„Žádný podnik by takto neobstál.“ Profesor Svoboda udeřil do poměrů v ČT

17.04.2024 13:21 | Komentář

Česká televize v krajním případě bude vyrábět jen levné pořady, uvedl generální ředitel veřejnoprávní TV Jan Souček. Proti tomu vystoupil přední režisér a pedagog, profesor Jiří Svoboda. Kritizoval výši provozních a režijních nákladů v ČT. „Z hlediska ekonomické rozvahy by žádný podnik či korporace nemohly s podobnou bilancí obstát,“ tvrdí v textu, který poskytl ParlamentnímListům.cz. Pokud chce ČT vyrábět jen „laciné pořady“, má si na ně dle Svobody sama vydělat.

„Žádný podnik by takto neobstál.“ Profesor Svoboda udeřil do poměrů v ČT
Foto: Repro XTV
Popisek: Režisér Jiří Svoboda

V posledních dvou týdnech opakovaně otiskl generální ředitel ČT Souček litanii nad zcela nedostatečnými prostředky na provozování České televize z koncesionářských poplatků. Pomíjím skutečnost, že se neobrátil na spoluobčany s prosbou, aby sáhli hlouběji do kapes, nýbrž očekává, že tuto daň z daně zvýší České televizi naklonění poslanci sněmovny ČR. V těch úpěnlivých textech není zmínka o tom, že v době současné recese, kdy jsou občané nuceni k utahování opasků o několik dírek, uvažuje generální ředitel o jakýchkoli úsporách. 

Před volbou a nástupem do funkce sliboval GŘ Souček audit nezávislou agenturou, který prověří, zda programová skladba splňuje výjimečné veřejnoprávní hodnoty, které slouží společnosti, aniž je plní komerční vysílatelé. Audit se měl týkat rovněž nezbytné zaměstnanosti, nezbytné byrokracie, přebujelých nákupů rychle morálně stárnoucích nákladných zařízení.

Morální stárnutí současných technologických zařízení dnes není delší než dva roky. Ale odpisové lhůty, které musí ČT respektovat, jsou téměř trojnásobné. Nikdo neprovedl kalkulaci, zda by se významně neušetřilo zápůjčkami od existujících externích firem včetně zrušení manažerských funkcí a jejich mezd.

Audit ovšem nebyl po nástupu GŘ Součka zadán.

Místo auditu, směřujícího k úsporám, byla GŘ ČT Součkovi ke dni nástupu do funkce oproti jeho předchůdci zvýšena měsíční mzda o 47 000 Kč na 289 000 korun měsíčně. Roční prémie činí dle zvážení rady desetinásobek (10x) měsíční mzdy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Svoboda

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

O jakém "veřejném zájmu" se tu k sakru píše?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJirka 59 , 17.04.2024 14:00:40
Tady jde pouze o finanční a politické zájmy úzké skupiny politiků a parazitů napojených na zákonem vynucený penězovod.

|  14 |  0

Další články z rubriky

„Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana

20:27 „Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se na sociální síti X ostře vymezil vůči svému koal…