Ale? Prymula má prý problém. Kvůli Rusku a kšeftům

19.05.2020 13:45

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula čelí možnému skandálu. Podle zjištění serveru Seznam Zprávy pomáhal Prymula loni v Rusku zprostředkovat obchod mezi ruskou společností Rostech, na kterou uvalila Evropská unie embargo kvůli angažování na Krymu a českou firmou Proton Therapy Development, které šéfuje Luděk Podola. A právě Podola od Prymulovy dcery odkupoval podíl ve firmě Biovomed, kvůli níž byl Roman Prymula v roce 2016 odvolán z funkce ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Ale? Prymula má prý problém. Kvůli Rusku a kšeftům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví

Seznam Zprávy přinášejí informace o loňské služební cestě náměstka ministra zdravotnictví do Ruska. Tam se ale Prymula údajně mimo službu zúčastnil ještě „ceremoniálu podpisu bilaterální smlouvy mezi českým a ruským partnerem“, jak informuje Ministerstvo zdravotnictví. „Ministerstvo zdravotnictví nebylo signatářem smlouvy, ani se na ní nikterak nepodílelo, ani nepodílí. Smlouva nemá žádný vztah k Ministerstvu zdravotnictví ani k samotnému náměstkovi Prymulovi,“ dodává.

Anketa

Líbí se vám zatím kanál CNN Prima News?

3%
91%
hlasovalo: 17186 lidí

Prymula jel do Petrohradu na Mezinárodní ekonomické fórum SPIEF-2019, kde přednesl prezentaci Ministerstva zdravotnictví o péči ve specializovaných pracovištích v České republice. Na služební cestě, která ministerstvo stála 26 tisíc korun, ale podle Seznam Zpráv mohl rozvíjet i vlastní byznys.

Prymula se účastnil podpisu smlouvy mezi českou firmou Proton Therapy Development a ruským Rostechem. „Smlouvu podepsal šéf Proton Therapy Development Luděk Podola, generální ředitel Vega Concern, generální ředitel Národního střediska lékařského výzkumu pro radiologii za přítomnosti náměstka ministra zdravotnictví České republiky Romana Prymuly,“ stojí v tiskové zprávě firmy Rostech.

Na firmu Rostech, která byla ruským partnerem v inkriminované dohodě, vydaly Spojené státy obchodní embargo kvůli zapojení do anexe Krymu a krizi na Ukrajině. Společnost je totiž primárně aktivní ve zbrojním průmyslu. Šéf Rostechu a dobrý přítel prezidenta Vladimira Putina Sergej Viktorovič Čemezov má kvůli spojitostem s anexí Krymu zákaz vstupu do Evropské unie.

Anketa

Máte důvěru v Bezpečnostní informační službu (BIS) ?

4%
96%
hlasovalo: 18598 lidí

Zajímavostí je zejména jméno šéfa české společnosti ve zmíněné smlouvě. Je jím Luděk Podola, který půl roku předtím odkupoval podíl ve firmě Biovomed Karolíny Prymulové. Právě kvůli finančním machinacím s firmou Biovomed byl Roman Prymula v roce 2016 tehdejším ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem odvolán z funkce ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové. Podle Němečka Prymula zprostředkovával pro rodinnou firmu zakázky a inkasoval od ní desítky milionů korun. Prymula je ale přesvědčen, že nekonal protizákonně.

Prymula byl přítomen také u podpisu bilaterální smlouvy jiné české společnosti, Bioster, kterou jako předseda představenstva opět zastupoval Luděk Podola. Podle Prymuly bylo setkání v Petrohradě s obchodním partnerem jeho dcery náhodné. „Organizátoři konference mne poprosili, jestli bych u výsledného podpisu nemohl dělat křoví. Pro ně je to důležité, když vedle nich bude stát někdo, kdo má oficiální funkci,“ uvedl Prymula.

Jméno Luďka Podoly podle Seznam Zpráv komentovat nechtěl. „Když to dcera prodávala, já jsem tu firmu nechtěl, takže Karolína si najala zprostředkovatelskou společnost, která za ni našla kupce, a tím byl pan Luděk Podola,“ prohlásil s tím, že si už ani nepamatuje částku, za kterou se podíl prodával, ani jméno zprostředkovatelské společnosti.

Luděk Podola je známý nejen obchodními styky s Ruskem, ale i s Čínou. V roce 2017 Podola vystupoval jako poradce na česko-čínské vztahy rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy. Zima se tehdy setkal se zástupcem vedoucího Mezinárodního oddělení Ústředního výboru Komunistické strany Číny. Právě toto oddělení je podle BIS „specifickou čínskou zpravodajskou organizaci, do jejíž gesce patří také zpravodajská činnost“.

Silné vazby na Čínu má i v současnosti nejsledovanější epidemiolog Roman Prymula. Ten v roce 2015 založil v areálu hradecké nemocnice centrum tradiční čínské medicíny a chtěl otevřít v rámci nemocnice i samostatnou kliniku, kterou měla financovat česko-čínská společnost CEFC. Proti tomu se silně ohradila například Česká lékařská komora. Prymula kliniku nakonec neprosadil a za celý projekt dostala nemocnice pod Prymulovým vedením recesistickou cenu Bludný balvan, kterou každoročně uděluje za matení veřejnosti Český klub skeptiků Sisyfos.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…