"Zabijeme každého tyrana, černou vlajku vyvěsíme i nad Bílým domem," zaznělo na akci, které přihlížel i Andrew Schapiro

16.09.2016 15:00 | Zprávy

REPORTÁŽ Rozbijte jim hlavu kamenem, bodněte je nožem, přejedťe autem. Podobné výzvy se šíří po internetu. Mají za úkol vyvolávat radikální nálady mezi muslimy a rozšířit řady teroristů Islámského státu. Tyto a mnohé další informace sdělil šéf protiteroristické sekce FBI Jeffrey Cannon. Ministerstvo vnitra totiž včera pořádalo konferenci o obraně proti terorismu a útokům na měkké cíle, na které se sešlo hned několik elitních expertů.

"Zabijeme každého tyrana, černou vlajku vyvěsíme i nad Bílým domem," zaznělo na akci, které přihlížel i Andrew Schapiro
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Konference ohledně obrany proti terorismu se zúčastnili zprava Eyal Propper z izraelského ministerstva zahraničí, Jeffrey Cannon z FBI, Patrick Stevens z Interpolu a šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek

„Pokud chceme, aby nám zůstala svoboda, tak si ji musíme bránit. Nikdo jiný to za nás neudělá,“ řekl na úvod ministr vnitra Milan Chovanec. V jeho úřadu v Praze na Letné se totiž včera konala konference zaměřená na boj proti terorismu a obranu před útoky proti měkkým cílům, což jsou například srocení lidé. Sešla se na ní řada výjimečných expertů zabývajících se mezinárodním terorismem. Na začátku zpožděné akce však byli novináři požádáni, aby nikoho z odborníků necitovali.

Šéf superúřadu

Po odchodu ministra začal hovořit šéf nového policejního „superúřadu“, tedy Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), Michal Mazánek s tím, že NCOZ má sekci terorismu a extremismu a Národní kontaktní bod pro terorismus. Ostatně za rok 2015 prý v Evropě kvůli útokům džihádistických teroristů zahynulo 148 lidí. Nejvíce jde o dvě formy útoků. Koordinované útoky střelců a činy vlků samotářů. Většina útoků je dnes připisována Islámskému státu, jelikož Al-Káida se věnuje ideologické linii muslimského radikalismu.

V Česku prozatím k žádnému teroristickému útoku nedošlo, ale již jednou byl vyhlášen první stupeň ohrožení. Pro džihádistické teroristy je Česko tranzitní zemí. Přesto jsou prý zaznamenány případy, kdy zde lidé podezřelí z terorismu sháněli outdoorové oblečení a zneužívali azylový systém.

Ředitel z Interpolu

U osob podezřelých z terorismu je potřebné získat nejen jména, ale i otisky prstů, upozorňoval ředitel Interpolu pro boj s terorismem Patrick Stevens s tím, že jeho organizace v současnosti podporuje 190 zemí, z nichž je Česko jednou z lépe spolupracujících. V každé zemi má totiž Interpol svou kancelář.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Evropa , Chovanec , obrana , reportáž , terorismus , vnitro

autor: Jan Rychetský

style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy

18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy

Matěj Gregor a bývalý europoslanec Jan Zahradil rozebírají aktuální hrozby, které podle nich otřásaj…