„U nás by Musk nevyletěl ani s jednou raketou.“ Zásadní pohled nejen na EU

10.10.2022 16:37 | On-line

Historik a egyptolog Miroslav Bárta říká, že invazí Ruska na Ukrajinu utržily velké myšlenky 20. století zásadní rány. Svět a zejména Evropa se prý v důsledku války a pandemie covidu-19 změnil a proměnou bude muset projít zejména v oblasti zacházení s energetickými zdroji a fungování společnosti a státu, hlavně v sociální oblasti.

„U nás by Musk nevyletěl ani s jednou raketou.“ Zásadní pohled nejen na EU
Foto: Reprofoto:ČT
Popisek: Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr.

Bárta, který se zabývá vznikem a zánikem velkých civilizací, především Egypta, sleduje vývoj západní civilizace, která musí reagovat na pandemii a válku na Ukrajině. „Velké myšlenky 20. století utržily zásadní rány. Ke své škodě. Jsem přesvědčen, že se svět v důsledku covidu nebo ruské agrese na Ukrajině skutečně změnil. Systém tak projde podstatnými změnami – ať už jde o způsob zacházení s energetickými zdroji nebo o fungování společnosti jako takové,“ říká Bárta v rozhovoru pro Český rozhlas.

Lidé si podle něj musejí uvědomit, že nejprve musejí plnit svoje povinnosti a až poté vyžadovat své svobody. „Jedna z věcí, která je za mě problém, je nárokovost společnosti. Kde to skončí? Teď máme přes 90 procent mandatorních výdajů, tedy sociální stát. Ještě před sto lety činily stejné výdaje jen deset procent. To je neudržitelné – ať si říká, kdo chce, co chce,“ má jasno Bárta, že současné přemýšlení společnosti a státu je v sociální oblasti vyhnané do extrému.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Potrat jako ideologie. A rodí se nejméně dětí v historii. Snad konečně začneme pomáhat, věří lidé z rozehnaného pochodu

19:56 Potrat jako ideologie. A rodí se nejméně dětí v historii. Snad konečně začneme pomáhat, věří lidé z rozehnaného pochodu

„Věřím, že letošní Pochod pro život může prolomit neplodné ideologické výkřiky a konečně otevřít deb…