Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

30.11.2022 21:00 | Ze sítí

„I voják může být ve funkci prezidenta humanistou,“ říká generál Petr Pavel, jenž byl hostem pořadu Interview ČT24. Hovořil o souvislostech s válkou na Ukrajině, která je podle něj vedena i v našem zájmu. V ní podle jeho slov Češi obětují jen svůj komfort. Připustil mj., že hranice se nemusejí nutně vrátit do původního stavu před rokem 2014.

Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Petr Pavel

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

57%
43%
hlasovalo: 17532 lidí
Kandiduje Petr Pavel na prezidenta republiky jako voják, nebo jako civilista? „Mám historii, která je celý život spojená s armádou, tu nemůžu nikdy zapřít, ani nechci, jsem na ni hrdý. Je to ale čtyři roky minulost, dnes už jsem civilista. Lidé mě ale tak celý život znají.“ A že pro lidi je to zdůraznění toho, co jim nabízí, a sice zkušenosti v EU, v NATO, v krizích a konfliktech. „Myslím, že to jsou věci, které se dnes hodí,“ podotkl Pavel.

Moderátor Takáč zmínil, že v Českou jsou však lidé, kteří zkrátka nechtějí vojáka. „Kdybych ze svých transparentů, billboardů odstranil slovo generál, tak ty, kteří mi nevěří, by to stejně nepřesvědčilo, že mě mají volit,“ nemyslí si, že by svou vojenskou minulost mohl veřejnosti méně prezentovat. „I voják může být ve funkci prezidenta humanistou,“ pravil Petr Pavel. Nad tím moderátor zapochyboval.

Kritice armádní generál ve výslužbě čelí pro svou komunistickou minulost. Petr Pavel ji ale nevidí jako překážku zastávat úspěšně nejvyšší státní funkci. „Já jsem se s komunismem před 33 lety rozešel. A to tak, že jsem dal najevo, kam bych rád tuto zemi směřoval, a také jsem se na tom celou dobu aktivně podílel. A těch 33 let je právě mou kolektivní omluvou těmto lidem. Dlouho jsem byl na nepřátelské straně, je mi to líto, ale to už nezměním,“ zopakoval. A že v životě děláme chyby všichni a podstatné je, jak se k nim postavíme a jaké činy následují.

V interview se pozastavil u válečného konfliktu na Ukrajině, jehož důsledky pociťují značně i čeští občané. Ekonomové upozorňují, že až třetina domácnosti se může dostat na hranici příjmové chudoby. Na jak velkou oběť jsou Češi připraveni pro vítězství ve válce na Ukrajině? „Myslím, že na mnohem větší, než to vypadá na povrch. Obyvatelé ve své většině vnímají, že to není jenom válka Rusko proti Ukrajině, ale že je v přeneseném smyslu i válkou naší, tam jde o mnohem víc. My v této válce obětujeme jenom svůj komfort, ale Ukrajinci své životy a materiální hodnoty,“ zdůraznil kandidát na prezidenta.

Považuje na nutné lidem zdůrazňovat, že je „válka vedena v našem zájmu a musí být dovedena do úspěšného konce pro Ukrajinu“. „A mám tím na mysli to, že Ukrajina musí sama dospět do stavu, kdy řekne – ano, teď jsme dosáhli podmínek, na základě kterých jsme ochotni vést jednání o míru,“ řekl Petr Pavel.

Není podle jeho slov nezbytně nutnou podmínkou, aby se Ukrajina vrátila do podoby, jak jsme ji znali před rokem 2014. „Já jsem realista a rozhodně bych si nerad kladl za cíle něco, co by třeba nebylo dosažitelné. Na jednu stranu chápu, že chce Ukrajina obnovit svou teritoriální celistvost v původních hranicích. Na druhou stranu ale vývoj konfliktu ukáže dál, co je realisticky možné, a co není,“ řekl.

„Nakonec v konfliktu vždy dochází k určité únavě. A to nejen bojujících stran, ale i těch, kteří jednotlivé bojující strany podporují. V určitém okamžiku je třeba dát větší prostor pro jednání, byť by nebyly naplněny úplně všechny cíle, protože protahování konfliktu by přineslo naprosto nepoměrné ztráty a škody,“ doplnil uchazeč o Hrad Petr Pavel.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Uvažujete kandidovat do vedení ANO?

Máte asi největší šanci oslovit nejen další voliče, ale i ostatní strany se s vámi ezdráhajíjednat jako třeba s Babišem. Nebo myslíte, že by s Schillerovou nebo Havlíčkem nastala nějaká změna? O nich se často jako o adeptech na nvé lídry mluví, ale podle mě to jsou jen cvičené opičky Babiše, nic ve...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy byste blahopřál Babišovi, že lež a nenávist zvítězily?“ Moravec rozmáznul Rychetského průšvih

14:57 „Vy byste blahopřál Babišovi, že lež a nenávist zvítězily?“ Moravec rozmáznul Rychetského průšvih

Končící předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský poslal vzkaz nově zvolenému prezidentovi Petru P…