339 Kč za Persil, jako v ČR... A pak se podívala pořádně

23.03.2023 10:45 | Ze sítí

Prací gel Persil za skoro stejnou cenu jako v Česku, řekl by si návštěvník polského nákupního řetězce Biedronka. Pozorná zákaznice však spočítala, že za cenu 339 Kč dostane v Polsku zhruba o polovinu víc, co za balení stejného výrobku za 359 Kč v Česku a to ještě v akci. I to je jeden z poznatků Čechů nakupujících v Polsku. Hovoří se i o nábytku.

339 Kč za Persil, jako v ČR... A pak se podívala pořádně
Foto: Screen Facebook
Popisek: Persil

„Dobrý den, dneska v Biedronce koupeno za 339 Kč, druhá fotka z našeho obchodu a to je jen 58 dávek, zato Polsko 88 dávek,“ píše jedna ze členek facebookové skupiny POLSKO – nákupy, tipy a doporučení ve svém statusu, který v rámci uvedené skupiny zveřejnila.

Reaguje tím na skokově odlišné ceny pracího gelu, který nakoupila v polském řetězci Biedronka, kde byl naprosto totožný prací gel k mání za 339,- Kč (po přepočtu na koruny) a v českém řetězci, kde byl stejný typ gelu nabízen v letáku za 359,- Kč a to ještě s avizovanou 60% slevou.

Aby toho nebylo málo, množství polského gelu postačí na 88 pracích cyklů, zato český gel je v letáku doporučován pro 63 dávek (ne tedy 58, jak uváděla členka FB skupiny, toto číslo platí pro prací prášek).

Pokud si dáme chvilku práce s matematikou, vyjde nám, že jedna dávka gelu koupeného v Polsku nás stojí zhruba 3,85 Kč a jedna dávka stejného gelu nakoupená v ČR vyjde na 5,70 Kč, tedy je téměř o polovinu dražší.

Cenové rozdíly u našich severních sousedů ale nejsou v porovnání s českými cenami patrné jen u potravin, nebo drogerie. Poslední dobou si stále větší popularitu získávají i další oblasti. Někdy až násobně výhodně může v porovnání s českými cenami dopadnout nákup v polské oční optice a do popředí zájmu se dostává i nákup nábytku.

„Tak jsme objednali v PL IKEA skříň Pax. Sestava v ČR dražší o 13 456! Neskutečný,“ pochlubila se další členka zmíněné FB skupiny ušetřenými prostředky v řádu desetitisíců a zároveň si i kriticky ulevila.

„My brali taky pax, sedačku a křeslo. Předem zaplaceno a do 14 dnů jsme pro to jeli do Katovic. Projeto 1500 a ušetřeno 46 000 oproti české IKEA,“ potvrdila její slova další diskutérka s tím, že ona ušetřila ještě mnohem víc a zároveň odpověděla těm, koho zajímaly polské dodací termíny a platební metody.

A proč se stále Čechům vyplatí jezdit za nákupy do Polska? Porovnejme si třeba daňovou politiku tamní a naší vlády, jmenovitě DPH.

V Česku totiž máme tři sazby DPH. Základní sazba je 21 % a vztahuje se na většinu zboží a služeb. Snížená sazba 15 % platí u potravin, zdravotnických pomůcek, hromadná doprava a dalších a další snížená sazba 10 % platí zejména pro kojenecké výživy, léky a třeba knihy.

V Polsku se základní sazba 23 % vztahuje na většinu zboží a služeb. Snížené sazby 8 % a 5 % jsou u zboží, které má vliv na ochranu zdraví a platí i pro zemědělské produkty.

Na příkaz polské vlády ale v současnosti platí pro potraviny předpis, podle něhož by se měly prodávat také s nulovou sazbou DPH. Toto nařízení je již více než rok součástí protiinflačních opatření, která polská vláda zavedla na začátku roku 2022 a která by měla pokračovat minimálně do června 2023, pokud nebudou znovu prodloužena, jako se to stalo konce roku 2022.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaA

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

My jsme proti Polákům rozvojová země , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekarelhrabě , 23.03.2023 11:18:38
Tak nás za 30 let vládnutí ODS a spol přivedli!!!!!To co tady píší je tvrdá realita a to drtivá většina naivních voličů petikoalici pochopí až bude náš vzor Bulharsko!!!

| 12 | 0

Další články z rubriky

Zkuste říct, komu slouží Fiala. A uvidíte tu smršť. Vyoral nakousl horké téma

16:22 Zkuste říct, komu slouží Fiala. A uvidíte tu smršť. Vyoral nakousl horké téma

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Nákup zbraní podle komentátora neslouží k tomu, aby se Česko mohlo …