A je zle: Sesazení Zemana rozpoutalo hodně silná slova. Nejen od Ovčáčka

30.01.2019 13:00

Senátorský Klub pro liberální demokracii – Senátor 21 připraví text žaloby na prezidenta Miloše Zemana za hrubé porušení Ústavy. Na dnešní tiskové konferenci při jednání horní komory to řekl předseda klubu Václav Láska. Impulzem k tomuto kroku podle něj byly zásahy prezidenta a zaměstnanců Hradu do justice. Zprávu přinesla ČTK. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček přešel okamžitě do protiútoku.

A je zle: Sesazení Zemana rozpoutalo hodně silná slova. Nejen od Ovčáčka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Senátní ústavněprávní výbor minulý týden odmítl řešit případnou ústavní žalobu na Zemana kvůli podezření z ovlivňování soudců hlavou státu. Jednat o tom chtěli zástupci klubu pro liberální demokracii. Podle předsedy výboru Miroslava Antla (ČSSD) by se s návrhem mohl klub obrátit na organizační výbor horní komory, pokud by získal podpisy 27 senátorů. Návrh žaloby by pak musel schválit Senát jako celek hlasy nejméně tří pětin senátorů.

Senátoři dnes novinářům řekli, že se chtějí věnovat i Zemanovým dřívějším skutkům, do diskuse s ústavními právníky jich mají vytipovanou zhruba dvacítku. V klubu je šest senátorů z jednaosmdesátičlenné horní komory.

„Máme za to, že prezident svými činy hrubě Ústavu porušuje. Proto jsme se rozhodli, že připravíme text žaloby, ve kterém bychom jednak precizně popsali všechny skutky, o kterých se domníváme, že jimi Ústava porušena byla, a dále bychom se dopustili právní argumentace, kterou budeme chtít doložit, že skutky prezidenta Ústavu porušují,“ řekl Láska.

Mgr. Václav Láska

  • BPP
  • Tento profil nevytvořil Václav Láska, proto zde není aktivní
  • senátor

Senátoři chtějí text připravit ve dvou krocích. Nejprve mají v plánu připravit faktické popsání skutků, u nichž shledávají rozpor s Ústavou, a představit jej veřejnosti zhruba do dvou týdnů. Následně se pustí do právní argumentace, pro kterou si vyčlenili asi další čtyři týdny.

„Chci deklarovat, že rozhodnutí klubu bylo zcela jednoznačné, jednomyslné,“ poznamenal Láska. „Asi je možné říct, že takovou pověstnou kapkou, kterou džbán přetekl, byla situace kolem ingerence prezidenta a Hradu jako celku do stavu soudcovského,“ vysvětlil předseda klubu.

„Když už to budeme tvořit, budeme se věnovat všem skutkům i do minula. Máme už teď vytipovanou skoro dvacítku, až je dáme dohromady, zahájíme diskuse s ústavními právníky, které skutky jsou nejrelevantnější pro žalobu. Osobně se domnívám, že skutků bude vyjmenováno a právně odargumentováno vícero, tipuji kolem pěti až deseti,“ odhadoval Láska.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Vztah Hradu k justici se začal veřejně probírat v uplynulých týdnech, když týdeník Respekt napsal, že kancléř Vratislav Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se týkají Hradu a prezidenta. Mynář kontakty později potvrdil, nevidí prý na nich nic špatného. Zeman poté uvedl, že Mynář jednal se soudci z jeho pověření.

Láska minulý týden podal trestní oznámení na kancléře. Mynář se podle něj opakovaně dopustil zasahování do nezávislosti soudu.

Žalobou pro hrubé porušení Ústavy pohrozili senátoři Zemanovi už předloni, a to kvůli jeho váhání s odvoláním Andreje Babiše z funkce ministra financí v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory. Podání žaloby by pak musely schválit ještě nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy minimálně 120 členů dolní komory. Žalobu by projednával Ústavní soud.

K ústavní žalobě na hlavu státu Senát přistoupil jednou, a to především kvůli rozsáhlé amnestii, kterou vyhlásil bývalý prezident Václav Klaus před odchodem z funkce v roce 2013. Ústavní soud o ní nerozhodl s odůvodněním, že Klausův prezidentský mandát krátce po podání žaloby uplynul. Pokud by soud žalobě vyhověl, trestem by pro žalovaného mohla být ztráta prezidentského úřadu.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček záměr na Twitteru označil za další nenávistný pokus o zviditelnění v médiích. Nenávistí podle něj rozdělují společnost hlavně ti, kteří se zaklínají liberální demokracií.

