Anketa Prague Pride: O lidská práva dbá nejvíc Fischer

06.08.2012 18:29

Podle internetové ankety festivalu sexuálních menšin Prague Pride nejvíc o lidská práva z prezidentských kandidátů dbá Jan Fischer. Víc než třetina dotázaných míní, že tuto problematiku považuje za jedno z klíčových témat své kampaně. Podle téměř desetiny lidí, kteří odpovídali, na lidských právech z uchazečů o Hrad záleží nejvíc Jiřímu Dienstbierovi (ČSSD). Stejný podíl respondentů jmenoval bývalého premiéra Miloše Zemana. Výsledky zveřejnili organizátoři Prague Pride, v úterý pak pořádají debatu této trojice kandidátů na úřad hlavy státu.

Anketa Prague Pride: O lidská práva dbá nejvíc Fischer
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Fischer

Anketu odstartovali pořadatelé festivalu a duhového pochodu na svých stránkách a na Facebooku. Trvala jen krátce a zapojilo se do ní devět desítek lidí. "Počet není sice velký, ale dává to obrázek o tom, co si lidé myslí," řekl ČTK ředitel festivalu Czeslaw Walek.

Některá práva by se měla dorovnat

Podle něj organizátory přehlídky zajímalo, jaký mají prezidentští kandidáti postoj k lidským právům a menšině. Poslali proto dopis devíti uchazečům o hradní křeslo, kteří byli známi. Odpověděl Fischer, Zeman, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a prezidentův tajemník Ladislav Jakl.

Fischer má lidská práva za jedno ze svých hlavních témat podle 36 procent dotázaných, Zeman i Dienstbier shodně podle devíti procent respondentů. Sedm procent odpovídajících hlasovalo pro Jana Švejnara, pět procent pro ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, po čtyřech procentech pro Jakla a Sobotku. Jako poslední skončili Vladimír Dlouhý, Jana Bobošíková a Zuzana Roithová.

Za zásadní téma dotázaní považovali nejčastěji možnost adopcí, zrovnoprávnění manželství a registrovaného partnerství a ochranu před diskriminací. Pro vytvoření spravedlivé společnosti je podle nich nejpodstatnější podpora rozmanitosti a zákaz diskriminace, boj proti homofobii a rasismu i mezigenerační solidarita.

Fischer odpověděl, že ochrana lidských práv patří k pilířům jeho kampaně a o její potřebě je přesvědčen. Klonil by se k tomu, aby se úprava registrovaného partnerství rozšířila o majetkoprávní otázky. Pokud by se některá práva partnerů "dorovnala", neviděl by důvod k tomu, aby se partnerství srovnalo s manželstvím. Debatu o adopcích je prý předčasná, nejdřív by se mělo mluvit o reformě péče o děti, aby se dostaly z ústavů do rodin. Byl by ale zastáncem sladění normy, která teď osvojení registrovaným zakazuje, "s ústavními principy".

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prague Pride pro děti: „Dovádění“ zdarma, transvestita vám přečte pohádku. Bude i „vymejvák“

11:43 Prague Pride pro děti: „Dovádění“ zdarma, transvestita vám přečte pohádku. Bude i „vymejvák“

Dnes začíná Prahou i úřadem vlády podporovaný festival Prague Pride. Kdo se chce zúčastnit, musí zap…