Analýza: Boj za Islámský stát lze trestat jako teroristický útok

05.05.2015 17:39

Zapojení českého občana do aktivit Islámského státu či jiných zahraničních ozbrojených organizací by bylo možné postihnout i podle současných ustanovení trestního zákoníku, a to jako teroristický útok. V analýze, kterou ve středu projedná vláda a jejíž závěry má ČTK k dispozici, to uvedlo Ministerstvo spravedlnosti. Za teroristický útok přitom hrozí až doživotní vězení.

Analýza: Boj za Islámský stát lze trestat jako teroristický útok
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Tradiční „zábava“ Islámského státu: Focení a natáčení barbarských vražd

Trestní zákoník výslovně zakazuje „službu v cizích ozbrojených silách“, které definuje jako „vojsko nebo ozbrojené síly jiného státu“. Analýza však tvrdí, že podle současného právního řádu lze potrestat službu českého občana nejen v armádě cizího státu, ale i v uskupení, které armádou žádného uznaného státu není.

Ministerstvo upozornilo, že trestný čin teroristického útoku není nijak vázán na místo, kde se ho pachatel dopustil. Vztahuje se tedy i na skutky, které český občan spáchal v cizině. „Pro trestný čin teroristického útoku lze postihnout široké spektrum jednání spočívajících jak v samotném spáchání teroristického útoku, tak ve vyhrožování tímto útokem, v podněcování k němu, popřípadě v jeho finanční, materiální či jiné podpoře,“ stojí v analýze.

Trestat lze i cestování za účelem účasti na teroristickém útoku

Trestná je přitom i pouhá příprava související s terorismem, takže pod teroristický útok lze podřadit například i cestování za účelem účasti na útoku či účast nebo poskytování teroristického výcviku.

Základní sazba za teroristický útok je pět až 15 let vězení. Pokud pachatel navíc naplní některou zvlášť přitěžující okolnost – například způsobení těžké újmy na zdraví nebo škody velkého rozsahu – činí trestní sazba 12 až 20 let, přičemž lze uložit i výjimečný trest, tedy až doživotí.

Ministerstvo dodalo, že na službu v armádách cizích států dopadá až pětiletá základní sazba, která se za stavu ohrožení státu či za válečného stavu zvyšuje až na deset let odnětí svobody. Tohoto trestného činu se dopustí český občan, který službu koná v rozporu s branným zákonem – tedy bez povolení prezidenta republiky. Takovému povolení musí předcházet žádost podaná na Ministerstvo obrany, které ji projednává s ministerstvy vnitra a zahraničních věcí.

Názor Ministerstva spravedlnosti ohledně možnosti trestat případné české bojovníky Islámského státu za teroristický útok nesdílí hnutí Úsvit. Podle něj se zákoník na ty, kdo odejdou dobrovolně posílit džihádisty, nevztahuje. Úsvit proto připravil novelu zákona, která rozšiřuje skutkovou podstatu trestného činu „služba v cizích ozbrojených silách“ na službu u jakéhokoli jiného cizího činitele.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

14:44 To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

Exprezident Václav Klaus se v Partii na CNN Prima News vyjádřil k 20. výročí vstupu Česka do Evropsk…