Ajajaj. Ošklivý karambol senátora Fischera na ČT24. Přišel tam i Mlynář. A vytáhl věci z dob V. Havla, na které by někdo raději zapomněl

11. 4. 2019 9:03

Senátor Pavel Fischer trvá na pozvání majitele skupiny PPF Petra Kellnera do horní komory. Na jednání zahraničního a bezpečnostního výboru by od něj chtěl osvětlit třeba smlouvu o spolupráci s firmou Huawei. Před jejím softwarem a produkty v prosinci varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Podle PPF senátor Fischer pouze rozehrává politické hry, do kterých se firma nechce zapojit. Fischer a člen představenstva PPF Vladimír Mlynář spolu diskutovali včera v pořadu Události, komentáře na ČT24.

Ajajaj. Ošklivý karambol senátora Fischera na ČT24. Přišel tam i Mlynář. A vytáhl věci z dob V. Havla, na které by někdo raději zapomněl
Foto: Repro ČT24
Popisek: Vladimír Mlynář a Pavel Fischer

„Česká republika potřebuje strategickou klidnou debatu o politice vůči Číně, která by zahrnula nejenom zahraničí, nejenom vzájemný obchod, ale taky bezpečnost a obranu,“ poznamenal úvodem Fischer, proč trvá na tom, aby zástupce společnosti PPF přišel do Senátu. „Z Číny se stal rival, vyzyvatel a firma Petra Kellnera udělala takové smlouvy s firmou Huawei, která je v hledáčku bezpečnostních služeb už tolik let v Evropě, že to musí každého zajímat. Tady už nejde jenom o byznys. Tady jde o bezpečnost deseti milionů českých občanů, a proto nás to musí zajímat,“ rozčílil se Fischer. Firma Huawei podle něj poslouchá čínské zákony, a je naším zájmem, aby to nedělala v České republice. 

Anketa

Co jíte raději?

93%
7%
hlasovalo: 5898 lidí

„Pane Mlynáři, jste ohrožením národní bezpečnosti?“ zeptal se následně moderátor Michal Kubal Mlynáře, který v minulosti působil jako ministr, například byl ministrem informatiky ve vládě Stanislava Grosse. „To říká kdo?“ odpálil otázku Mlynář. „Ptám se,“ zareagoval Kubal. „No a to někdo říká?“ tázal se dál Mlynář. „Myslím, že to neříká ani pan senátor Fischer. Tomu pozvání do Senátu něco předcházelo. My se tady s panem senátorem Fischerem známe přes 20 let osobně ještě z doby pana prezidenta Václava Havla. Potkali jsme se před jeho prezidentskou volbou v kavárně Café Místo. Jistě si to pamatujete, pane senátore. Měli jsme velmi příjemnou debatu spolu,“ začal zeširoka Mlynář. Fischer však podotkl, že se pohádali o Číně. 

Pořad najdete ZDE.

„No, tak to máme každý jinou interpretaci toho, co jsme se pohádali, co to znamená se pohádat. Byla to příjemná debata. Já jsem vám pak poslal nějaké knihy o Číně,“ oponoval Mlynář a popsal i to, jak si nyní dopisovali s Fischerem ohledně kauzy Huawei. 

„Nakonec tedy pan senátor přišel s tou myšlenkou pozvat pana Kellnera. Já jsem dlouho nevěděl proč. Mě označil hanlivě za lobbistu, čemuž úplně nerozumím, protože sám se v době, kdy nepracoval na ministerstvu zahraničí, jako lobbista živil, dokonce nám nabízel své služby, ale kolegové se s ním nedohodli. A potom jaksi začal tu kauzu hrát tak jako pozvání pana Kellnera, ale já jsem pak navštívil jeho web a pochopil. On znovu kandiduje, bude kandidovat na prezidenta, prohlásil se stínovým prezidentem a hraje tady jakousi politickou hru a teď se staví do role, že on je ten statečný, kdo se postaví Kellnerovi, ale o žádnou věcnou debatu mu nejde. Tu jsme mu nabízeli opakovaně a ta debata je odborná, nikoliv politická,“ sdělil Mlynář. 

Fotogalerie: - Alibaba a Huawei

Vchod do veleúspěšné čínské společnosti Alibaba
Její centrála sídlí ve městě Chang-čou
Založil ji dnešní čínský magnát a byznysmen Jack M...
Vytvořil obrovskou firmu
Skupina Alibaba se zaměřuje na elektronické obchod...
Setkali jsme se s jednou z ředitelek skupiny Aliba...

„Já začínám protestovat,“ ozval se Fischer. Kubal však ještě položil otázku Mlynářovi, zda memorandum o spolupráci s Čínou není ohrožením bezpečnosti České republiky. „V žádném případě. Naše memorandum je obecné, nijak není obchodně zavazující. Tady pan senátor řekl, že PPF uzavřela jakési smlouvy s Huawei, které jsou nebezpečné. Já nevím, co víte o smlouvách s Huawei,“ sdělil Mlynář. 

My jsme žádné smlouvy s Huawei neuzavřeli, to za prvé, pouze obecné memorandum. Uzavírají s ním smlouvy telekomunikační firmy, třeba na mobily a podobné věci. Huawei nebyla označena v České republice za riziko. NÚKIB přinesl varování. Ta přesná citace zní, že se mají provést bezpečnostní opatření ke snížení rizika. My teď spolu s dalšími institucemi, kterých se to týká, provádíme bezpečnostní audit. Ten bude dokončen někdy, nevím, teď se změnila metodika, takže to bude posunuto, a potom, pokud Evropa nebo Česká republika přijme nějaká pravidla, tak my je samozřejmě budeme respektovat. My dodržujeme všechny zákony zemí, kde podnikáme, a pokud Evropa přijme nějaké restrikce proti Huawei, tak to samozřejmě budeme dodržovat,“ dodal k aktuální otázce. 

