnitřní strukturou, poslanec Adam opáčil, že poslanci kandidovali za „filozofii Úsvitu“ a měli slib od Okamury, že jejich názory budou vyslyšeny, což se nestalo.

Marek Černoch pak vehementně odmítl, že by jejich chování bylo jakkoliv spojeno s penězi za výkon poslaneckých mandátů, o čemž se taky spekulovalo.

„Chceme spojovat, a Úsvit poslední dobou spíše rozděloval,“ zakončil Černoch své vystoupení na tiskovce.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …