„Zákaz!“ Ukrajinské obilí vše rozloží. Čeští zemědělci popsali

21.09.2023 9:45 | Komentář

„Dovozy ukrajinského obilí rozloží náš trh a postihnou zejména ty zemědělce, kteří nemají živočišnou výrobu, nechovají hospodářská zvířata a příjmy z rostlinné výroby jsou pro ně zásadní,“ varují zástupci Klubu 2019 v otevřeném dopise a vyzývají prezidenta Agrární komory ČR, aby se proti dovozům zemědělské produkce z Ukrajiny jasně vymezil. Za příklad dávají Maďarsko, Slovensko i Polsko. Výzvu podepsali také exprezidenti agrární komory Zdeněk Jandejsek a Jan Veleba, zemědělský podnikatel Oldřich Gojiš, podnikatel v potravinářství Milan Teplý nebo bezpečnostní expert Jan Schneider a herec Ivan Vyskočil.

„Zákaz!“ Ukrajinské obilí vše rozloží. Čeští zemědělci popsali
Foto: David Hora
Popisek: Jednání Klubu 2019. Ilustrační foto

Otevřený dopis – výzva prezidentovi Agrární komory České republiky

Vážený pane prezidente Agrární komory České republiky (dále AK ČR) Ing. Jane Doležale, chceme Vás tímto informovat, že v pondělí 18. září t. r. jsme na zasedání naší platformy KLUB 2019 (dále K2019) projednali, jako každý měsíc, aktuální situaci v resortu zemědělství a potravinářství v České republice.

Anketa

Má Česko pořídit letouny F-35?

3%
96%
hlasovalo: 52284 lidí

Situaci, která je nyní určena ukončenou sklizní obilí a skutečností, že Maďarsko, Slovensko a Polsko zakázaly dovoz obilí z Ukrajiny a některé další státy EU vyhlášení zákazu připravují.

Vláda České republiky, konkrétně resortní ministr Marek Výborný, nic takového neučinili a lze přesně prognózovat, co tato politika, nehledící na zájmy českých zemědělců, způsobí – nebudou konkurenceschopní a budou ztrácet trh, ekonomiku a schopnost přežít. To za situace, kdy vyrábíme obilí, pšenici, vysoce kvalitní, s výrazně nižší spotřebou účinné ochranné látky na hektar, a navíc pod každodenní občanskou kontrolou včetně kontroly státní. Navíc se tak děje za situace, kdy vyrábíme obilí nadbytek.

Konstatujeme, že dovozy ukrajinského obilí rozloží náš trh a postihnou zejména ty zemědělce, kteří nemají živočišnou výrobu, nechovají hospodářská zvířata a příjmy z rostlinné výroby jsou pro ně zásadní. To jsou malí, střední i četní velcí zemědělci. Následně budou dotčeni všichni občané České republiky v podobě dále se zvyšující závislosti na dovozu potravin a nemožnosti zastavit růst jejich cen.

Pane prezidente Agrární komory, pane inženýre Jane Doležale, vyzýváme Vás, abyste se proti uvedeným dovozům zemědělské produkce z Ukrajiny jasně vymezil, spolu s Prezídiem AK ČR postavil a donutil vládu ČR ke změně politiky. To je, abyste chránili svoje zemědělce, členy AK ČR.

S lítostí konstatujeme, že Vy sám osobně děláte pravý opak. V den, kdy sestavujeme a autorizujeme tento otevřený dopis, výzvu, jste 20. 9. 2023 ve Zpravodajství Agrární komory ČR č. 30/2023 napsal – „Když jsem u pana premiéra. Minulý týden se ve snaze zaútočit na politického oponenta velmi nešťastně vyjádřil na adresu českého zemědělství v deníku Právo. Reagoval jsem v pravidelném komentáři pro MF Dnes.“ Tento komentář však vůbec nic nevyřešil.

Závěrem Vás důrazně vyzýváme, abyste nám jasně sdělil, jakým způsobem zastavíte pád trhu obilí, na němž je přímo či zprostředkovaně závislý celý resort zemědělství a potravinářství a v návaznosti všichni občané České republiky.

Za Klub 2019
Zdeněk Jandejsek, zemědělský podnikatel                                                             
Jan Veleba, agrární publicista                                                                               
Milan Teplý, podnikatel v potravinářství                                                       
Oldřich Gojiš, zemědělský podnikatel
Ivan Noveský, energetický odborník
Vladimír Štěpán, energetický odborník
Stanislav Němec, předseda Družstva vlastníků půdy a majetku
Jan Schneider, bezpečnostní expert
Ivan Vyskočil, herec
František Tupec, bývalý generální ředitel Jihočeské drůbeže Vodňany
Jarmila Dubravská, odbornice v zemědělství
Luděk Radil, předseda zemědělské společnosti
František Svoboda, šumavský zemědělec
Miroslav Bašta, zemědělec z Hrotovic
a další

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: David Hora

Radek Rozvoral byl položen dotaz

eurovolby

Dobrý den, ve vašem příspěvku píšete, že o všem v EU rozhodují nikým nevolení úředníci. Taky si to myslím a nechápu, k čemu pak jsou volby? Proč volit europoslance, když stejně věci ovlivňují hlavně ti úředníci?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

MAJÍ SMŮLU, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseantek2 , 21.09.2023 10:35:04
Tahle vlastizrádná vláda udělá vše aby potopila průmysl i zemědělství . Nějakých pár podpisů tyto zločince nezastaví v devastaci naší země.

|  18 |  0

Další články z rubriky

35 Kč za hermelín v krámu. Účtenka? Přes 50 Kč. Penny Market přistižen při podvodu. Ne poprvé

9:29 35 Kč za hermelín v krámu. Účtenka? Přes 50 Kč. Penny Market přistižen při podvodu. Ne poprvé

Víte, který řetězec dostal od roku 2022 zdaleka nejvíce pokut? Byl to řetězec Penny Market. Na sankc…