Aktivista Peszyński tvrdě narazil, když nadával do „ruských švábů“. Teď si stěžuje

10.07.2022 20:10 | Ze sítí

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vytáhl do boje pro terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě. Chce tak činit za pomoci nové elitní jednotky vzniklé rozdělením Národní centrály proti organizovanému zločinu. „Nebude se to líbit extremistům, teroristům a různým proruským švábům, na které si právě tahle jednotka bude chtít posvítit,“ shrnul ministr a prounijní aktivista Tomasz Peszyński mu chtěl přitakávat. Nestihl to. Sociální síť Facebook totiž začala úřadovat. Za slova o „ruských švábech“ na ni teď nějakou dobu nic nenapíše.

Aktivista Peszyński tvrdě narazil, když nadával do „ruských švábů“. Teď si stěžuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Peszyński

Anketa

Co vy a letní dovolená?

hlasovalo: 6136 lidí
Z „boje proti dezinformacím“ se v poslední době stalo jedno z klíčových témat politiků na všech úrovních. Evropský parlament minulé úterý schválil dvojici digitálních norem, které mají za cíl potlačit dezinformace či aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu, a zavedl povinnost pro sociální sítě bojovat proti obsahu, který bude označen jako dezinformační, pod hrozbou pro velké společnosti vlastnící vyhledavače či sociální sítě, jakou je například Meta Platforms provozující Facebook či Instagram.

Mezitím se k přitvrzení takzvaného boje proti dezinformacím začali ozývat i vládní Piráti a tvrdí, že kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) v potlačovaní dezinformací nedělá dostatek a měl by navýšit možnosti zmocněnce pro média a dezinformace Michala Klímy, jehož vláda do funkce uvedla na konci března.

Na dění na internetu si chce posvítit též ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), a to skrze Národní centrálu proti organizovanému zločinu. Právě tento útvar totiž Rakušan rozdělí a vznikne v něm nová elitní jednotka, která bude mít dění na internetu na starosti. Útvar se má zaměřovat na terorismus, extremismus a kybernetickou kriminalitu.

„S bojem proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě to myslíme vážně. Jsem rád, že policie připravila vznik nové elitní jednotky, která se těmhle velmi aktuálním hrozbám bude naplno věnovat. Což se nebude líbit extremistům, teroristům a různým proruským švábům, na které si právě tahle jednotka bude chtít posvítit. Vznik jednotky je výsledkem dvouleté práce policistů a státních zástupců v rámci skupiny REFORMA,“ komentoval to ministr Rakušan s tím, že byl ujištěn, že se krok fungování NCOZ nijak nedotkne.

Než si ale stihla nová jednotka posvítit na „extremisty, teroristy a různé proruské šváby“, začal již úřadovat samotný Facebook. Pocítil to prounijní aktivista Tomasz Peszyński.

Aktivistovi Tomaszi Peszyńskému stačilo, aby napsal podobná slova jako ministr Rakušan, a na Facebooku na nějaký čas skončil. „Napsal jsem, že Rakušan má pravdu a že ruští švábi patří do basy. Člověk by si myslel, že když použije stejný výraz jako ministr vnitra, že bude v pohodě, ale evidentně ne,“ vysvětlil aktivista.

Po slovech o „ruských švábech“ jej sociální síť zablokovala na dva dny.

reklama

autor: rak

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

9:46 Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

Chtěli zpestření Vánoc formou levného cukroví z Polska, ale nakonec to hodili slepicím. Tak dopadli …