Alexandr Vondra vyjádřil smíšený postoj k Donaldu Trumpovi. V minulosti oceňoval některé aspekty jeho prvního prezidentského mandátu, ale zároveň kritizoval jeho selhání v souvislosti s událostmi 6. ledna, kdy proběhl tzv. útok na Kapitol. I dnes ještě existují věci, za které Vondra Trumpovi tleská. Patří mezi ně sociálně kulturní témata, konkrétně odklon od wokismu do „normálu“. Vymezil se však proti Trumpově obchodní protekcionistické politice a bezpečnostní politice. Zde Vondra uvedl, že Trump spolu s viceprezidentem JD Vancem ve svém důrazu na přerozdělování bohatství smýšlejí jako sociální demokraté. „Po tom PR cvičení, kde Trump oznamoval reciproční cla na celý svět, včetně tučňáků, pak celý víkend vše vysvětlovali… a je v tom levicové přerozdělování bohatství,“ řekl Vondra.
Podle něj bude pro Evropu těžké se s Trumpovou politikou „Amerika na prvním místě“ neboli „America first“ vyrovnat, protože často není v souladu se zájmy evropských zemí. Situaci podle něj komplikuje i měnící se globální kontext. „Čína šla nahoru, Indie šla nahoru, Rusko si dělá co chce… globalizace se zadrhla,“ řekl Vondra a dodal, že pro Českou republiku nemusí být deglobalizace výhodná.
„Uzavřít se není cesta. My potřebujeme mít ten svět otevřenej a on se teď bude víc uzavírat. Jde to proti nám,“ uvedl Vondra.
Alexandr Vondra nastínil zajímavou myšlenku, že v obchodní válce s Amerikou mohla být výhodou Evropské unie právě její pomalost v rozhodovacích procesech. Podle něj totiž „neschopnost jednat imperiálně rychle“ může být v některých situacích přínosem, protože Evropa díky tomu „nehysterčí“. Moderátor Tomáš Kulidakis mu však oponoval s tím, že alespoň na verbální úrovni Evropa hysterická byla. Vondra s tím částečně souhlasil: „Verbálně ano, ale v rozhodování ne,“ trval na svém.
Zároveň Vondra uznal, že český politik ani evropský poslanec nemá vliv ani na administrativu Spojených států, ani na administrativu Pekingu nebo v Moskvě. Když se ho moderátor Tomáš Kulidakis zeptal, proč se tedy kampaň koalice Spolu tolik zaměřuje na zahraniční politiku, Vondra odpověděl, že ačkoliv by se politici měli více soustředit na domácí témata, rozumí tomu, proč se téma Ruska a bezpečnosti objevuje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová