A takovým lidem svěřujete své peníze. Zkrachovalá americká banka a její pokroková manažerka. Brzy i u nás?

18.03.2023 9:14

USA minulý týden zažily největší bankovní kolaps od pádu Lehman Brothers v roce 2008. Poté, co zkrachovala kalifornská banka Sillicon Valley Bank, se v médiích objevila varování před nástupem finanční krize a začalo se s hledáním viníka. Zatímco američtí demokrati ukazují prstem na bývalého prezidenta Trumpa, který dereguloval bankovní sektor, konzervativní politici a komentátoři zkrachovalým bankám vytýkají příliš velký důraz na politický aktivismus. Komentátor Marek Stoniš připomenul, že vrcholná manažerka SVB, zodpovědná za finanční rizika, se věnovala spíše LGBT agendě než péči o finance.

A takovým  lidem svěřujete své peníze. Zkrachovalá americká banka a její pokroková manažerka. Brzy i u nás?
Foto: pixabay.com
Popisek: Krize - ilustrační foto

Když minulý týden zkrachovala prominentní americká banka sídlící v Kalifornii, Sillicon Valley Bank (SVB), jednalo se o největší kolaps americké finanční instituce od pádu Lehman Brothers v roce 2008. Bezmála 40 let SVB půjčovala peníze převážně začínajícím technologickým společnostem, tzv. start-upům, a podle amerických médií patřila k ikonickým symbolům rozmachu technologického průmyslu v posledních čtyřech dekádách. Společnost na konci loňského roku disponovala s aktivy ve výši 209 miliard dolarů. Týden po kolapsu SVB vyhlásila bankrot i její mateřská společnost SVB Financial Group. Kolaps finanční instituce se následně podepsal i na akciových trzích, kde velké americké banky v pátek ztrácely přes jedno procento a regionální kalifornské banky zaznamenaly pokles o 10 až 20 procent.

Poté, co krátce nato zkrachovala další americká banka Signature Bank, zatímco švýcarský gigant Credit Suisse ztratil za jeden den 24 %, začaly se ve veřejném prostoru objevovat hlasy varující před bankovní krizí globálních rozměrů, jakou svět zažil naposledy po kolapsu Lehman Brothers v roce 2008. Prezident Spojených států Joe Biden se následně pokusil mírnit paniku. „Američané mohou mít jistotu, že bankovní systém je bezpečný. Vaše vklady budou k dispozici, až je budete potřebovat,“ ujistil rezident Bílého domu své občany. Kolaps dvou amerických bank označil za přirozený následek kapitalismu, který zkrátka zahrnuje i riziko v podnikání.

Po pádu SVB se hned začalo spekulovat o tom, kdo je za největší americký bankovní kolaps od roku 2008 zodpovědný. Vedle odborných ekonomických analýz se do debaty téměř okamžitě promítla také politika. Američtí demokraté bez váhání ukázali prstem na svého hlavního politického rivala, bývalého prezidenta Donalda Trumpa, kterého obviňují, že deregulací bankovního systému vytvořil podhoubí pro současnou krizi. Opoziční republikáni naopak zkrachovalým bankám vytýkají příliš velký důraz na politický aktivismus, kterému se tyto finanční instituce prý věnovaly více než vlastnímu podnikání. V tomto smyslu se pro televizi Fox News vyjádřil například guvernér Floridy Ron DeSantis, který SVB kritizoval za to, že se místo péči o své finance zaměřovala na „diverzitu, rovnost a inkluzi“.

Podobný postřeh sdílel na facebooku rovněž český komentátor Marek Stoniš. Ten si všiml jedné konkrétní manažerky SVB.

„Seznamte se: Toto je Jay Ersapah, ředitelka řízení finančních rizik pro Evropu, Afriku a Střední východ zkrachovalé Silicon Valley Bank. Na svém profilu se chlubí queer orientací a nepopiratelným faktem, že je barevná. A také, že je organizátorkou rozličných LGBT iniciativ a kampaní za práva osob s minoritní sexuální orientací. Její banka finančně podpořila stovky projektů na záchranu planety s cílem vybudovat nízkouhlíkový svět, k čemuž dokonce zřídila osm specializovaných týmů bankéřů, bankéřek a dozajista také osob s nebinární identitou,“ napsal ve svém statusu někdejší šéfredaktor časopisu Reflex.

„Než jsem se ale začal poťouchle posmívat, že když dáte své peníze do správy levicovým aktivistům, pak se nesmíte divit, že je prošustrují za levicový aktivismus, s hrůzou jsem si uvědomil, že moje banka sponzoruje kampaně proti tomu, aby Češi jedli kapry, utrácí peníze za ‚udržitelná‘ turné bizarních zpěváků, nakupuje drahá a ne(eko)logická elektrická auta zaměstnancům, drží se hesla o udržitelném, sociálním, environmentálním podnikání a když se osobně dostavíte na jejich pobočku, máte pocit, že jste se ocitli v neziskové organizaci na záchranu deštných pralesů. A smích mě rychle přešel,“ uzavřel svou úvahu český komentátor.

Jay Ersapah figuruje mimo jiné ve vedení neziskové organizace „Diversity Role Models“ (Vzory diverzity). Na svém oficiálním profilu se vrcholná manažerka zkrachovalé banky chlubí kariérou na pozicích zaměřených na finanční rizika. V minulosti působila mimo jiné ve společnostech Barclays a Citigroup, kde se prý snažila propagovat LGBT agendu. Na svém profilu má v závorce uvedena zájmena, jimiž chce být nazývána, pro případ, že by někdo nebyl schopen na základě vizáže dovodit její pohlavní identitu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AKS

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Až 190 bank ohrožených. Na účtu dobré, na trhu špatné. Je toho víc

16:16 Až 190 bank ohrožených. Na účtu dobré, na trhu špatné. Je toho víc

„Je možné jednoduše říci, že ne Rusko, ale naši západní politici a média proti svému obyvatelstvu ve…