„Žádný podnik by takto neobstál.“ Profesor Svoboda udeřil do poměrů v ČT

17.04.2024 13:21 | Komentář

Česká televize v krajním případě bude vyrábět jen levné pořady, uvedl generální ředitel veřejnoprávní TV Jan Souček. Proti tomu vystoupil přední režisér a pedagog, profesor Jiří Svoboda. Kritizoval výši provozních a režijních nákladů v ČT. „Z hlediska ekonomické rozvahy by žádný podnik či korporace nemohly s podobnou bilancí obstát,“ tvrdí v textu, který poskytl ParlamentnímListům.cz. Pokud chce ČT vyrábět jen „laciné pořady“, má si na ně dle Svobody sama vydělat.

„Žádný podnik by takto neobstál.“ Profesor Svoboda udeřil do poměrů v ČT
Foto: Repro XTV
Popisek: Režisér Jiří Svoboda

V posledních dvou týdnech opakovaně otiskl generální ředitel ČT Souček litanii nad zcela nedostatečnými prostředky na provozování České televize z koncesionářských poplatků. Pomíjím skutečnost, že se neobrátil na spoluobčany s prosbou, aby sáhli hlouběji do kapes, nýbrž očekává, že tuto daň z daně zvýší České televizi naklonění poslanci sněmovny ČR. V těch úpěnlivých textech není zmínka o tom, že v době současné recese, kdy jsou občané nuceni k utahování opasků o několik dírek, uvažuje generální ředitel o jakýchkoli úsporách. 

Před volbou a nástupem do funkce sliboval GŘ Souček audit nezávislou agenturou, který prověří, zda programová skladba splňuje výjimečné veřejnoprávní hodnoty, které slouží společnosti, aniž je plní komerční vysílatelé. Audit se měl týkat rovněž nezbytné zaměstnanosti, nezbytné byrokracie, přebujelých nákupů rychle morálně stárnoucích nákladných zařízení.

Morální stárnutí současných technologických zařízení dnes není delší než dva roky. Ale odpisové lhůty, které musí ČT respektovat, jsou téměř trojnásobné. Nikdo neprovedl kalkulaci, zda by se významně neušetřilo zápůjčkami od existujících externích firem včetně zrušení manažerských funkcí a jejich mezd.

Audit ovšem nebyl po nástupu GŘ Součka zadán.

Místo auditu, směřujícího k úsporám, byla GŘ ČT Součkovi ke dni nástupu do funkce oproti jeho předchůdci zvýšena měsíční mzda o 47 000 Kč na 289 000 korun měsíčně. Roční prémie činí dle zvážení rady desetinásobek (10x) měsíční mzdy.

I nepříliš zasvěcení vědí, že budova Kavčích hor byla vystavěna za zcela jiných technologických požadavků na příkon elektrické energie a téměř výhradní natáčení v ateliérech. Se stejným problémem se potýkala Slovenská televize se stavbou v Mlýnské dolině. Tam ovšem už před léty hledali řešení a vrchní část věže odřízli od elektřiny, vytápění, aby snížili provozní náklady atd.

Česká televize se naopak spolu s výstavbou tzv. „rohlíku“ proměnila v „dům o tisíci patrech“ (parafráze názvu románu významného spisovatele), ve kterém sídlí bezpočet kanceláří.

Jen ředitelé České televize inkasovali v roce 2019 přes 46,5 milionu korun. Nikdo neví, jakou částku je třeba přičíst na byrokracii na nižších stupních řízení.

Koncepční úspory po nástupu GŘ Součka vypadaly tak, že se počet ředitelských míst zvýšil o tři, aby po pěti měsících dva z těchto tří byli z ředitelských míst opět propuštěni.

Pro zvýšení koncesionářských poplatků (zdaněných daní) je argumentováno srovnáním výše z roku 2008 a 2023. Takové srovnání je ovšem demagogické. Na počátku 90. let existovaly pouze čtyři (4) volné frekvence, uvolněné pro TV vysílání v Československu (ČsT1, ČsT2, Premiéra a v rámci zavedení duálního systému NOVA). Tzv. „veřejný zájem“ byl dán tím, aby televizní programy ve čtyřech alternativách pokrývaly zájem populace ČR.

V současnosti televizní stanice zprostředkují několik desítek programů a více než stovku nelineárních streamovacích platforem, k nimž se uchylují mladší ročníky. Řada z nich přitom splňuje bez nároku na další platby koncesionářů definici „veřejný zájem“.

 

Rozpočtové údaje České televize pro rok 2023 dle oficiálních zdrojů

 

Finanční náklady na tvorbu programů

Celkové příjmy rozpočtu ČT 2023

     7 mld. 386 mil. Kč

 

Programy 2023

Výrobní úkol celkem (vlastní tvorba)

2 mld. 280 mil.  Kč

 

Mzdové náklady

 

Rozpočet 2023

Mzdové náklady (mzdy + odvody)

2 mld. 523 mil. Kč

 

Provozní a režijní náklady

 

Rozpočet 2023

Provozní a režijní náklady 2023

1 mld. 849 mil. Kč

   

Celková bilance rozpočtu ČT 2023

Celkové příjmy rozpočtu ČT 2023

      7 mld. 386 mil. Kč

Součet provozních a režijních nákladů a

mzdové náklady

4 mld. 372 mil. Kč

 

Souhrn nákladů na tvorbu

2 280 000 mld.

Shrnutí:

Souhrn provozních a režijních nákladů je takřka dvojnásobný než náklady na výsledný produkt v podobě vysílaných programů. Z hlediska ekonomické rozvahy by žádný podnik či korporace nemohly s podobnou bilancí obstát. Není třeba šetřit na tvorbě, ale na režijních, provozních a mzdových nákladech.

Ve veřejném zájmu je nepochybně zpravodajství a publicistika.

Ve všech ostatních položkách je možné hledat dramatické úspory.

Pokud chce ČT v případě, že nebudou spoluobčanům zvýšeny koncesionářské poplatky, vyrábět pouze „laciné pořady“ jako komerční televize, jak ve své litanii vyhrožuje poslancům Parlamentu ČR Jan Souček, měla by si na tyto laciné pořady, stejně jako komerční televize vydělat. 

Prof. MgA. Jiří Svoboda, režisér

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Svoboda

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

O jakém "veřejném zájmu" se tu k sakru píše?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJirka 59 , 17.04.2024 14:00:40
Tady jde pouze o finanční a politické zájmy úzké skupiny politiků a parazitů napojených na zákonem vynucený penězovod.

|  14 |  0

Další články z rubriky

Bartošek jako Hitler? Okamura má za srovnání pykat, hrozí imunitní výbor

19:47 Bartošek jako Hitler? Okamura má za srovnání pykat, hrozí imunitní výbor

Lídr SPD Tomio Okamura v debatě o korespondenční volbě na půdě Poslanecké sněmovny označil místopřed…