Skupina osmi lidí ze severních Čech a z Německa v poledne před vjezdem do vepřína společnosti AGPI rozvinula transparenty s nápisy: Romská hrdost či Opre Roma! Na vrata připevnili ceduli s přeškrtnutým nápisem Holokaust. Aktivisté očekávají, že jich bude postupně přibývat, plánují nenásilný protest. Prasečí velkofarma na místě genocidy je podle nich ostudou všech lidí v zemi.
Pracovníci vepřína se protestu přizpůsobili
Protest ale zatím nevyvolal žádné reakce. Téměř bez povšimnutí prošel kolem aktivistů jeden z pracovníků vepřína, který si byl něco vyzvednout z osobního auta zaparkovaného před farmou a pak se do areálu bez problémů vrátil. ČTK řekl, že pracovníci vepřína se protestu přizpůsobili a mají práci v jiné části areálu. Aktivistů se prý nebojí a podobné akce už zažil.
Podle místopředsedy představenstva společnost AGPI Jana Čecha stojí nedaleko památníku celkem 13 hal, v níž společnost chová 13.000 prasat. Vepřín se budoval na neúrodných pozemcích obce po roce 1970. Podle Čechových informací tehdy nikdo nevěděl, kde přesně pracovní tábor pro Romy stál.
Vepřín se místa bývalého lágru dotýká jen okrajem
Až později se podle slov pamětníků snažili pomocí letecké techniky zmapovat situaci. Z šetření údajně vyplynulo, že vepřín nestojí v místě tábora. "Jedním okrajem se ale dotýká místa, kde stála jedna z budov lágru," řekl Čech ČTK. Situace s protesty je podle něj řadu let neměnná. Společnost nikdo nikdy neoslovil. Nikdy si nedělala odhady, kolik by stálo zbourání areálu a výstavba nového. AGPI prý dělá maximum pro to, aby se snížily koncentrace čpavku v ovzduší.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk