„Dobrý den, dneska v Biedronce koupeno za 339 Kč, druhá fotka z našeho obchodu a to je jen 58 dávek, zato Polsko 88 dávek,“ píše jedna ze členek facebookové skupiny POLSKO – nákupy, tipy a doporučení ve svém statusu, který v rámci uvedené skupiny zveřejnila.
Reaguje tím na skokově odlišné ceny pracího gelu, který nakoupila v polském řetězci Biedronka, kde byl naprosto totožný prací gel k mání za 339,- Kč (po přepočtu na koruny) a v českém řetězci, kde byl stejný typ gelu nabízen v letáku za 359,- Kč a to ještě s avizovanou 60% slevou.
Aby toho nebylo málo, množství polského gelu postačí na 88 pracích cyklů, zato český gel je v letáku doporučován pro 63 dávek (ne tedy 58, jak uváděla členka FB skupiny, toto číslo platí pro prací prášek).
Pokud si dáme chvilku práce s matematikou, vyjde nám, že jedna dávka gelu koupeného v Polsku nás stojí zhruba 3,85 Kč a jedna dávka stejného gelu nakoupená v ČR vyjde na 5,70 Kč, tedy je téměř o polovinu dražší.
Cenové rozdíly u našich severních sousedů ale nejsou v porovnání s českými cenami patrné jen u potravin, nebo drogerie. Poslední dobou si stále větší popularitu získávají i další oblasti. Někdy až násobně výhodně může v porovnání s českými cenami dopadnout nákup v polské oční optice a do popředí zájmu se dostává i nákup nábytku.
„Tak jsme objednali v PL IKEA skříň Pax. Sestava v ČR dražší o 13 456! Neskutečný,“ pochlubila se další členka zmíněné FB skupiny ušetřenými prostředky v řádu desetitisíců a zároveň si i kriticky ulevila.
„My brali taky pax, sedačku a křeslo. Předem zaplaceno a do 14 dnů jsme pro to jeli do Katovic. Projeto 1500 a ušetřeno 46 000 oproti české IKEA,“ potvrdila její slova další diskutérka s tím, že ona ušetřila ještě mnohem víc a zároveň odpověděla těm, koho zajímaly polské dodací termíny a platební metody.
A proč se stále Čechům vyplatí jezdit za nákupy do Polska? Porovnejme si třeba daňovou politiku tamní a naší vlády, jmenovitě DPH.
V Česku totiž máme tři sazby DPH. Základní sazba je 21 % a vztahuje se na většinu zboží a služeb. Snížená sazba 15 % platí u potravin, zdravotnických pomůcek, hromadná doprava a dalších a další snížená sazba 10 % platí zejména pro kojenecké výživy, léky a třeba knihy.
V Polsku se základní sazba 23 % vztahuje na většinu zboží a služeb. Snížené sazby 8 % a 5 % jsou u zboží, které má vliv na ochranu zdraví a platí i pro zemědělské produkty.
Na příkaz polské vlády ale v současnosti platí pro potraviny předpis, podle něhož by se měly prodávat také s nulovou sazbou DPH. Toto nařízení je již více než rok součástí protiinflačních opatření, která polská vláda zavedla na začátku roku 2022 a která by měla pokračovat minimálně do června 2023, pokud nebudou znovu prodloužena, jako se to stalo konce roku 2022.
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: MaA