Angličtina? Už umím zmizet po anglicku... Schillerová nebude mít klid. Internet přetéká vtipy

15.05.2020 15:49

Úprk ministryně Schillerové před anglicky vyptávajícím se štábem CNN Prima News vyvolal na internetu vlnu pobavení i kritiky. Česká tvořivost a vlastnost si dělat ze všech možných věcí srandu se opět projevila. Připomněly se však i dřívější výroky a kritika tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky Andrejem Babišem právě za jeho neschopnost se domluvit anglicky. S kolážemi přišel server Deník.

Angličtina? Už umím zmizet po anglicku... Schillerová nebude mít klid. Internet přetéká vtipy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová, ministryně financí
reklama

Po zjištění médií, že ministryně financí Alena Schillerová neumí příliš dobře anglicky, a následnému „úprku“ před štábem CNN Prima News, který ji chtěl z anglického jazyka vyzkoušet, se na internetu objevilo velké množství koláží paní ministryně, které si z této kauzy dělají legraci. Tuto sérii obrázků zveřejnil server Deník.cz.

Celý článek Deníku ZDE:

Anketa

Byl by šéf ODS Petr Fiala dobrým premiérem?

3%
97%
hlasovalo: 32609 lidí

Ministryně se sešla ve čtvrtek odpoledne s redaktorkou CNN Prima NEWS Lucií Hrdličkovou ve vstupní hale Ministerstva financí za účelem rozhovoru. Poté, co se nachystaly kamery, dala ministryně financí i pokyn k zahájení interview. Redaktorka Hrdličková položila první otázku, překvapivě nejen pro ministryni, ale v angličtině. Aniž stihla redaktorka otázku dopovědět, šéfka resortu financí se otočila a odešla.

„My jsme si řekli, že budeme dělat rozhovor na tři témata v češtině,“ řekl redaktorce po odchodu Schillerové tiskový mluvčí ministryně Žurovec. „Ne, neřekli jsme v češtině, řekli jsme na tři témata,“ oponuje redaktorka s tím, že reaguje na Twitter ministryně, kde obvinila ze lži Hospodářské noviny. Noviny tvrdí, že paní ministryně neumí anglicky, a proto se neúčastní videokonferencí EU s ostatními ministry financí členských států. To ministryně popřela a na Twitteru napsala, že v Bruselu zásadně hovoří anglicky bez tlumočníka. Tímto Hrdličková zdůvodňuje svůj záměr vést rozhovor v angličtině i zde.

„Reakce paní ministryně byla odmítavá, protože to pravděpodobně považovala za nedůstojnou provokaci, což popravdě řečeno malinko je,“ odpověděl na otázku moderátorky tiskový mluvčí ministryně Michal Žurovec, proč paní ministryně odešla. 

Více o této kauze jsme psali ZDE:

„Mohla to brát jako důstojné obhájení,“ hájí svoje počínání redaktorka.  „Paní ministryně se určitě obhájí, ale ne v tuto chvíli a ne tímto způsobem,“ uzavřel mluvčí.

Fotogalerie: - Muzeum na Stadionu Strahov?

Jedním z adeptů na umístění Muzea paměti XX. stole...
Dříve se hovořilo v souvislosti s muzeem totality ...
Prohlídka Stadionu Strahov začíná...
Výstavba prvního stadionu, který byl dřevěný s čás...
Při Svatováclavském miléniu v roce 1929 se zde kon...
Další, IX. Všesokolský slet se tu konal v roce 193...

Jedna koláž upozornila na zmizení ministryně po anglickém dotazu novinářky. Rovněž se dotkla předchozích vyjádření ministryně, která všechny pochyby o kvalitě anglického jazyka odmítla, na což upozornil i Ondřej Houska, autor článku v Hospodářkých novinách, který odstartoval celou kauzu.

„Paní ministryně, jsem autor onoho článku v Hospodářských novinách o Vaší angličtině. A i v něm jsem zdůraznil, že víc než o ni (angličtinu měla bídnou i řada Vašich předchůdců) jde o to, že ignorujete videokonference ministrů, kde se přitom teď řeší zásadní věci. Je špatně, že se vše stočilo na angličtinu,“ reagoval Houska v reakci na stížnost Schillerové, že ji žurnalisté „zkoušejí z angličtiny“.

Další obrázek přirovnává výkon Schillerové k dnes již legendárnímu rozhovoru biatlonisty Stanislava Řezáče, který po tom, co vyhrál závod, mluvil částečně česky, částečně německy a částečně anglicky.

Jiný výstřižek facebookového statusu upozornil na dřívější slova premiéra Babiše, který v roce 2017 jako ministr financí kritizoval tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku za jeho úroveň angličtiny. „Je to snad jediný evropský premiér, který neumí anglicky. A to už zvládá i moje vnučka,“ měl tehdy prohlásit Babiš.

Youtuber Kovy upozornil kromě jiného i na dřívější výrok Aleny Schillerové. Ta čelila kritice, že i v době, kdy mají být kadeřnictví zavřena, si udržovala stále podezřele pěkný sestřih. Následně ministryně řekla, že je zvyklá si o vlasy pečovat sama.

 

 

Fotogalerie: - Na vládě o rouškách

Lidé budou moci od 25. května chodit venku za urči...
Lidé budou moci od 25. května chodit venku za urči...
Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví
Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví
Lidé budou moci od 25. května chodit venku za urči...
Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví

Jiná koláž vznikla na základě známé scénky z dnes již kultovní série Slunce, seno.

Byla k nalezení i tato koláž, kde se ptají ministryně „How are you?“, což znamená „Jak se máte?“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tle
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Facebook hrozí zrušením facebookové stránky Tomia Okamury, Radima Fialy i hnutí SPD. Okamura se chce bránit i u soudu

11:08 Facebook hrozí zrušením facebookové stránky Tomia Okamury, Radima Fialy i hnutí SPD. Okamura se chce bránit i u soudu

Facebook hrozí zrušením facebookové stránky Tomia Okamury, Radima Fialy i hnutí SPD. „Stránce hrozí …