ANO v Příbrami přišlo o druhého zastupitele, koalice nemá většinu

14.11.2014 14:58

Příbramské hnutí ANO, které ve městě vládne spolu s TOP 09, přišlo o druhého zastupitele. Po Jitce Stefanidesové se stal nezařazeným zastupitelem také Vladimír Danda. Koalice tak ztratila většinu hlasů v zastupitelstvu. Danda odchod z klubu ANO vysvětlil postojem svých kolegů ke Stefanidesové. Než se poměry v klubu změní, bude nezávislým zastupitelem, řekl dnes ČTK. Zástupci ANO i TOP 09 předpokládají, že Danda bude dál hlasovat s koalicí. Situací se budou zabývat.

ANO v Příbrami přišlo o druhého zastupitele, koalice nemá většinu
Foto: Honza Groh
Popisek: Václavské náměstí v Příbrami

„Chci se zeptat kolegů z ANO, jak situace u nich vypadá, nicméně z prohlášení pana Dandy jsem vyrozuměl, že bude hlasovat v souladu s programovým prohlášením naší koalice," podotkl místostarosta za TOP 09 Václav Švenda. Danda v prohlášení zaslaném médiím ale zároveň uvedl, že se bude řídit i svým „nejlepším vědomím a svědomím a zdravým úsudkem". Zda by to mohlo znamenat, že bude někdy hlasovat jinak než koaliční zastupitelé, nechtěl Švenda předjímat.

Revoltující zastupitelé se nedostali do městské rady

První místostarostka za ANO Alena Ženíšková předpokládá, že koalice bude dál fungovat tak, jak se zavázala ve svém programovém prohlášení. Podle ní Danda nemá důvod k tomu, aby nehlasoval s ANO a TOP 09. „Jelikož podepsal koaliční dohodu, tak si myslím, že to problém asi nebude," míní.

Revoltující zastupitelé se nedostali do městské rady, přestože Stefanidesová byla dvojkou na kandidátce ANO a Danda získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů. Při pondělní volbě první místostarostky oba nehlasovali pro kandidátku ANO Ženíškovou, která byla nakonec zvolena jen díky podpoře mimo koalici. Lídr ANO a nově zvolený starosta Jindřich Vařeka si podle Stefanidesové vybral nejužší vedení, aniž to s kýmkoliv konzultoval, a údajně nezohlednil výsledky voleb. Vařeka namítá, že při sestavování městské rady rozhodovala profesionalita.

ANO mělo původně v pětadvacetičlenném zastupitelstvu deset křesel

Klub ANO poté Stefanidesovou vyzval ke složení mandátu. Její chování bylo podle něj v rozporu s koaliční smlouvou a zastupitelka prý vystavila příbramskou koalici ANO a TOP 09 nebezpečí chaosu nebo dokonce neúspěchu. Zástupci ANO svou kolegyni zároveň obvinili z šíření nepravdivých tvrzení. Stefanidesová nařčení odmítla a uvedla, že se mandátu nevzdá a bude hlasovat „podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a ne podle diktátu".

Danda dnes oznámil, že nezařazeným zastupitelem bude i on. „Vzhledem k tomu, jak se klub zastupitelů hnutí ANO postavil k paní Stefanidesové, považuji za čestné z klubu zastupitelů hnutí ANO vystoupit a zůstat nezávislým zastupitelem do té doby, než se poměry v klubu hnutí ANO změní. Chtěl bych i nadále spolupracovat se všemi členy a sympatizanty hnutí ANO, kteří vyznávají principy demokracie," prohlásil Danda.

ANO mělo původně v pětadvacetičlenném zastupitelstvu deset křesel, TOP 09 čtyři. Nyní tak má vládní koalice jen 12 z 25 hlasů. Mohli by ji ale podpořit bývalý starosta Pavel Pikrt, který po volbách vystoupil z ČSSD, na jejíž kandidátce se do zastupitelstva dostal, nebo zastupitel za KSČM Vladimír Kyselák. Díky jejich hlasům byla v pondělí zvolena koaliční kandidátka na první místostarostku Ženíšková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Čapek vymyslel slovo robot, Václav Havel humanitární bombardování. Paní Albrightová, jak se vám spí? V Praze se připomínalo bombardování Jugoslávie

22:08 Karel Čapek vymyslel slovo robot, Václav Havel humanitární bombardování. Paní Albrightová, jak se vám spí? V Praze se připomínalo bombardování Jugoslávie

REPORTÁŽ Před srbským velvyslanectvím se připomínalo již devatenácté výročí událostí, které značně r…