Česká televize chtěl slyšet názor Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka a ten opět neváhal střílet ostrými slovními náboji. Prohlásil, že senátoři jen rozdělují společnost a v podstatě vůbec nechápou, co je to demokracie. Obratem dodal, že takto zle nesmýšlí o všech senátorech, nýbrž jen o těch, kteří se prohlašují za stoupence liberální demokracie, ale ve skutečnosti demokracii pošlapávají.

„Nechystáme žádné reakce. V každém případě lze zcela jednoznačně říci, že to je jen další nenávistný pokus o zviditelnění se v médiích. Tomu napovídá ono rozložení kroků, to znamená udržovat pozornost v období před evropskými volbami,“ vypálil Ovčáček. A to byla vlastně teprve dělostřelecká příprava.

„Senátoři se snaží rozdělovat společnost, ale ne všichni samozřejmě, jde pouze o úzkou skupinu senátorů. Tady se jasně ukazuje, že ti, kteří se zaklínají pojmem liberální demokracie, demokracii nejen že nechápou, ale dokonce jsou proti duchu demokratických hodnot. Je zcela zřejmě, že jde o kritiku názorů prezidenta republiky. To znamená, pánům se nelíbí názor prezidenta republiky a ty se snaží, když to řeknu s nadsázkou, kriminalizovat,“ zlobil se Ovčáček.

Senátoři se prý pokusí vytvořit seznam hříchů prezidenta, skrze který útočí na přímo voleného prezidenta republiky. Podle Ovčáčka je to útok nejen na prezidenta, ale i na všechny voliče, kteří Miloši Zemanovi dali svůj hlas.

„Celý pokus se žalobou na prezidenta republiky je krokem nejenom politickým, a je to krok, který v sobě nese prvky nenávisti. A samozřejmě, je to krok, který povede k dalšímu rozdělování společnosti. Tady se jasně ukazuje, že prezident republiky není tím, kdo rozděluje společnost,“ zaznělo také z úst Zemanova mluvčího.

Jenže tím celá věc neskončila. O slovo se přihlásil senátor Tomáš Goláň z klubu Senátor 21. Ten Ovčáčkovi poděkoval za předvedenou kanonádu. Podle senátora právě ona ukazuje, že senátoři jsou správným směrem, když se odhodlali prezidenta zažalovat.

„Moc děkuju panu Jiřímu Ovčáčkovi, (...) Už to, že naše konání mluvčí Hradu komentoval, dokazuje, že se Hrad bojí, protože se celou situaci snaží zlehčit a zesměšnit. Jak? No klasickým komunistickým postupem, že jiný názor prezentuje jako útok na pravdu, útok na dobro této země, že „protivníky“ velkou lží zařadí do kategorie nepřátel, neboť „protivníky“ považuje za zastánce starých časů, neboť dle něj jsme „v minulosti vzývali lidovou demokracii“. Jako vždy neví, o čem mluví, protože např. já jsem z velmi silně protikomunistické rodiny, která byla v padesátých letech vážně perzekvována a která lidovou demokracií akorát trpěla. Můj otec po ukončení školy v roce 1970 nemohl až do roku 1978 učit atd.,“ napsal Goláň na sociální síti Facebook.

Pokud někdo rozeštvává národ, tak je to podle senátora právě prezident Miloš Zeman a jeho podřízení, kteří mají potřebu útočit na všechny občany, kteří vysloví názor, jenž se nehodí panu prezidentovi do krámu.

„Nerespektuje spoluobčany a ani národ jako celek. Kdybychom se všichni spojili, mohli bychom přinést zase úctu, slušnost a soudržnost mezi občany a tento národ povznést na úroveň, kterou si zaslouží. Ale uvidíte sami, kolik lidí, kteří se mnou nesouhlasí, mě bude chtít minimálně ukřižovat místo toho, aby si to celé přečetli a zamysleli se nad tím, co tu píšu,“ pokračoval senátor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do p*dele, kde je nový Menšík a Kopecký? Proč tam nedáte Nárožného? Slavný Čech se rozčílil na filmaře

7:45 Do p*dele, kde je nový Menšík a Kopecký? Proč tam nedáte Nárožného? Slavný Čech se rozčílil na filmaře

Designér a herní vývojář Daniel Vávra se na svém facebookovém profilu vyjádřil k podle svých slov ot…