„Zrušit Rusko? Nic nepochopili.“ Putin mluvil. O tomto se nepsalo

16.08.2022 7:24

Ruský prezident na vojensko-technickém Fóru Army 2022 vychvaloval ruské zbraně a řekl, že Rusko je připraveno je dodat i svým spojencům, protože to slouží k obraně multipolárního světa Toto prohlášení pak řada médií srovnávala s neúspěchy na Ukrajině. Putin ovšem hovořil i k účastníkům uměleckého festivalu, kterým vzkázal, že Rusko není možné „zrušit“ a kdo si to nemyslí, ten se nepoučil z historie.

„Zrušit Rusko? Nic nepochopili.“ Putin mluvil. O tomto se nepsalo
Foto: Repro TASS
Popisek: Prezident Ruské federace, Vladimir Putin

Anketa

Půjdete volit do Senátu?

hlasovalo: 14806 lidí
Jak již informovala světová i česká média, prezident ruské federace Vladimir Putin promluvil na zahájení vojensko-technického fóra Army-2022. Hned na začátku prohlásil, že Rusové jsou hrdí na svou armádu a námořnictvo, na „profesionalitu a odvahu svých obránců“. „Vždy spolehlivě bránili suverenitu a bezpečí naší domoviny a přinášeli svobodu jiným národům,“ řekl ruský prezident.

Dodal, že v současnosti vojáci ve spolupráci s donbasskými silami plní se ctí své povinnosti ve speciální vojenské operaci. „Bojují za Rusko a mírumilovný život v Doněcké a Luhanské lidové republice,“ uvedl a doplnil, že „postupně osvobozují území Donbasu“. Pak se věnoval ruským zbraním a děkoval jejich výrobcům, že vyzbrojili armádu i námořnictvo „moderními zbraněmi“, díky kterým teď dosahují vítězství, a také za technologický rozvoj Ruska.

Kromě toho Putin také prohlásil, že Rusko velice stojí o co nejširší vojensko-technickou spolupráci. „To je dnes obzvlášť důležité ve spojitosti se vznikem multipolárního světa,“ řekl a podotkl, že si váží spojenců, partnerů a podobně smýšlejících lidí na celém světě. „To jsou státy, které se neklaní takzvanému hegemonovi,“ rýpl si do Spojených států a chválil jejich lídry, kteří prý chtějí řešit „globální i regionální problémy na základě mezinárodního práva, vzájemné odpovědnosti a ohledu na zájmy protistrany, což přispívá k obraně multipolárního světa“.

Rusko je prý ochotno svým spojencům nabídnout ty nejmodernější zbraně, od ručních zbraní přes obrněnce a dělostřelectvo až po bojové letouny a drony. Těch si prý vojáci z povolání po celém světě váží kvůli jejich spolehlivosti, kvalitě a hlavně účinnosti.  „Prakticky všechny byly vyzkoušeny v boji více než jednou,“ podotkl Putin o ruských zbraních.

Pokud jde o nové zbraně, ruský prezident zmínil vývoj vysoce přesných zbraní a robotů. „Řada z nich je roky, možná i desetiletí napřed oproti zahraničním ekvivalentům a jsou znatelně lepší jak technicky, tak takticky,“ tvrdí. Kromě toho Putin nabídl i výcvik vojáků. „Tisíce profesionálních vojáků po celém světě jsou hrdí na to, že jejich almou mater je ruská vojenská univerzita,“ řekl.

Putinova tvrzení ohledně ruských zbraní si pak našla cestu do titulků českých i zahraničních médií, většinou ovšem s doplňkem o boji na Ukrajině. Například agentura Reuters uvedla, že „přes nezdary na Ukrajině, Putin vychvaluje ‚lepší‘ ruské zbraně“. Novinky.cz zase zprávu uvedly jako: „Putin nabízí spojencům nejmodernější zbraně, na Ukrajině přitom zabíjí šrotem“. A ukrajinská Pravda jako „přes obrovské ruské ztráty se Putin vychloubá zbraněmi“.

Kromě vojensko-technického fóra však Putin na dálku zdravil i účastníky uměleckého festivalu Tavrida. Kde prohlásil, že přítomné umělce spojuje víra ve spravedlnost, láska k vlasti, snaha o rozvoj své osoby a upřímná touha pomáhat lidem. „Všechny pokusy rušit naši kulturu, zrušit Rusko, jsou marné. Je to prostě hloupost. A ti, kdo si myslí opak, se pro ně bohužel nepoučili z historie. Ale historii tvoří obyčejní lidé. A to jste dnes i vy, mladí, kteří dokážete snít a tvořit, pracovat a vítězit. Vy ponesete tradice kultury a zajistíte její kontinuitu po generace,“ vzkázal.

Poukázal také na to, že letošní ročník festivalu má účastníky i z „osvobozených území“ Luhansku a Doněcku. „Vím, že podporujete naše hrdiny – vojáky, důstojníky, dobrovolníky a příslušníky milicí na Donbasu – svými činy i svým tvůrčím dílem. A za to vám děkuji,“ pravil ještě ruský prezident a dodal, že těžkosti a zkoušky jsou také příležitosti. „Je čas být odvážný, to je pravda a to vy jste,“ vzkázal umělcům.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
lic. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

česká ekonomika

Dobrý den, nemám žádné ekonomické zdělání, tak spoléhám na to, že mi to vy jako odborník -našel jsem si, že se hospodářské politice věnujete vysvětlíte a hlavně nastíníte řešení, protože se bojím, že se řítíme do zkázy. Co přesně znamená, že důvěra v ekonomiku u lidí roste? Jaké to pro ni bude mít n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nagyová padla. Vystrčil ovládl Jihlavu. Podívejte se ale, co mezitím rozjel Kalousek

15:00 Nagyová padla. Vystrčil ovládl Jihlavu. Podívejte se ale, co mezitím rozjel Kalousek

V závěru předvolební kampaně v ostře sledovaném senátním obvodě Jihlava přišla koalice SPOLU s posmě…