„Žijeme v parlamentní demokracii a k těm ostatním osobním výpadům se vyslovovat nebudu, protože by znamenaly, že bychom odváděli pozornost od bezpečnosti České republiky. Náš výbor má na starosti bezpečnost, obranu a zahraničí. Minulý týden jsem byl v Bundestagu. Na každém jednání nám partneři, byli jsme tam s delegací, dávali na stůl téma Číny a nových technologií. V Bundestagu udělali kulatý stůl, veřejné slyšení, kde se mluvilo o technologiích 5G. To není české téma. To je evropské téma,“ oponoval Fischer a jmenoval státy, kde chodí na slyšení zástupci firem.

„Chceme-li budovat vzájemně výhodné vztahy, tak je potřeba, abychom mluvili nejenom s jednou finanční skupinou, to je dezinterpretace. My chceme pozvat samozřejmě další firmy, které mají buď v Číně zájmy, nebo tam utrpěly třeba nějakou škodu, nebo tam chtějí proniknout. Ale musíme si uvědomit, že pokud bychom to nevzali jako velké politické téma, které se týká každého občana České republiky, tak by to mohlo dopadnout tak, že skupina PPF k nám přivádí, otevírá dveře čínské firmě, která může být vlastně bezpečnostním ohrožením. O to se tady dneska jedná,“ sdělil Fischer. 

Anketa

Prospívají Piráti české politice?

hlasovalo: 28582 lidí

Mlynář následně podotkl, že z PPF nemají žádný problém přijít. „Já jsem to panu senátorovi nabízel, že přijdu, opakovaně a já rád přijdu na nějaký seminář, to není žádný problém, ale proč by tam chodil pan Kellner? Pan Kellner je akcionářem a za ty věci jsem odpovědný já, za komunikaci se státní správou. Vůbec ale nechápu, proč jsme my jako firma soukromá zatahováni do této debaty. To je přece debata politiků. Až stát nebo Evropská unie určí nějaká pravidla, my je budeme respektovat. A ta debata, o které pan senátor volá, ona běží. On možná neví, ale my přece spolupracujeme s NÚKIB. My respektujeme zvolené orgány této země, vládu, parlament a jaksi povedeme s nimi jaksi v této věci debatu,“ podotkl. 

„Já musím protestovat. Senátory to zajímá, zajímá to naše spojence. Jednal jsem o tom v Severoatlantické alianci. To je otázka obrany celý Aliance dohromady. Pokud bychom šli cestou čínských technologií, se kterými vaše skupina podepisuje memoranda o spolupráci, a dokonce strategické dohody, tak to je potřeba, abychom pojmenovali jako problém. A proto je potřeba, aby se tomu věnovaly nejenom výbory Senátu, ale i ve Sněmovně, nejenom Parlament, ale také vláda. My jsme tu od toho, abychom z velmi úzce technického problému udělali veřejnou věc, protože to řešení nebude laciné, to nebude nejlacinější, možná bude chvilku trvat, ale je naším zájmem, Evropské unie, aby to bylo řešení společné, evropské a bezpečné a aby s Čínou jsme budovali sebevědomé, otevřené, férové vztahy. Podívejme se na včerejší summit EU – Čína. Tam zaznívaly tak jasná slova ze strany evropských lídrů, že Čína nakonec, která se často tváří jako rozvojová země, chová se jako velmoc, tak začala ustupovat a začala přistupovat na hru, která skutečně vůči Evropě nebyla fér. Ty evropské firmy byly pod kobercovou palbou odposlouchávání a špionáže za pomoci techniky Huawei. Tohle nás musí zajímat,“ oponoval Fischer. 

„Pane senátore, nezlobte se, vy se snad díváte na nějaké hollywoodské filmy o Snowdenovi a NSA a teď si myslíte, že totéž dělají Číňani. Vy, prosím vás, tady mluvíte...“ zareagoval prudce Mlynář. Ale Fischer se nedal. „Ne, žijeme ve studené válce,“ zmínil. 

„Vy tady jenom šíříte nějaký strach, fake news o sledování a špionech z Číny a zatahujete naši firmu do těchto věcí. My celému tomu jenom říkáme ne, nezatahujte nás do toho. Veďte si politickou debatu. A ten celý problém je, že přece jaksi Čína se stala vnitropolitickým tématem mezi antizemanovci a panem prezidentem,“ zmínil Mlynář, čímž Fischera rozzlobil a ten to začal negovat. „Ne, ne, ne,“ opakoval.

„Když NÚKIB řekne, že Huawei je riziková technologie, tak 5G budete zavádět s někým jiným?“ zeptal se následně Kubal Mlynáře. „Samozřejmě,“ odvětil Mlynář. „Musíme si položit otázku, v jakou chvíli se protíná PPF s tou firmou Huawei a s čínskými technologiemi, které sem přináší. Tady nejde o mobilní telefony, jak jsme slyšeli. Tady jde o zásadní infrastrukturní investice, které tady budou s námi mnoho let,“ podotkl dále Fischer, jehož odpovědi Mlynáře neuspokojovaly. „Pan Kellner jako fyzická osoba je daňovým rezidentem v České republice a já prosím, abychom přestali být zatahováni do politiky a nechali jste nás dělat byznys. Děkuju,“ uzavřel pak celou diskuzi Mlynář. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

16:40 Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

Server Echo24.cz si posvítil na komunistickou minulost generála Petra Pavla. Ukazuje se prý, že Pave…