Do Třebíče na besedu o migraci a bezpečnosti zavítal bývalý policejní prezident Stanislav Novotný, nyní podnikatel, publicista a předseda Asociace nezávislých médií. „Migrace doprovází lidstvo po celou jeho historii. Lidé se stěhovali, aby se vůbec uživili, nebo naopak přepadali ty, kteří se měli lépe. V nedávné minulosti stěhovali celé národy násilně jak stalinské Rusko, tak nacisté,“ upozornil v úvodu. Příčin současné migrace je mnoho. „Měli bychom odstraňovat ty, které jsme sami zavinili. Migrační vlna, jež se na Evropu valí z jihu a jihovýchodu, případně se povalí později z východu – hlavně z Ukrajiny, má hlavně ekonomické důvody. Což je přirozené. Lidé se chtějí mít lépe. Nejhorší ale je, že tuto poslední vlnu jsme do značné míry vyprovokovali tím, že válčíme (jako Západ) všude, kde se dá. A že my sami chceme urvat další zdroje a podělit se o něco, co původně patřilo těm národům,“ domníval se. „Často jsme vytvořili nesnesitelné podmínky v celé řadě zemí,“ doplnil.
Mezinárodní právo je v troskách
„Rozvorali jsem to, co jakousi bezpečnost doposud vytvářelo. Mezinárodní právo do určité míry existovalo – Rada bezpečnosti, OSN. Bylo důležité, aby, pokud se chtělo někde zasáhnout, celý tento proces proběhl. Kosovem byl tento princip opuštěn a mezinárodní právo je teď v troskách,“ řekl bývalý policejní prezident. „Kvůli pokusům napravovat svět a vyvážet typ demokracie, která nemá v těchto zemích místo, se nacházíme v situaci, že se vracíme do období před první světovou válkou. Do bismarckovské doby, kdy se politika dělala velice pragmaticky a zároveň velmi tajně, potichu, složitě. Nikdo nevěděl přesně, kdo uzavřel s kým smlouvu a proti komu vlastně. To byl potom důvod, proč došlo k první světové válce. Kvůli vychytralosti a neschopnosti neexistoval systém, který by byl většinou velmocí respektován. Do takovéto situace se dnes dostáváme,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban