Americký historik v rádiu mluvil o Putinovi. Když přišel dotaz na jeho výměnu, něco se stalo

7. 10. 2015 17:45

V dnešním vydání pořadu Dvacet minut Radiožurnálu mluvil americký historik Timothy Snyder. Hovořil o důvodech a dopadech ruského angažmá v Sýrii a také o konfliktu na Ukrajině a o tom, proč se o ni Rusko již nezajímá. Rozhovor nebyl odvysílán celý, hned po otázce Petra Dudka, zda může být ruský prezident Putin někým nahrazen, postihly vysílání technické problémy.

Americký historik v rádiu mluvil o Putinovi. Když přišel dotaz na jeho výměnu, něco se stalo
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

„Nemám žádnou zvláštní možnost číst Putinovi v mysli, ale vždycky musíme vycházet z domácí ruské situace,“ říká Snyder a podotýká, že ruské veřejné mínění utváří především televizní zpravodajství ze zahraničí. A proto je třeba zasáhnout v Sýrii, a ukázat tak prezidenta Putina v tom nejlepším světle.

A místo toho, aby přiznal porážku na Ukrajině, je samozřejmě lepší vytáhnout do jiné bitvy a tu vyhrát. Proto angažmá v Sýrii.

„Rusko nezajímá žádný lid, ale obrana struktur autokratického režimu. Lze očekávat, že Rusové budou potírat každého, kdo se syrskému autokratickému režimu postaví,“ tvrdí Snyder a dodává, že to bude znamenat i více uprchlíků proudících do Evropy. Protože Rusko nedělá rozdíly v tom, zda proti režimu někdo bojuje zbraněmi, perem či demonstracemi.

Dalším z důvodů ruského zásahu v Sýrii může být snaha zničit Evropu. Ta je totiž pro Rusko druhým nejdůležitějším tématem hned po domácím veřejném mínění. A zároveň jeho hlavním nepřítelem, „protože ukazuje, jak můžou být země bohatší a svobodnější“.

 

A Rusko právě chce vytvořit ještě větší příliv uprchlíků do Evropy, jelikož ti posouvají evropskou politiku směrem doprava a vtloukají klíny do samotné Evropské unie.

„Neřekl bych, že se již vzdal, řekl bych, že v tuto chvíli nemá vhodné dobré zprávy, které by řekl ruskému lidu,“ tvrdí Snyder o Putinově současném přístupu k Ukrajině. „Ke zprávám potřebujete, aby se něco dělo, ale na Ukrajině se nic neděje.“

Ukrajinci nyní mají jako hlavní agendu „reformovat tu část země, kterou mají pod kontrolou“. Podle Snydera je jablkem sváru na Ukrajině Evropa. Ne Rusko, ani Amerika, ale Evropa, která rozděluje národ na dvě části. Přesto však Ukrajina nemá šanci dostat se v dohledné době do EU. Potenciál na to však má, čeká ji ale mnoho práce.

Snyder si také myslí, že zahraniční politika Ruska se samozřejmě může změnit. V současnosti se přiklání na stranu Číny a bojuje proti Evropě, za pět let to však může být úplně jinak.

Ve chvíli, kdy však Petr Dudek položil Snyderovi dotaz, zda může být ruský prezident Putin nahrazen mírovou formou, tedy jiným kandidátem ve svobodných volbách, došlo k technickým problémům a pořad puštěný ze záznamu skončil.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor od Zelených varoval: Na zemi je moc lidí. Moc skleníkového plynu, omezte hovězí maso. A stavte větrníky

20:13 Profesor od Zelených varoval: Na zemi je moc lidí. Moc skleníkového plynu, omezte hovězí maso. A stavte větrníky

REPORTÁŽ „Času moc nemáme. Změny, které probíhají, jsou strašně rychlé. Když ještě pár let bude pokr…