A vy jste ubližovali černochům! Erdogan to vrátil Německu za Arménii a dodal: Turecké dějiny jsou historií milosrdenství a pochopení. V tom je mezi námi rozdíl

6. 6. 2016 11:08

„Nejdříve byste si měli zamést před vlastním prahem,“ vzkazuje turecký prezident Erdogan Německu. Podle jeho mínění by se měla německá vláda soustředit spíše na svou vlastní historii, zejména na holocaust či „masakr sta tisíc Namibijců“, před tím než začne soudit někoho jiného. Erdogan vystoupil v neděli před studenty jedné z istanbulských univerzit, informuje Dailysabah.com.

A vy jste ubližovali černochům! Erdogan to vrátil Německu za Arménii a dodal: Turecké dějiny jsou historií milosrdenství a pochopení. V tom je mezi námi rozdíl
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Erdoganovo pobouření bylo reakcí na rezoluci německého Bundestagu týkající se násilné relokace Arménů z Osmanské říše v roce 1915. Podle nově přijaté rezoluce se jednalo o „genocidu“.

Erdogan v neděli vystoupil při příležitosti promoce studentů istanbulské Sebahattin Zaim univerzity. „Německo! Znovu to opakuji, nejprve se zaměř na holocaust a také na to, jak jste zmasakrovali sto tisíc Namibijců v Namibii, na to byste se měli v Německu soustředit,“ uvedl turecký prezident.

Namibijský masakr je považován za jednu z prvních genocid minulého století, v rámci které byli cíleně likvidováni lidé z kmenů Heroro a Nama v jihozápadní Africe, v té době německém impériu.

Erdogan zdůraznil, že „Německo je úplně tou poslední zemí, která by měla rozhodovat o tom, co je a co není genocida“.

„Naše dějiny nejsou historií masakrů. Naše dějiny jsou historií milosrdenství a pochopení. V tom je mezi námi a Německem velký rozdíl,“ uvedl prezident.

V současné době žije v Turecku na sto tisíc Arménů, zmínil Erdogan. „Polovina z nich jsou turečtí občané, druhá polovina turecké občanství nemá. Přesto jsme je nikdy nikam nevyháněli. Naopak, v současné době k nám mnoho hostů z Arménie přichází,“ vysvětlil prezident Turecka. „Jestliže bychom byli zemí, která je vůči Arménii nepřátelská, poslali bychom tyto lidi obratem zpět,“ dodal.

Erdogan se vyjádřil i k obvinění, že turecká vláda zabavuje nebo zapaluje arménské kostely. „Naopak, předáváme kostely arménským nadacím,“ zmínil. Dodal, že bohatství západních metropolí pochází z tvrdé práce milionů Afričanů.

„Když se dnes pečlivě zahledíme na hlavní města v západní Evropě, uvidíme utrpení milionů Afričanů. Pod elegantní fasádou Berlína, Paříže nebo Bruselu je možné zahlédnout životy, krev, utrpení a sedřené lokty Afričanů,“ zmínil prezident.

Podle oficiálního stanoviska turecké vlády došlo k mnohonásobným úmrtím na arménské straně poté, co se tato část populace Osmanské říše za první světové války postavila na stranu Ruska a vzepřela se osmanským autoritám. Během následného vystěhování pak mělo dojít k mnohým úmrtím.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: fib

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aparátčík Babiš si bude brát do úst rok 1968? U Šafrů premiérovi prokádrovali celé přibuzenstvo

10:29 Aparátčík Babiš si bude brát do úst rok 1968? U Šafrů premiérovi prokádrovali celé přibuzenstvo

Premiér Andrej Babiš letos nedorazil se svým projevem na pietní akt k 51. výročí vpádu okupačních vo…