„Zase jsem někoho urazil, no...“ Miloš Zeman vyrazil na Ostravsko, ušetřen nebyl ani Babiš. Došlo i na Bakalu a inaugurační projev

15. 5. 2018 11:55

Prezident Miloš Zeman zahájil dnes svou třídenní návštěvu Moravskoslezského kraje. Nejprve se setkal s hejtmanem kraje Ivo Vondrákem (ANO), zastupiteli i dalšími představiteli samospráv.

„Zase jsem někoho urazil, no...“ Miloš Zeman vyrazil na Ostravsko, ušetřen nebyl ani Babiš. Došlo i na Bakalu a inaugurační projev
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman na návštěvě Moravskoslezského kraje.

Prezident Zeman v úvodu sdělil, že nepřijel do kraje pouze poděkovat voličům, ale bude se snažit regionu také pomoci s jeho problémy. „Na rozdíl od premiéra, jímž jsem také byl, nemohu rozdávat plnými hrstmi miliardy na různé investice,“ rýpl si do Babiše.

„Velice mě potěšilo, že právě tento kraj byl první v tom, kde jsem dostal největší počet hlasů v druhém kole prezidentské volby,“ řekl následně již ke svým volebním výsledkům v kraji.

„Připojuji se k těm, kdo by chtěli vytvořit tady v tomto kraji jakýsi průmyslový holding. Nechci brát logo pana Křetínského, ale myslím si, že by do tohoto holdingu patřily Třinecké železárny. Budu na ně apelovat, aby se pokusily koupit Arcelor Mittal, protože je dobré, aby byly podniky v této oblasti součástí domácího kapitálu,“ zmínil Zeman. A pohovořil i o Vítkovicích a vstupu podnikatele Strnada do této firmy. „Jan Světlík odvedl obrovskou práci, a kdyby nic jiného, zůstane za ním krásné kongresové centrum,“ dodal Zeman.

„Poslední bod, který bych rád zmínil, je OKD. Znáte můj názor na Zdeňka Bakalu. Je to souvislá řada urážek na cti. Ale myslím si, že tyto urážky jsou hluboce odůvodněné a nemůžete se divit, že jsem zamontoval Zdeňka Bakalu do svého inauguračního projevu. A to v kontextu značně nelichotivém,“ poznamenal Zeman.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ve svém úvodním slově také zmínil hospodaření v kraji a podotkl, že se bude formou dobrozdání snažit přispět dílem k tomu, aby bylo možné lidem v kraji pomoci. 

„Jsem proti zvyšování platů státních úředníků. A kdybychom snížili o desítky tisíc počty úředníků, tak nebudeme muset žebronit o náklady na záchrannou službu, neboť by se těch peněz nalezlo daleko víc,“ řekl Zeman k první otázce ohledně nedostatku financí ve zdravotnictví. Tu položil náměstek hejtmana Martin Gebauer, jenž je profesí gynekolog. „Nebojí se, je gynekolog,“ okomentoval to hejtman.

Následně Zeman hovořil i o ostravských lagunách a také o nezaměstnaných. „Nejsem proti zaměstnávání normálních, no teď jsem někoho urazil, řekněme kulturně příbuzných migrantů,“ poznamenal Zeman k zaměstnávání cizinců, kdy by se přikláněl k Ukrajincům nebo lidem z podobné jazykové skupiny.

„Mnoho lidí nechce pracovat a díky štědrému systému sociálních dávek nejsou nuceni k tomu, aby pracovali. 300 tisíc takovýchto lidí není zrovna málo,“ poznamenal Zeman, jenž podle svých slov také dlouhodobě lobbuje za navýšení platů v sociálních službách. 

„Mohu si zatím vzít úvěr, levný, a budu tvrdit, že si ho beru na investice. A mezitím ho rozfrcám na úplně jiné účely, než jsou investice. Vzpomínám si, jak mi David Cameron říkal jednu krásnou větu: Parlamentní demokracie je nádherný způsob vlády, jenom kdyby nebyly pořád nějaké volby,“ poznamenal Zeman k otázce úvěrů věnovaných na investice.

„Kdyby záruka byla, tak bych to podepsal,“ zmínil Zeman.

Závěrem se podepsal do pamětní knihy kraje, kam připsal i poděkování za podporu ve volbách, a převzal z rukou hejtmana dar – spotřebič do kuchyně. On sám krajskému představiteli věnoval dýmku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

19:41 Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

Publicista Jiří Peňas, který se na webu Echo24 věnuje kultuře, napsal pár řádek o odvolaném řediteli…