"Zabijeme každého tyrana, černou vlajku vyvěsíme i nad Bílým domem," zaznělo na akci, které přihlížel i Andrew Schapiro

16.09.2016 15:00

REPORTÁŽ Rozbijte jim hlavu kamenem, bodněte je nožem, přejedťe autem. Podobné výzvy se šíří po internetu. Mají za úkol vyvolávat radikální nálady mezi muslimy a rozšířit řady teroristů Islámského státu. Tyto a mnohé další informace sdělil šéf protiteroristické sekce FBI Jeffrey Cannon. Ministerstvo vnitra totiž včera pořádalo konferenci o obraně proti terorismu a útokům na měkké cíle, na které se sešlo hned několik elitních expertů.

"Zabijeme každého tyrana, černou vlajku vyvěsíme i nad Bílým domem," zaznělo na akci, které přihlížel i Andrew Schapiro
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Konference ohledně obrany proti terorismu se zúčastnili zprava Eyal Propper z izraelského ministerstva zahraničí, Jeffrey Cannon z FBI, Patrick Stevens z Interpolu a šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek
reklama

„Pokud chceme, aby nám zůstala svoboda, tak si ji musíme bránit. Nikdo jiný to za nás neudělá,“ řekl na úvod ministr vnitra Milan Chovanec. V jeho úřadu v Praze na Letné se totiž včera konala konference zaměřená na boj proti terorismu a obranu před útoky proti měkkým cílům, což jsou například srocení lidé. Sešla se na ní řada výjimečných expertů zabývajících se mezinárodním terorismem. Na začátku zpožděné akce však byli novináři požádáni, aby nikoho z odborníků necitovali.

Šéf superúřadu

Po odchodu ministra začal hovořit šéf nového policejního „superúřadu“, tedy Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), Michal Mazánek s tím, že NCOZ má sekci terorismu a extremismu a Národní kontaktní bod pro terorismus. Ostatně za rok 2015 prý v Evropě kvůli útokům džihádistických teroristů zahynulo 148 lidí. Nejvíce jde o dvě formy útoků. Koordinované útoky střelců a činy vlků samotářů. Většina útoků je dnes připisována Islámskému státu, jelikož Al-Káida se věnuje ideologické linii muslimského radikalismu.

V Česku prozatím k žádnému teroristickému útoku nedošlo, ale již jednou byl vyhlášen první stupeň ohrožení. Pro džihádistické teroristy je Česko tranzitní zemí. Přesto jsou prý zaznamenány případy, kdy zde lidé podezřelí z terorismu sháněli outdoorové oblečení a zneužívali azylový systém.

Ředitel z Interpolu

U osob podezřelých z terorismu je potřebné získat nejen jména, ale i otisky prstů, upozorňoval ředitel Interpolu pro boj s terorismem Patrick Stevens s tím, že jeho organizace v současnosti podporuje 190 zemí, z nichž je Česko jednou z lépe spolupracujících. V každé zemi má totiž Interpol svou kancelář.

Velmi důležitými zdroji informací jsou sociální sítě a vyšetřovatelé už mají několik způsobů, jak je od providerů získat. Díky tomu již Interpol zatkl několik teroristů.

Expert z FBI

Islámský stát – za nějž podle odhadu v roce 2014 odešlo bojovat na 7000 cizinců, přesněji např. 700 Francouzů, 500 Britů, 250 Belgičanů, zhruba 100 Američanů – je mnohem úspěšnější v propagandě a reklamě přes média, než kdy byla AL-Káida. Má řadu tiskovin jako například islamistický časopis Inspire, kde už v roce 2010 vyšel popisný článek Jak udělat bombu v kuchyni tvé mámy, v němž byly sepsány rady pro zhotovení výbušniny z těch nejběžnějších ingrediencí. S těmito informacemi na konferenci operoval ředitel protiteroristické sekce amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jeffrey Cannon, který v FBI pracuje už osmnáct let.

Jiný propagandistický časopis IS se jmenuje Dabiq. Každé nové vydání je radikálnější a objevuje se v něm více výzev k útokům. „Pokud zabijete nevěřícího Američana či Evropana, můžete se spolehnout na přízeň Alláha,“ píše se v něm například. Taktika teoristů se za léta jednoznačně změnila. Dříve vyzývali k útokům na vojenské cíle či státní orgány, nyní je podle nich zabíjení civilistů prospěšnější než cesta do Sýrie. Proto se v jednom z čísel časopisu distribuovaném po internetu píše: „Rozbijte jim hlavu kamenem, bodněte je nožem, přejedťe autem.“ Důkazem, že tyto výzvy nacházejí posluchače, je například červencový útok ve francouzském Nice, kde islamistický fanatik vjel nákladním vozem do lidí na promenádě.

Mladý džihádista

Džihádističtí teroristé se většinou narodili na přelomu roku 2000 a když dojedou do Sýrie na místa kontrolovaná IS, dostanou vybavení, aby vypadali na čtyřiadvacet. Ředitel z FBI také pustil propagandistické video IS, na němž takový mladý terorista vyhrožuje celému světu: „I když proti nám padesát států bude bojovat svými stíhačkami a tanky, my máme sílu vydržet a konečné vítězství bude naše. A budeme bojovat, až každému tyranovi uřízneme hlavu a vyvěsíme černou vlajku nad Buckinghamským palácem a Bílým domem.“

Jak dále Cannon zmínil, moc se neví o tom, že v Sýrii proti Islámskému státu bojuje z vlastní vůle několik amerických vojenských veteránů. Jeden Američan se pokoušel dostat ke kurdským jednotkám, ale přišel při tom o život. Podobná dobrodružství jsou totiž velmi nebezpečná, protože Islámský stát pečlivě sleduje sociální sítě a často ví o podobných dobrodruzích dopředu.

Izraelský náměstek

Kdyby měli tito teroristé možnost použít atomovou bombu, tak ji použijí. Nemají žádné zábrany, vyplynulo z projevu zástupce ředitele sekce pro strategické záležitosti izraelského ministerstva zahraničních věcí Eyala Proppera. Globální džihád neustále mění tvář, tedy pozice, strategii a tak dále.

Vnitrácké konference se vedle jiných zúčastnili například olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan či americký velvyslanec Andrew Schapiro.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…