Jaroslava Štefce vůbec nepřekvapilo přebírání afghánského území Tálibánem ani rychlost, s jakou tak činí: „Absolutně ne, protože bylo naprosto jasné, že takzvaná vládní moc v Afghánistánu, která byla naprosto uměle vytvořená, ztratí velmi rychle dech s okamžikem, kdy odejdou takzvaní spojenci, kteří je drželi nad vodou jak ekonomicky, tak politicky a mocensky a v podstatě hrozbou vojenské síly,“ uvedl. Ačkoliv se američtí a spojenečtí vojáci snažili pomoci s výcvikem tamní armády a bezpečnostních složek, aby se dokázali Tálibánu a případným nebezpečím ubránit, přesto se jim to nedaří. Podle analytika se ukazuje stará známá pravda. „Z Afghánistánu se v podstatě nedá jakýmkoliv způsobem vytvořit něco, co by mělo řád, který odpovídá našemu vidění v Evropě nebo vidění Američanů. Tamní systém funguje naprosto jinak a Tálibové samozřejmě velmi přivítají vycvičené vojáky a jejich výzbroj, která byla původně deklarativně určena pro vládní armádu,“ upozornil Štefec.
Podle něj se už dlouhodobě vedla jednání, jak rychlý bude ústup afghánských vojáků, a jejich přebíhání k Tálibánu tomu nasvědčuje. „Jednání se vedla o podpoře takzvané vlády Tálibu, ale ten pojem vláda Tálibu je velmi ošidný, protože vůbec neodpovídá centrální vládě v našem pojetí nebo nějaké vládě, kterou si představoval Západ nebo Spojené státy pod pojmem demokratická vláda v Afghánistánu. To nefungovalo a nikdy to fungovat nebude,“ řekl jasně bezpečnostní expert.
Čína přebírá vliv
Spojené státy začaly s misí v Afghánistánu po útocích 11. září 2001 a jako jeden z důvodů uváděli zabránění tomu, aby do Ameriky a Evropy proudili teroristé ze Středního východu. Štefec se obává, že to stále hrozí, avšak upozornil, že Afghánistán nezůstává „sám“, protože zde existuje obrovský vliv Číny, která byla v zemi už v době, kdy fungovaly takzvané spojenecké jednotky. „A to jejich fungování vlastně Čínu jen posílilo, protože Čína de facto spolupracovala jak s takzvanou oficiální vládou, tak s Tálibánem. A dnes naprostá většina kmenových náčelníků a té party -– to, čemu se říká vláda Tálibán – velice úspěšně komunikuje s čínskými obchodníky, s Čínou na politické i ekonomické úrovni a mají z toho velice dobrý profit,“ sdělil s tím, že čínská velmoc má velký zájem získat v této oblasti vliv už proto, že chrání sama sebe. Pokud bude totiž Tálibán působit – jako dosud – proti silám, které jsou nakloněny Islámskému státu, tak zároveň brání expanzi radikálů právě do oblastí, kde má Čína své zájmy, a pochopitelně to vyhovuje jak Číně, tak Afghánistánu, Tálibánu a obyvatelům. O tom, že je Tálibán v podstatě protivníkem Islámského státu, se ale prý jen velmi málo ví nebo mluví.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
Ve studiu CNN Prima News to vřelo. Bývalý předseda TOP 09 naznačil, že po volbách může pokračovat vl…
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 13:12 Lidé nejsou čísla v Jurečkových tabulkách. Bobošíková představila plán pro důstojné stáří