Americký velvyslanec Schapiro promluvil. A bylo toho víc...

07.09.2015 12:31

Česko je dle Andrew Schapira velice otevřená a tolerantní země. Americký velvyslanec tak věří, že nenávistné hlasy vůči uprchlíkům a celému islámu, jsou ojedinělé. Uvedl to v rozhovoru pro časopis Týden, kde pohovořil i o odkazu Václava Havla, Miloši Zemanovi a zahraniční politice České republiky.

Americký velvyslanec Schapiro promluvil. A bylo toho víc...
Foto: redakce
Popisek: Setkání s velvyslancem USA Andrew H. Schapirem na Právnické fakultě UK v Praze
reklama

V diskuzi o uprchlické krizi na sebe dle Schapira naráží několik legitimních názorů. Na jedné straně se lidé snaží uprchlíkům pomoci, na straně druhé je prý legitimní se ptát, jak velké množství uprchlíků můžeme přijmout. Spojené státy dle něj nemají žádný návod, jak by Evropa měla postupovat. Vítají však snahu pomáhat lidem, kteří jsou v nouzi.

„Vnímám toto téma také v osobní rovině coby syn uprchlíka. Má matka v roce 1939 utíkala z Československa do Spojených států a byla v podobné situaci. Soucítím tedy s lidmi, kteří se pokoušejí utéci před nebezpečím,“ říká Schapiro. Z osobní zkušenosti prý navíc ví, že přivést do země ambiciózní lidi může být pro naši zemi skvělou příležitostí. Mnohokrát se údajně ukázalo, že uprchlíci mohou být hodnotou, nikoliv přítěží.

Americký velvyslanec s potěšením zjišťuje, že je v Česku slyšet mnoho hlasů, které vyzývají k toleranci a varují před hysterií. „Všiml jsem si, že Česko je velice otevřená, tolerantní země, a byť zaznívají nenávistné hlasy vůči celému islámu, věřím, že jsou ojedinělé. Je teď na všech lidech ve veřejném prostoru, aby šířili pravdivé informace,“ míní Schapiro s tím, že nikdy není hlasů k uklidnění nenávistných nálad dost. Čím více, tím prý lépe.

Přímočarý Zeman

Schapiro dále uvedl, že má pocit, že jeho vztah s Hradem je v pořádku a že si cení otevřeného dialogu s naším prezidentem, se kterým se nedávno dostal do křížku. Za velvyslancovu kritiku cesty do Moskvy, Zeman Schapirovi prostřednictvím ParlamentníchListů.cz vzkázal, že má dveře na Hrad zavřené. Americký velvyslanec vysvětlil, že jednat přímočaře je jeho styl, přímočaře ale prý jedná také prezident Zeman. „A myslím, že on sám takový přístup chápe a oceňuje,“ říká Schapiro.

To, že se v některých zahraničně politických otázkách prezident rozchází s vládou, Schapiro nepovažuje za zásadní. „ U žádného z našich spojenců nemluví politické špičky vždy naprosto stejným hlasem. Je to docela normální, podstatné jsou přece činy.  A zde nemůžeme být spokojenější,“ ujišťuje americký velvyslanec. Podle něj je Česká republika pro USA jedním z nejlepších spojenců v Evropě. Schapiro vyzdvihuje stabilní pozici Česka v otázkách ukrajinské krize či sankcí vůči Moskvě. Američané prý rovněž oceňují českou podporu boje proti Islámskému státu a poskytování munice Kurdům.

Havlův odkaz žije

Na otázku časopisu Týden, zda je dle jeho názoru dědictví Václava Havla přítomno v naší společnosti, Schapiro odvětil: „Myslím, že Češi jsou velmi hrdí na Havlův odkaz a na to, jak dokázal propojit české hodnoty vyznávané před sto lety T. G. Masarykem se současností. Tato země trpěla pod nadvládou nacistů a komunistů a byl to Havel se svojí vášní pro demokracii, kde zde nakonec demokracii pomohl prosadit. Tento příběh je důležitý a je třeba ho vyprávět,“ říká Schapiro s tím, že Havlův odkaz rozhodně žije. A to i ve Spojených státech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

16:04 Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

„Myslím, že kauza Kroupa překryla kauzu Vrbětice a udělala z ní kameňák. A to ještě fandím všem Kame…