650 nakažených, děsí se Česko. Šmucler: Blíží se konec. A zásadní vývoj v USA

03.09.2020 11:11

V květnu a v červnu říkával premiér Andrej Babiš (ANO), že by se od nás svět mohl učit, jak dobře zvládnout epidemii koronaviru. Na začátku září se však situace proměnila. V Česku hygienici zaznamenávají rekordní přírůstky nemocných s koronavirem, v porovnání na počet obyvatel jsou česká čísla vyšší než v řadě jiných evropských zemí. Prezident České stomatologické komory přesto už vidí časy, kdy by epidemie mohla skončit.

650 nakažených, děsí se Česko. Šmucler: Blíží se konec. A zásadní vývoj v USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úspěšný podnikatel a lékař Roman Šmucler
reklama

Údaje ministerstva zdravotnictví ukazují, že během středy v České republice přibylo 650 dalších nemocných s koronavirem. Za den bylo provedeno téměř 11 tisíc testů. Celkově už se Česko začíná blížit k jednomu milionu testů. Dosud jich bylo provedeno celkem 923 tisíc a ty odhalily, že se nemocí nakazilo asi 25 tisíc lidí. Vyléčilo se 18 tisíc. Na 7 tisíc lidí nemoc prodělává, 172 osob je hospitalizováno. Zemřelo 425 lidí.

Z hlediska možné nákazy zůstává nejrizikovějším městem Praha. „Zvýšený výskyt onemocnění spojený s některými dalšími rizikovými trendy zaznamenal Kolín, Příbram, Žďár nad Sázavou a Brno-město,“ upozorňuje dále ministerstvo.

Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera sice počty nakažených rostou, ale počty hospitalizovaných, ani počty úmrtí nijak dramaticky nestoupají. Koronavirus se tedy podle Šmuclera začíná podobat chřipkové epidemii. Zdá se mu také, že už vidí i konec epidemie, a to přibližně na konci listopadu.

„Sleduji prognózu pro Českou republiku a měli bychom se brzo dostat přes 1000 denně, ale počet hospitalizovaných a zemřelých by neměl překročit obvyklá data chřipkové epidemie. Teprve nyní vše naplno začíná, ale už se rýsuje i konec,“ uvedl Šmucler pro server ParlamentníListy.cz. „Pokud se nebude brzdit epidemie, měla by sama končit koncem listopadu, možná dříve. Očkování nám slibují za půl roku. Bez naprostého uzavření všeho se ho asi nedočkáme...“ dodal.

Mimo jiné i ve Spojených státech se intenzivně pracuje na vakcíně proti koronaviru.

Trump se snaží stihnout očkování do voleb. Technicky organizují očkovací akci. Všechny obvyklé termíny překonali násobně. V Česku ale asi mnohem později. „Pokud Trump uspěje, bude očkovat za dva měsíce,“ napsal Šmucler.

List New York Times však upozorňuje, že stávající prezident Donald Trump může tlačit na to, aby byla vakcína podávána co nejrychleji, přesněji řečeno ještě před prezidentskými volbami. A tady existuje možnost, že bude přehlédnuto nějaké riziko spojené s vakcínou.

Roman Šmucler o koronaviru

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Klaus opět prezidentem? Neřekl ne. A výprask Prymuly

8:37 Václav Klaus opět prezidentem? Neřekl ne. A výprask Prymuly

Český exprezident Václav Klaus má za to, že exministr zdravotnictví Roman Prymula předvedl národu ta…