Analytik Votápek: Kdyby Nikulin v USA začal spolupracovat s obžalobou a rozkryl roli ruského státu...

01.04.2018 21:01 | Zprávy

I přesto, že byl ministr spravedlnosti Robert Pelikán ohledně vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina zadrženého v Praze – o kterého měli zájem Rusové i Američané – vystaven nátlaku například ze strany prezidenta Miloše Zemana a jeho kancléře Vratislava Mynáře, kteří u něj lobbovali za vydání hackera do Ruska, rozhodl se nakonec pro USA. „Udělal správně, i když se Hrad zlobí a hněv prezidenta Zemana by mohl padnout na ministra i vládního šéfa Babiše,“ napsal ve svém komentáři pro server iDNES.cz analytik Vladimír Votápek.

Analytik Votápek: Kdyby Nikulin v USA začal spolupracovat s obžalobou a rozkryl roli ruského státu...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán

Ruský hacker Jevgenij Nikulin odletěl v pátek večer z Prahy do Spojených států, obviněn je hned z několika trestných činů, včetně hackerských útoků na servery firem LinkedIn, Dropbox a Formspring, či také z krádeže identity. Podle informací serveru iDNES.cz byl v sobotu předveden před federálního soudce v San Francisku, který rozhodl o jeho umístění do vazby, v pondělí stane znovu před soudcem.

Analytik Vladimír Votápek připomněl, že případ Jevgenije Nikulina vzbudil pozornost nejen proto, že o jeho vydání žádaly hned dva státy, ale také proto, že jej americká strana obviňuje ze zločinů, které patrně souvisejí s ruskými pokusy ovlivnit americké prezidentské volby, a to prostředky jako je šíření fake news a trollingem na sociálních sítích, ale také hackerskými útoky. Ruská strana ovšem tvrzení amerických vyšetřovatelů setrvale odmítá. „Pokud by se tedy hacker rozhodl spolupracovat s obžalobou a pomohl by podrobně osvětlit roli ruského státu, byl by to z pohledu Moskvy velký problém,“ míní Votápek.

Když se proto v ruských médiích ojevily informace že se Nikulinův zdravotní stav v české věznici podstatně zhoršil a že mu hrozí smrt, šlo podle analytika o znepokojivou informaci nejen pro českou justici, která takové obvinění kategoricky odmítla, ale i pro samotného vězně. „Ten totiž musel počítat i s možností, že se Kreml může pokusit o zajištění hackerova mlčení i jinými prostředky, nejen spoléháním na jeho loajalitu,“ uvedl ve svém komentáři na iDNES.cz analytik.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mír

Dobrý den, myslíte si, že je reálné, že válka skončí mírem a Ukrajina nepřijde o žádnou část svého území? Bylo by to tak správně, ale není to nereálné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obavy z Bradáčové: Chce být žalobcem, soudcem i katem

6:51 Obavy z Bradáčové: Chce být žalobcem, soudcem i katem

Nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová prý aspiruje na sloučení funkce žalobce, soudce i kata. Š…