50 sirotků: Vyjádřila se Monika Babišová. Stručně a jasně, paní Šojdrová

17.09.2018 11:42

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se na své jediné sociální síti Instagramu vyjádřila k aktuálnímu tématu přijetí či nepřijetí několika desítek sirotků z uprchlických táborů. Celou iniciativu vyvolala europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která se chtěla na Babišovou ve věci přijetí sirotků obrátit.

50 sirotků: Vyjádřila se Monika Babišová. Stručně a jasně, paní Šojdrová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Monika Babišová

Babišová sdílela na sociální síti snímek z charitativního eventu Sparkling reportu. „Setkání s milými lidmi, kteří pomáhají," uvedla k tomu.

Anketa

Kdyby si někdo v ČR na své náklady chtěl vzít domů sirotka ze Sýrie, měl by k tomu dostat možnost?

8%
92%
hlasovalo: 14716 lidí

„Moniko, vy očividně máte sociální cítění. Sama máte děti, které milujete. Dovedete si představit, že se klidně mohly, nebo nedej bože ještě mohou ocitnout v též situaci jako děti, které váš muž odmítá přijmout do ČR? Že těch 50 dětí nejsou nějaká vzdálená cizí monstra, ale obyčejné děti, stejné jako ty vaše a jakékoliv jiné. Přece to musíte chápat vy i váš muž. To, co dělá, prostě není správné," poznamenala v diskuzi jedna z uživatelek Instragamu.

Další pak Babišovou vybídla k tomu, aby udělala dobrý skutek a 50 sirotků ze Sýrie se skutečně přijalo. „Víte, i mně je líto těch děti a mám na to svůj názor, ale já se veřejně do politiky nepletu. Doma jsme o tom samozřejmě diskutovali. Jen abyste věděla... Ono se nejedná o malé děti, ale o děti ve věku 13 - 17 let," zmínila Babišová.

Screenshot z Instagramu Moniky B.

Přijetí několika desítek sirotků z uprchlických táborů by přitom podle poslankyně Evropského parlamentu Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) mohlo ukázat solidaritu České republiky při řešení migrační krize. Kvůli své iniciativě požádá o schůzku premiéra Andreje Babiše (ANO), který se o víkendu proti plánu postavil. Šojdrová dnes ČTK řekla, že rozhodující roli by v jejím záměru hrála vláda, která by stanovila parametry pomoci včetně toho, kdo a za jakých podmínek by do Česka přišel. Včera pak uvedla, že se v celé věci chce obrátit právě na manželku premiéra Andreje Babiše.

Psali jsme ZDE.

„ČR se zapojila do různých akcí, ale chybí nám tam lidský aspekt. Uprchlictví je také o lidech, já upozorňuji na to, že jen v Řecku se nachází víc než 3500 dětí bez rodičů, nedoprovázených sirotků," uvedla mimo jiné Šojdrová. ČR by mohla podle ní přijmout zhruba 50 dětí s ohledem na to, že například Británie jich přijme přes 350.

S náhradní rodinnou péčí má podle europoslankyně Česko velké zkušenosti a nebylo by to poprvé, kdy by sirotky přijalo. „Mě mrzí, že se vytváří obraz, jako by ČR nebyla solidární, jako bychom nepomáhali a nechtěli pomáhat. ČR v minulosti přijala tisíce uprchlíků, teď je nová situace, kdy se na území Evropské unie nachází děti bez doprovodu a my bychom mohli ukázat solidaritu a lidskost," vysvětlila.

Myšlenku podpořili někteří senátoři či iniciativa Češi pomáhají, dodala Šojdrová, která chce kvůli plánu požádat o schůzku s Babišem. Definitivní rozhodnutí by pak bylo na kabinetu. „Vláda by rozhodla, koho by byla ochotna přijmout, za jakých podmínek, s kým by jednala, jak by celý průběh vypadal," uvedla Šojdrová.

Kabinet by měl rozhodnout i o tom, jaký status přijatým dětem dá. „Nejde o to, že by ty děti u nás musely být, zvláště třeba ty starší, napořád. Ale třeba jen na dobu nezbytně nutnou, kdy by jim byl poskytnut azyl," uvedla Šojdrová. Alternativou je i udělení doplňkové ochrany. „Vláda by mohla mít tyto mladé teenagery pod dohledem, vzdělávat je, působit na ně tak, aby to byli dobří lidé," uvedla.

„Pomáhat na místě je nesmírně důležité, ale někdy to nestačí. Někdy děti ohrožené válkou musí utéct do bezpečí. Alespoň na chvíli. Důkazem jsou právě děti, které zachránil Sir Nicholas Winton. Byly by tady s námi, kdyby jim neposlal jídlo, šaty a učebnice?" zeptala se pak na Twitteru také europoslankyně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

17:00 Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

„Jsme dnes v situaci, kdy nevíme, jak na tom jsme. Mluvíme o pandemii a máme šedesát pozitivních den…