5,8 miliardy kubíků navíc. Maďaři si vyjednali plyn. O tom s nimi jednal i Okamura

02.09.2022 7:07

Maďarsko ve středu podle serveru euronews.com oznámilo, že podepsalo smlouvu s ruským energetickým gigantem Gazprom na 5,8 miliardy metrů krychlových zemního plynu navíc. Oznámení přišlo v době, kdy se Evropa usilovně snaží snížit spotřebu energie a vyrovnat se s omezením dodávek ruského plynu. Den před tímto oznámením sdílel předseda SPD Tomio Okamura foto z jeho jednání s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártó. Debatovat měli mimo jiné o energiích, o inflaci či o vztahu EU a Rusko.

5,8 miliardy kubíků navíc. Maďaři si vyjednali plyn. O tom s nimi jednal i Okamura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí SPD Tomio Okamura

Anketa

Zaslouží si Michail Sergejevič Gorbačov naši úctu?

59%
36%
hlasovalo: 16660 lidí
Maďarsko ve středu podle serveru euronews.com oznámilo, že podepsalo smlouvu s ruským energetickým gigantem Gazprom na 5,8 miliardy metrů krychlových zemního plynu navíc. Oznámení přišlo v době, kdy se Evropa usilovně snaží snížit spotřebu energie a vyrovnat se s omezením dodávek ruského plynu. Vstřícný postoj k Maďarsku zastává i předseda SPD Tomio Okamura, který na twitteru sdílel fotku z ukončeného jednání právě s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártó, které se uskutečnilo den předtím.

„Právě jsem skončil jednání s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártó jehož Fidesz je partnerskou stranou SPD. Mluvili jsme o řešeních zajištění levných energií, problémech a budoucnosti EU, vztazích EU – Rusko, inflaci, budoucnosti hospodářství a průmyslu v krizi atd.,“ napsal v úterý na twitteru Tomio Okamura.

Ve středu přišlo z maďarské strany  oznámení, že podepsalo smlouvu s ruským energetickým gigantem Gazprom na 5,8 miliardy metrů krychlových zemního plynu navíc. Zoltán Kovács, mezinárodní mluvčí maďarské vlády, řekl, že jsou na vrcholu současných zásob. „Maďarské energetické dodávky jsou zabezpečené,“ dodal.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dohodu s Gazpromem potvrdil a upřesnil, že v září a říjnu bude Gazprom dodávat do Maďarska přes Srbsko o 5,8 milionu metrů krychlových zemního plynu denně více, než jak bylo uvedeno v dlouhodobém kontraktu.

Vše se odehrává na pozadí schůzky ministrů zahraničí EU, kteří se sešli, aby diskutovali o možném zákazu víz pro ruské turisty v souvislosti s  válkou na Ukrajině. Szijjártó v tomto kontextu dodal, že vystupoval proti takovému zákazu víz pro ruské občany.

Oznámení přichází v době, kdy se Evropa snaží snížit spotřebu energie a vyrovnat se s omezením dodávek ruského plynu. Ruská státní energetická společnost začátkem tohoto měsíce zvýšila dodávky do Maďarska, i když zastavila toky do dalších evropských zemí. Gazprom ve středu zastavil dodávky plynu do evropského plynovodu Nord Stream 1 kvůli údržbě.

Maďarský premiér Viktor Orbán již dříve naznačil, že s Ruskem podepíše dohodu o zajištění zemního plynu pro zemi. Ministr zahraničí Szijjártó v červenci odcestoval do Moskvy, aby projednal možnou dohodu. Maďarská vláda se staví proti jakýmkoli možným sankcím EU na zemní plyn z Ruska.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

To máte podloženo čím?

,,Firmy u nás stále poptávají násobně více lidí než chtějí propustit a to plánují i do budoucna." Podle všeho totiž fimy krachují nebo sou činnost přesouvají jinam, kde mají lepší podmínky - třeba v Německu, kde je levnjěší energie.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Milan Drobný mezi zpěvem promluvil o Ukrajincích. Tak, že mu hned začali volat novináři

19:44 Milan Drobný mezi zpěvem promluvil o Ukrajincích. Tak, že mu hned začali volat novináři

Někdejší člen zemanovců, zpěvák Milan Drobný poskytl rozhovor serveru iDnes.cz. Mimo jiné uvedl, že …