A musíme tolik dávat do armády? Gajdůšková vypustila radikální návrh, kde ušetřit na obědy dětem

6. 12. 2018 19:10

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) se se sociálními demokraty přetahuje o to, kdo představí lepší projekt na proplácení obědů dětem na školách. ČSSD navrhuje proplácet obědy školkovým dětem a dětem na prvním stupni ZŠ. Poslankyně Alena Gajdůšková (ČSSD) ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu popisovala, proč nápad považuje za perfektní. Opřela se kvůli tomu i do armády.

A musíme tolik dávat do armády? Gajdůšková vypustila radikální návrh, kde ušetřit na obědy dětem
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslankyně Alena Gajdůšková na semináři o koncepci řízení krajských nemocnic ve Zlíně
reklama

Poslankyně v rozhovoru zdůraznila, že oběd dítě nasytí, prospěje jeho zdraví, ale nese s sebou i další pozitiva.

„Když to dítě na oběd s ostatními dětmi nejde, tak se tam dějí velmi nepěkné věci. To dítě je vyloučené z kolektivu,“ varovala Gajdůšková. Proto projekt obědů do škol přístupný pro všechny děti považuje za naprosto zásadní.

Anketa

Jste hrdí na Armádu České republiky?

12%
78%
hlasovalo: 9992 lidí
Připomněla také, že rodiče už dnes platí v podstatě jen potraviny, ale náklady na platy kuchařek a další finance platí zřizovatel, takže dotované jsou vlastně i tak všechny děti. ČSSD proto nevidí nic špatného na tom, že by vláda dotovala obědy pro děti z mateřských škol a dětem na prvním stupni základní školy. Dáma nepochybuje o tom, že pravidelné docházení na oběd a minimálně jedno teplé jídlo denně prospějí zdraví dětí. Zlepší jim i pozornost.

Ale proč je podle ČSSD třeba zaplatit obědy úplně všem dětem, a ne jen těm, které to potřebují? „Víte, ono to mezi dětmi také nedělá úplně dobře, oni si mohou říct, tobě to platí, tobě to neplatí atd.,“ vysvětlovala dál Gajdůšková, proč by ona podpora školních obědů měla být plošná.

Argumentovala také tím, že obdobný program mají zavedený např. ve Skotsku. Českou republiku by projekt mohl přijít na pět miliard korun, ale podle poslankyně se to i tak vyplatí. Nemělo by smysl stanovovat přísnější kritéria pro proplácení obědů. „Ta administrativa s tím za to nestojí,“ řekla prostě a krátce Gajdůšková.

„Ono se to té společnosti ještě vrátí na zdravotním stavu těch dětí, na procesu, kterému se říká socializace. Kam jinam už by měla česká společnost investovat, když už ne do dětí... Pro mě je dítě jako dítě,“ konstatovala Gajdůšková. Pokud rodiče chtějí, mohou na oplátku škole přispět na rozvoj volnočasových aktivit pro děti, když už jim stát ušetří na obědech pro děti. Je na každém rodiči, jak ušetřené peníze využije.

Pět miliard korun, které by na takový projekt padly, však není málo peněz, takže kde by na to vláda mohla vzít? Podle Gajdůškové je třeba zamyslet se nad tím, zda musíme tolik peněz dávat třeba do armády. Je si vědoma toho, že jsme se zavázali plnit své závazky v rámci NATO, ale některé závazky jsou pro Gajdůškovou přece jen důležitější. „Já si myslím, že jsou důležitější závazky vůči našim dětem. To není otázka, na úkor čeho, to je otázka, co je pro nás prioritou. A pokud je pro nás prioritou to, že děti trpí hlady, tak to musíme řešit,“ zdůraznila politička.  

V závěru rozhovoru ocenila, že téma obědů do škol spolu s ČSSD zvedl i premiér Andrej Babiš (ANO). „My jsme rádi, že premiér Andrej Babiš prosazuje program sociální demokracie. Proto jsme do té vlády šli i přes všechny výhrady, které máme,“ uzavřela.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruská ambasáda vydala stanovisko na americkém Facebooku. Orkán reakcí by srovnal panelák se zemí

15:14 Ruská ambasáda vydala stanovisko na americkém Facebooku. Orkán reakcí by srovnal panelák se zemí

ParlamentníListy.cz v pondělí mapovaly reakce fanoušků předsedy ODS na jeho facebookovém profilu pot…