Akta Snowden, příběh nejhledanějšího muže světa

07.09.2017 14:42

Edward Snowden, podle mnohých jeden ze skutečných hrdinů dnešní doby. Člověk, který se rozhodl změnit celý svůj život, aby mohl milionům lidí podat informace o utajovaném zneužívání moci zpravodajskými agenturami. Podle některých názorů je to naopak vlastizrádce, který by měl strávit zbytek života ve vězení.

Akta Snowden, příběh nejhledanějšího muže světa
Foto: ft.com
Popisek: Bývalý agent americké zpravodajské služby NSA Edward Snowden

Kdo je však ve skutečnosti Edward Snowden? Jaká je jeho motivace, jak se odvíjel celý příběh vynesení přísně tajných informací, které otřásly nejen občanskou veřejností, ale i politickou scénou USA a západní Evropy? Odpovědi na tyto, ale i další otázky naleznete v knize renomovaného novináře Luka Hardinga, jenž stvořil fakty nabitou publikaci, která se čte jako napínavý špionážní román.

Připomeňme dění z března letošního roku, kdy bylo právě o Snowdenovi znovu velmi slyšet. Server WikiLeaks měl totiž k dispozici tisíce dokumentů, které ukazují, že zpravodajci CIA dokázali využít televizí k odposlechu domácností a dokázali monitorovat telefony skrze slabiny v operačním systému Android.

Edward Snowden, jenž světu prozradil, jak pracuje americká Národní bezpečnostní agentura NSA, je o tom pevně přesvědčen. Na sociální síti Twitter Snowden napsal, že CIA velmi dobře věděla o slabinách v operačních systémech Android v chytrých mobilních telefonech a dovedně jich využívala.

„Je důležité zjistit, jak dlouho CIA věděla o slabinách v našich chytrých telefonech a jak dlouho jich využívala,“ konstatoval Snowden. Americké úřady podle jeho názoru věděly o zranitelnosti mobilních telefonů a platily výrobcům telefonů za to, aby tato zadní vrátka nechávali pootevřená. Mají to dokazovat právě dokumenty serveru WikiLeaks.

Stojí za připomenutí, že Snowden také žádal bývalého prezidenta Obamu o udělení milosti, aby mohl ukončit svou ruskou epizodu a navrátit se domů. Milost nedostal. Právě v Ruské federaci našel bezpečí poté, co rozlítil americké bezpečnostní složky. Od té doby však otevřeně kritizoval také poměry panující v Ruské federaci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…