Agentura Reuters cituje muže z Donbasu: Pane Porošenko, jsme Ukrajinci, nebo prostě jen cíle bombardování?

03.02.2015 8:05

Ani zkraje nového týdne boje na východní Ukrajině neutichají. Velkou aktivitu vyvíjejí proruští separatisté a ukrajinská armáda zejména v Debelcevu, ale ostřelován je i Doněck. Obě strany hovoří o mobilizaci. Ve Washingtonu padne v nejbližších dnech rozhodnutí, zda poskytnout Ukrajině zbraně.

Agentura Reuters cituje muže z Donbasu: Pane Porošenko, jsme Ukrajinci, nebo prostě jen cíle bombardování?
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Potraviny se často prodávají přímo na ulici
reklama

Včera se nechal slyšet vůdce Doněcké lidové republiky Alexander Zacharčenko, že v separatisty ovládaném regionu proběhne v příštích deseti dnech mobilizace, která by měla zajistit až 100 000 nových bojovníků. V reakci na tuto zprávu citovala ruská tisková agentura TASS prezidenta Vladimira Putina, který nad záměrem rebelů vyjádřil „hluboké znepokojení“. Mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko v reakci na tuto zprávu řekl, že avizovaná mobilizace znamená, že proruští separatisté nemají dostatečnou sílu, aby mohli dobít ze strategického hlediska klíčové město Debalcevo, kde se nachází významný železniční uzel. Před několika dny oznámil úmysl provést mobilizaci také Kyjev, který tak hodlá posílit svoji armádu o 50 000 mužů.

Celá zpráva Reuters ZDE

Nejtěžší boje aktuálně probíhají právě v Debalcevu, o kterém hovořil mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko. Kyjev připouští, že situace jeho vojáků je v této oblasti mimořádně složitá, ale Lysenko odmítl, že by ukrajinská armáda byla separatisty obklíčena a nacházela se snad v bezvýchodné situaci. Ukrajinská armáda rovněž ústy svého mluvčího oznámila, že v průběhu víkendu zahynulo pět vojáků. Naproti tomu úřady v Doněcku kontrolovaném rebely hovořily o patnácti zabitých civilistech. Výbuchy se ve městě ozývaly i po celý včerejší den. Několik dalších domů bylo naprosto zničeno a dle neoficiálních informací zemřel minimálně jeden civilista.

Agentura Reuters přináší reakce několika obyvatel Doněcku, kteří bydleli či pracovali v zasažené devítipatrové budově v ulici Jenakieva. Bomba dopadla do třetího patra, kde zabila ženu a zranila jejího manžela. „Abychom mohli evakuovat zraněného muže, museli jsme do bytu vlézt přes balkon. Je to každý den stále stejné. Palba trvá bez přestávky několik hodin, takže musíme naše děti ukrývat ve sklepě. Venku jsme je mohli nechat maximálně na půl hodiny, než opět začalo ostřelování. Chtěl bych se proto zeptat prezidenta Porošenka, jestli jsme stále ještě občany Ukrajiny či jen živé cíle pro bombardování?“ Cituje agentura dvaačtyřicetiletého Anatolije Pomazanova, který v budově provozuje obchod s potravinami.

Ostřelování však zasáhlo i další obyvatele budovy, kteří pomalu opouštějí své byty. „Řekněte mi, co mám teď dělat? To je všechno, co jsme měli. Vojáci jsou přitom dva kilometry odtud. Nebylo tady nic, co by je ohrožovalo a museli to ničit,“ stěžuje si v slzách osmašedesátiletá Natalija, jež žije ve druhém patře bytu společně se svojí dcerou. Ostřelování je na denním pořádku, a jak přiznává téměř osmdesátiletý bývalý horník Dmitro Bojčuk, lidé už si začínají na válečné podmínky pomalu zvykat. „Začínáme být vůči okolnímu utrpení imunní. Každý se staráme především sám o sebe. Jednoho zabijí, jiného zraní, ale my ostatní prostě musíme žít dál,“ cituje Bojčuka Reuters.

Ve Washingtonu se ve světle eskalace bojů na Ukrajině a selhání sobotních mírových jednání v Minsku jedná o případné podpoře Kyjeva prostřednictvím dodávek zbraní. Americký deník New York Times cituje nejmenovaného vyššího úředníka Obamovy administrativy, podle kterého se začínají Spojené státy dívat na možnost vyzbrojení ukrajinské armády novým pohledem. Je podle něho však nepravděpodobné, že by padlo konečné rozhodnutí dříve, než se vrátí ministr zahraničí John Kerry z návštěvy Kyjeva, která se má uskutečnit tento čtvrtek. Německá kancléřka Angela Merkelová však již veřejně avizovala, že Německo v plánu poslat na Ukrajinu zbraně rozhodně nemá. Naopak vyzvala k příměří a dodržování mírových dohod podepsaných loni v září v Minsku.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

4:46 „A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

Když se politiků zeptáte, koho by si v příští vládě uměli představit na postu ministra zahraničí, šk…