A co ti banderovci? udeřil občan na Zdechovského. Jedná se o možné sociální výhody i pro členy Waffen SS

04.01.2019 16:48

Český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) odpovídal na dotazy čtenářů ParlamentíchListů.cz týkající se Globálního paktu o migraci. Nebo toho, proč odmítá sankce proti Ukrajině. A zde jsou odpovědi.

A co ti banderovci? udeřil občan na Zdechovského. Jedná se o možné sociální výhody i pro členy Waffen SS
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Čtenář František Černoch před svým dotazem předeslal, že Evropská unie celkově Globální pakt většinově chce a tudíž je promigrační. „Tak proč to neuznáte?“ ptal se tazatel europoslance Zdechovského, který jej však ve své reakci upozornil, že opravdu nelze zobecňovat na základě toho, co si myslí většina.  

Anketa

Přispěl George Soros ke světovému dobru?

4%
96%
hlasovalo: 12441 lidí

Připomněl proto, že pro pakt v ještě větší míře hlasovala drtivá většina zemí mimo EU. Naopak tři z pěti zemí, které Pakt odmítly, jsou členy EU (ČR, Maďarsko a Polsko) a pět z dvanácti zemí, které se zdržely (Itálie, Rakousko, Bulharsko, Rumunsko a Lotyšsko).

V rámci EU je podle europoslance naopak možné najít nadprůměrné množství zemí, které Pakt nepodpořily (odmítly ho či se zdržely). „Státy EU jsou ve srovnání s většinou zbytku světa odlišné v tom, že v nich existuje silná opozice vůči Paktu,“ doplnil s tím, že ve většině zbytku světa by tak silnou opozici hledal jen těžko.

Černoch na jeho odpověď reagoval se slovy, jestli tím chce tedy říct, že když většina států pakt podepsala, že je to správné rozhodnutí a Globální pakt už se mu zamlouvá. Doplnil, že rozdíl oproti zbytku světa vidí především ten, že právě Evropa má problém, na rozdíl od většiny států světa.

Do Evropy se podle něj totiž stěhují lidé z jiných kontinentů, na rozdíl od jiných zemí, kde se stěhují třeba v rámci podobných kultur lidé mezi různými zeměmi na tom samém kontinentu. Do Evropy se to cpe z Afriky, Asie, do zcela odlišné kultury, což není normální. Další země z jiných kontinentů, které mají podobný problém jako Evropa, také Pakt nepodepsaly – USA, Austrálie.

„Dle vás je to snad v pořádku? Proč si za to EU nezaslouží kritiku, když se jí líbí pakt, který takové migraci dokonce pomáhá?“ dotázal se čtenář.

Zdechovský však argumentoval tím, že přece nic takového neříkal. Jeho názor je prý pořád stejný a Pakt odmítá i nadále. „Jen pro vaši informaci, nikdo nemohl nutit státy EU k tomu, jak budou hlasovat. Každý stát hlasoval sám za sebe,“ uzavřel s tím, že plést do toho EU je proto nesmysl. 

Ve druhé otázce se pak tazatel zajímal, zda se zasadí o přijetí sankcí proti Ukrajině za přijetí zákona podporujícího banderovce a oslavující nacismus a jejich pomahače.

Anketa

Měly by Spojené státy stáhnout svá vojska ze Sýrie?

93%
7%
hlasovalo: 7077 lidí

Podle europoslance je hlavním problémem nového ukrajinského zákona především to, že mohou mít sociální výhody i lidé, kteří se za druhé světové války dopustili válečných zločinů a bojovali na straně nacistů. Kritika a odsouzení je podle jeho slov v tomto případě samozřejmě namístě.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
  • europoslanec

„Osobně si ale nemyslím, že by účinným řešením byly sankce. Věc by měla řešit diplomacie ČR i dalších evropských zemí,“ doplnil Zdechovský.

„Myslíte si tedy, že ukrajinská politická reprezentace není fašistická, pokud hlasuje pro zákon, který ‚pouze zákonem‘ poskytuje sociální výhody těm, kdo byli v SS Waffen a jsou zodpovědní za strašné genocidiální masakry Poláků, Židů a Rusů v období 1943-1945? Vrazi, kteří projevili takovou míru bestiality, která byla příliš i pro otrlé členy německých zločineckých SS?“ zajímal se v návaznosti na zmínku o odmítání sankcí proti Ukrajině další čtenář.

„Věc by se řešit měla, válečné zločiny jsem nikde nezpochybňoval,“ odpověděl znovu Zdechovský. „Obávám se ale, že sankce v tomto případě nepřinesou uspokojivé řešení,“ zopakoval.

Čtenář však Zdechovskému vyčetl, že jeho odpověď, v níž velmi jemným způsobem odmítá sankce, je pouze pokračováním toho, co již tady bylo ve třicátých létech, kdy politika appeasementu západních demokracií umožnila vzestup fašismu. „Proč jste neuvedl, že současná ukrajinská reprezentace zákonem glorifikuje své fašistické vůdce? S tím nemáte problém?“ doplnil.

Europoslanec dal následně čtenáři za pravdu v tom, že zákon je samozřejmě špatný i v tom, že legitimizuje válečné zločiny nejen vůdců daných skupin, ale i řadových bojovníků. „To určitě alespoň tuší každý, kdo má o této záležitosti základní informace, proto to nebylo třeba zmiňovat,“ dodal na závěr.

Původní zdroj ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…