Akademici si připomínali Jana Palacha. Sólo měl rektor Zima

19.01.2018 16:51

Zástupci akademiků a studentů si dnes v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na protest proti lhostejnosti spoluobčanů po vpádu armád Varšavské smlouvy do Československa. Jeho čin označili za mimořádně hrdinský. Měl by podle nich inspirovat lidi k tomu, aby si i v dnešní době více vážili svobody a demokracie.

Akademici si připomínali Jana Palacha. Sólo měl rektor Zima
Foto: František Dostál
Popisek: Jan Palach, výřez

Na takzvaném Husově dvorku, kde byla před 49 lety vystavena rakev s Palachovými ostatky, se kolem 09:45 sešlo přibližně 70 lidí. Promluvili k nim rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a profesor Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy Jakub Trojan, který jako evangelický farář studenta Filozofické fakulty pohřbíval.

Zima připomněl, že Palach se svým sebeupálením snažil probudit společnost z letargie a pasivity. Jeho čin má podle něj význam i pro současnou společnost.

„Může se nám jevit, že letargie dnešní společnosti se projevuje také, i když bych řekl, že nikoli z okupace, ale možná z nadbytku a z toho, že si nevážíme toho, že můžeme svobodně hovořit, svobodně bádat, svobodně učit a přijde nám to samozřejmé,“ řekl při pietě rektor Zima. Svobodu je podle něj třeba hájit, udržovat a rozvíjet.

Trojan zavzpomínal na mimořádně emotivní okamžiky po Palachově smrti. „Celý národ ustrnul, aby tváří v tvář rozpoznal své místo v zápase o pravý život osobní a společenský,“ popsal tehdejší události. Palach by podle něj měl jít příkladem lidem i v dnešní době. „Vztyčil normu pro to, abychom v dnešní době svým vlastním životem v drobných každodenních obětem následovali jeho hrdinství,“ dodal.

Palachovu odkazu se poklonil také zástupce studentské obce Michal Zima. Ocenil, že se tehdy dvacetiletý student, který měl život před sebou, dokázal sebeobětovat pro společnost. „To je ohromné poselství a osobní výzva pro každého z nás, nejen pro studenty, ale i pro všechny občany České republiky, respektive Československa,“ řekl.

Jan Palach se narodil v roce 1948. Pocházel ze Všetat. Vystudoval mělnické gymnázium. Na Filozofickou fakultu se dostal až napodruhé v roce 1968. Po okupaci se zapojil do protestních akcí i studentské stávky. Ve čtvrtek 16. ledna 1969 se pak na Václavském náměstí polil benzínem a zapálil, o tři dny později zemřel. Pohřeb se konal 25. ledna a změnil se v národní demonstraci.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…