Akce "Slovanské bratrstvo". Věc, která jistě bude vadit velení NATO

08.06.2017 11:25

Černá hora vstoupila do Severoatlantické aliance, načež začalo svou vojenskou sílu demonstrovat „Slovanské bratrstvo“. Zákon o přípravě na vstup do NATO byl nyní přijat i na Ukrajině.

Akce "Slovanské bratrstvo". Věc, která jistě bude vadit velení NATO
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: NATO - Černé moře

Vojáci z Ruska, Srbska a Běloruska se společně účastní vojenských cvičení pod názvem „Slovanské bratrstvo“ nedaleko běloruské hranice s Polskem. 

 

Zahajovací ceremoniál, který odstartoval společná vojenská cvičení třech spojeneckých států, se uskutečnil v úterý 6. června. V rámci slavnostního zahájení vystoupil s krátkým proslovem plukovník Aleksei Sgibnev, který uvedl, že vojenská cvičení pod názvem Slovanské bratrstvo 2017 dokazují to, že „tři státy dosáhly hlubší kooperace a připravují se na společný boj proti největšímu zlu naší doby: mezinárodnímu terorismu“. 

 

Vojenských cvičení, která budou probíhat až do 14. června, se zúčastní 300 ruských, 400 běloruských a 500 srbských vojáků. Testována je i těžká technika jako například ruský vojenský přepravní letoun Il-76MD. 

 

Cvičení u východní hranice NATO a Evropské unie byla zahájena jen den poté, co do Severoaltantické aliance přistoupila jako 29. člen Černá hora. Jedná se v pořádí o třetí vojenské cvičení Slovanského bratrstva. 

 

K prvnímu došlo v roce 2015 v ruském Krasnodarském kraji, který se nachází jen několik kilometrů od prozápadně orientované Gruzie a anektovaného Krymského poloostrova. K druhým cvičením bratrstva došlo v listopadu roku 2016 v Srbsku, když se procvičlovali vojáci z NATO v Černé hoře. 

 

Po Černé hoře i Ukrajina 

 

V pondělí 5. června ratifikovala černohorská vláda dohodu o vstupu do NATO. Protokol o vstupu Černé hory do vojenské aliance byl podepsán v Bruselu v květnu minulého roku. Od prosince roku 2015 měla Černá hora na zasedáních NATO pozorovatelský status. 

 

Nyní přijal ukrajinský parlament zákon, který označuje přípravu na členství v Severoatlantické alianci za prioritu zahraniční politiky země. Pro zákon hlasovalo 276 poslanců. Nyní musí být dokument podepsán prezidentem Ukrajiny. 

 

Ukrajinským parlamentem nově schválený zákon s názvem „o základech vnitřní a vnější politiky“ stanoví, že prioritou národních zájmů země je „integrace Ukrajiny do evropských politických, ekonomických a právních struktur s cílem vstupu do Evropské unie a Severoatlantické aliance“.

 

Ve středu 7. června ministr zahraničních věcí Ukrajiny Pavel Klimkin napsal na Twitter, že doufá v „širší spolupráci Ukrajiny s NATO, která by mohla vést k členství v Alianci“. 

 

„Vlajka Černé hory je již v NATO, to dokazuje politiku otevřených dveří Aliance. Nepochybuji o tom, že rozšířená spolupráce Ukrajiny s NATO bude mít stejný výsledek,“ napsal. 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: fib

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prasárna! Šmarda kopnul Babiše za minulost a naznačil budoucnost

7:12 Prasárna! Šmarda kopnul Babiše za minulost a naznačil budoucnost

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda se dnes ráno na svém facebookovém profilu vyjádřil k…