"Žil jako pes, zdechnul jak pes". Textař Horáček zašel po smrti Borise Němcova na ruský server a nestačil se divit

01.03.2015 19:31

Písňový textař, vystudovaný sociální antropolog a podle některých nastávající prezidentský kandidát Michal Horáček se během víkendu na svém Facebooku opakovaně vyjádřil k páteční vraždě předáka ruské opozice Borise Němcova. Nejprve pobaveně glosoval snahu ruských orgánů věc vyšetřit a poté se začetl do diskuzí na ruských serverech a o vyčtené se velmi překvapen podělil se svými čtenáři.

"Žil jako pes, zdechnul jak pes". Textař Horáček zašel po smrti Borise Němcova na ruský server a nestačil se divit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Textař Michal Horáček
reklama

Anketa

Bude v roce 2018 Andrej Babiš premiérem?

24%
76%
hlasovalo: 9259 lidí

Michal Horáček se v týdnu objevil v Lidových novinách jako potenciální prezidentský kandidát v příštích volbách. Sám tyto spekulace nedementoval a podle některých ohlasů vzbudil zájem určitých skupin. Znakem jeho proměny v politickou veličinu jsou i politická vyjádření na jeho Facebooku během víkendu.

"Vladimir Putin vzal vyšetřování Němcovovy vraždy pod osobní kontrolu,“ přečetl si Horáček v sobotu prohlášení ruského prezidenta a doplnil vlastní komentář: "Tak to jsem klidnej." Poté přidal ještě pobavené P. S., ve kterém připomněl, že už za první hodinu se ruským vyšetřovatelům podařilo odhalit, že vražda opozičního politika "nese rysy provokace“.

Poslechněte si ukázku z díla textaře Michala Horáčka.

Ještě v sobotu večer pak zabrousil na ruské servery a ohromeně zprostředkoval svým čtenářům některé ohlasy pod články, které by se daly prezentovat jako "hlas ruského lidu“. Textař z diskuze na serveru Vesti.ru vybral několik perel typu: "Žil jak pes, zdechnul jak pes. Divím se, že ho nesejmuli dřív."

Jiná diskutující to viděla tak, že: "Jestli jim nebylo líto boeingu s 300 pasažéry, tak zabít jednoho politika pro destabilizaci a provokaci, to už nic není.“ Vrcholem pak byl jistý Jurij Bessonov: "A kdopak to je, takovej Němcov? U nás o něm nikdo neslyšel, leda že to byl americkej pohůnek. To kvůli svým zájmům ho odkrouhli,“ sepsal.

Aby jej čtenáři nepodezírali z manipulace, přidal informaci, že takových glos jsou stovky. K tomu přidal svůj postřeh, který vyjádřil latinkou přepsanou ruštinou: "Ja drugoj takoj strany něznaju."

Opačnou část ruského veřejného mínění však v neděli reprezentovalo sedmdesát tisíc lidí v Moskvě, kteří se v neděli shromáždili v centru Moskvy v průvodu připomínajícím zastřeleného Němcova. Ten měl být původně opoziční demonstrací, ovšem smrt opozičního předáka pochopitelně výrazně pozměnila dramaturgii. Vzpomínkové akce se konaly i v dalších ruských městech a rovněž v Praze na Staroměstském náměstí se sešlo přibližně padesát sympatizantů ruské opozice, ke kterým pohovořil europoslanec Jaromír Štětina.

Z Facebooku Michala Horáčka:

"Vladimir Putin vzal vyšetřování Němcovovy vraždy pod osobní kontrolu."

Tak to jsem klidnej.

P. S. Už za první hodinu se podařilo vyšetřit, že vražda "nese rysy provokace".

Umíte aspoň trochu rusky?
Tak to si přečtěte, co si o Němcovově vraždě myslí běžní Rusové píšící komentáře k článku o ní na Vesti.ru.
Když si to otevřu, tak první komentář je od pana Jurije Melnikova: "Žil jak pes, zdechnul jak pes. Divím se, že ho nesejmuli dřív."
Následuje Ludmila Kopylovová: "Jestli jim nebylo líto boeingu s 300 pasažéry, tak zabít jednoho politka pro destabilizaci a provokaci, to už nic není."
Pak Jurij Bessonov: "A kdopak to je, takovej Němcov? U nás o něm nikdo neslyšel, leda že to byl americkej pohůnek. To kvůli svým zájmům ho odkrouhli."

A tak dál.
Jeden za druhým, stovky takových.

Ja drugoj takoj strany něznaju.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Orbánův „Kroupa“. Čínští agenti v Maďarsku, zní odhalení

15:42 Orbánův „Kroupa“. Čínští agenti v Maďarsku, zní odhalení

Čínský vliv se stále více dostává do Maďarska, kde univerzity produkují čínské agenty. S takovým zji…