Sezona dovolených se již pomalu rozjíždí, největší nápor však začne tradičně se začátkem prázdnin. Do oblíbeného Chorvatska zamíří tisíce Čechů. Mnozí místo letecké dopravy, kterou nabízejí cestovní kanceláře, zvolí cestu k Jadranu autem.
Češi volí pro cestu do Chorvatska nejčastěji trasu skrz Rakousko a Slovinsko. Mnozí však už objevují i cestu přes Maďarsko, která je sice o něco delší, ale skýtá třeba zastávku u lázeňských pramenů nebo u jezera Balaton.
Zastánci automobilového cestování většinou argumentují svobodou pohybu a cenou. Oproti leteckým zájezdům s cestovní kanceláří lze skutečně dost ušetřit, neboť odpadá cena letenky a provize pro cestovní kancelář. Motoristé také místo klasických hotelů míří často do kempů, které se v Chorvatsku těší velké oblibě. V posledních letech přibývá i lidí, kteří se na cestu vydávají tzv. „obytňákem“.
Dražší dálniční známky
„S cestovní kanceláří jsem byl na dovolené jen jednou, a bohatě mi to stačilo. Potřebuji při cestování svobodu, a ne řídit se pokyny nějakých delegátů,“ napsal do facebookové skupiny věnující se dovolené v Chorvatsku pan Jiří. „A to nemluvím o tom, že to vyjde levněji.“
„Nechci podporovat předražené cestovky, u kterých nikdy nevíte, co vás nakonec čeká,“ přitakal Miloš.
„My jezdíme autem hlavně kvůli dětem,“ ozvala se paní Barbora. „Máme tříleťáka a šestiletou holčičiku. Na cestě děláme přestávky a navštívíme tak ještě jiná zajímavá místa, která bychom letadlem minuli. V cíli jsme za 8–10 hodin, podle toho, jaká je dopravní situace a jak moc se někde zdržíme. To přijde v pohodě, rozhodně lepší než nervovat se někde v letadle se řvoucími dětmi a vidět ty hrozné pohledy lidí okolo.“
„Do Chorvatska jedině autem. Jezdíme tak už 10 let a nikdy žádný problém,“ přitakala výhodám cestování po vlastní ose další komentátorka, paní Helena.
Letos však bude cesta do Chorvatska pro motoristy dražší. Poplatky za dálnice, které se platí prostřednictvím dálniční známky, totiž oproti loňskému roku zdražily v Rakousku i na Slovensku, a v nejbližších dnech má dojít ke zdražení také ve Slovinsku. V samotném Chorvatsku se poplatek za dálnice neplatí skrze dálniční známku, ale řidiči musí platit mýtné. Přitom každoročně platí, že v letní sezoně se mýtné zvyšuje,“ řekl ParlamentnímListům.cz Daniel Prokeš z agentury Porto, který se věnuje poradenství turistům v oblasti Jardanu. Běžně prý jde o navýšení o 10 %, letos si však cestující za mýtné připlatí až 15 %.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Andrea Novotná
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.