Americký časopis vyčítá Putinovi, že ubližuje miliardářům

15.10.2014 12:17 | Zprávy

Podle Paula Rodericka Gregoryho z prestižního magazínu Forbes se Putinovy naděje k Číně upírají zbytečně. Čína podle jeho názoru bude chtít obtížné situace Ruska využít ve svůj prospěch a Rusko ani užší obchodní vztahy s toutu zemí před důsledky sankcí neuchrání.

Americký časopis vyčítá Putinovi, že ubližuje miliardářům
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

„Pro Vladimira Putina se nynější události nevyvíjejí příliš dobře. Cena ropy a hodnota rublu stále klesají a klíčoví ruští experti připouštějí, že ekonomika má potíže. A to navzdory Putinovým optimistickým prohlášením. Některá Putinova rozhodnutí navíc devastující účinek sankcí ještě zesilují. Ruský prezident rovněž podkopává základy, ze kterých vychází jeho moc a síla. Jeho přátelé z byznysu vzhledem k omezenému přístupu k zahraničním investicím přicházejí o zisky a Putin boří i sociální aspekt, na kterém svůj KGB-mafiánský stát budoval," tvrdí Gregory.

„Karen Dawisha ve své knize nazvané Putinova kleptokracie píše, že 35 % ruského bohatství je v rukách 110 miliardářů. Pro srovnání můžeme konstatovat, že 30 % amerického bohatství vlastní 320 000 Američanů. Jestliže je nutné přerozdělovat bohatství ve Spojených státech, potom v Rusku je tak nutné učinit s tisícinásobnou nutností. Ve srovnání s Ruskem jsou Spojené státy přímo královstvím rovnosti," poukazuje Gregory.

„Putinovy nezodpovědné reakce na sankce uvalené Evropou a Spojenými státy jsou pro udržení jeho pozice mnohem ničivější než sankce samotné. Velké státní firmy typu Rosněfť a Gazprom nyní nemají přístup na západní kapitálové trhy, což jim způsobuje problémy se splatností půjček. Požadují proto peníze ze státní pokladny. Konkrétně šéf Rosněfťu Igor Sečin už si řekl o 50 miliard dolarů. Podle Dawishy není pochyb o tom, že žádostem těchto podniků bude vyhověno. Sečin se mimo jiné domnívá, že by mohl finanční problémy společnosti vyřešit akvizicí ropného gigantu Bašněfť, který ovšem patří patnáctému nejbohatšímu Rusovi Vladimiru Jevtušenkovi," píše Gregory.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Čína , Putin , Rusko , sankce , USA

autor: pro

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď

10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď

Proč nebyly zapojeny příčné transformátory? ptá se někdejší šéfka ERÚ Alena Vitásková. Blackoutu se …