600 milionů, které Praha dluží za Blanku, zaplatí do dvou týdnů

31.07.2014 16:16

Praha nechá zkontrolovat faktury, které dosud neproplatila dodavateli technologické části tunelu Blanka, firmě ČKD Praha DIZ. Dluh ve výši 600 milionů korun by měl být do dvou týdnů vypořádán, řekl v rozhovoru s ČTK náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09). Náklady na stavbu problematického tunelového komplexu podle Nouzy nepřekročí částku 36,9 miliardy korun. Termín otevření zatím stále není znám.

600 milionů, které Praha dluží za Blanku, zaplatí do dvou týdnů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stavba tunelu Blanka
reklama

Z podkladů, která má ČTK k dispozici, vyplývá, že ČKD Praha DIZ kvůli neuhrazeným fakturám hrozila zastavením prací a žalobou k rozhodčímu soudu. Zvolila by tak stejný postup jako stavební firma Metrostav, která na konci loňského roku kvůli dluhům ze stavby odešla a případ skončil u soudu. Praha celou dobu tvrdí, že peníze na faktury má, hledá ale zákonnou cestu, jak je proplatit. Arbitři nakonec v dubnu rozhodli, že Metrostav musí stavbu dokončit do konce září. A Praha musí zaplatit více než čtyři miliardy.

Pozastavení stavby by způsobilo škody za desítky či stovky milionů

„Postupovali jsme tak, jak by s největší pravděpodobností postupoval rozhodčí soud," uvedl k jednání s ČKD Praha DIZ Nouza. „Chceme předcházet škodám, které by nastaly v případě pozastavení stavby," doplnil. Z neveřejných podkladů pro jednání rady vyplývá, že by v takovém případě město přišlo o desítky až stovky milionů korun. Ve stejných materiálech se píše, že si ČKD Praha DIZ dodávkou technologií nutných pro provoz Blanky přijde na necelých šest miliard korun.

K rozhodčímu soudu půjde město i s firmou Inženýring dopravních staveb (IDS), která je správcem stavby tunelu. Praha jí dluží kolem 200 milionů.

Stavbu problematického tunelu Blanka zadala někdejší politická garnitura pod vedením primátora Pavla Béma (ODS). Její několikrát odložené otevření je zatím v nedohlednu. Náklady se v průběhu stavby zvýšily o několik miliard.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…