Analytik o situaci v Turecku: Válku s Islámským státem může země vyhrát. Když obětuje tisíce vojáků

30.07.2015 9:17

Analytik Emil Souleimanov rozebral pro server Lidovky.cz situaci v Turecku. Ankara podle něj netušila, jaké monstrum v podobě Islámského státu podporuje. Generální tajemník NATO tak nyní, po sebevražedných útocích v pohraničí, uvítal posílení tureckého úsilí v boji s Islámským státem. Turecko se totiž nyní mstí údery letounů na pozice extremistů v Sýrii.

Analytik o situaci v Turecku: Válku s Islámským státem může země vyhrát. Když obětuje tisíce vojáků
Foto: Archiv
Popisek: Turecká vlajka

Podle Souleimanova neutralitu Ankary zlomily také dlouhodobé obavy z expanze džihádistů, navzdory tomu, že je dříve sama podporovala. Při té příležitosti se prý Turci snaží také zkrotit kurdský separatismus.

Souleimanov se ve svém rozhovoru se serverem Lidovky.cz věnoval také úterní mimořádné schůzce NATO. Podle něj šlo Ankaře o to, aby si zajistila politickou podporu pro svůj nejnovější postup vůči Islámskému státu. „Je totiž jasné, že může očekávat rozsáhlou odplatu ze strany džihádistů, a to jak na turecko-syrském pohraničí, tak v tureckém vnitrozemí. Pro případ eskalace konfliktu je logistická a politická, případně i vojenská či ekonomická podpora ze strany členských zemí NATO klíčová,“ uvedl Souleimanov.

„Na druhou stranu, jedná se také o turecké údery proti jednotkám PKK (Strana kurdských pracujících) v severním Iráku. A ty jsou mnohými na Západě vnímány neblaze, protože právě iráčtí (ale i syrští) Kurdové se etablovali jako nejefektivnější protidžihádistická pozemní síla i spojenci Washingtonu. I v tomto kontextu je pro Ankaru zásadní, aby své západní spojence včas přesvědčila o oprávněnosti svého postupu vůči kurdským objektům v regionu,“ dodal.

O cílích Turecka můžeme v tuto chvíli dle Souleimanova jen spekulovat. „Osobně si myslím, že Ankara momentálně nemá zájem o zahájení totální války proti PKK či IS. Válku s IS samotné Turecko hypoteticky může vyhrát pouze v tom případě, obětuje-li desítky tisíc svých vojáků v pozemní operaci na syrském i iráckém území. V tomto případě by mohlo dojít k sérii bezprecedentních teroristických útoků v tureckém vnitrozemí, kterou by tureckou společností otřásly. I proto Turecko nemá zájem jít do války s IS, zejména samo, ale spíše usiluje o ‚jednorázové‘ potrestání IS a demonstraci svého odhodlání pro případ, dospěje-li vedení IS k názoru, že je načase Turecko ohrozit,“ uzavřel.

Původní text ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ten chlapec má příbuzné ve Španělsku…“ Šojdrová v ČT vytáhla foto sirotků, pak nastoupil Jakub Železný

7:45 „Ten chlapec má příbuzné ve Španělsku…“ Šojdrová v ČT vytáhla foto sirotků, pak nastoupil Jakub Železný

Kauza 50 syrských sirotků posloužila svého času jako téma pro diskuzi v Parlamentu, ke kterému měl k…