Vzpomínková akce se konala před ikonickou hlavní branou tábora, kde k přítomným promluvil polský prezident Andrzej Duda i někteří pamětníci. Jedna z přeživších dokonce několik přítomných politiků rozplakala, když vzpomínala na své pocity po příjezdu do tábora, když jí nacisté tetovali číslo na její ruku. „Hrozné bylo, když mi oholili vlasy. Bylo to něco, co patřilo jen mně. Oni mě proměnili v politováníhodné stvoření, nemohla jsem poznat sama sebe,“ vzpomínala dále Batsewa Daganová, jak informují Novinky.cz.
Jiná pamětnice, Elza Bakerová, vzpomínala, že kromě židů mířilo do tábora i množství Romů. „Bylo mi osm a byla jsem z Hamburku deportována do tábora. Nacisté mě považovali za cikánku a uvěznili mě s dalšími tisíci Romy. Většina z romské populace tábora byla vyvražděna,“ vzpomínala a vyjádřila radost z toho, že je nyní Osvětim jako muzeum holokaustu známé po celém světě.
Kromě vyprávění drastických zážitků pamětníci přítomné politiky vyzývali, aby se nikdy nezapomnělo na dodržování lidských práv a aby se bojovalo proti rasismu a nesnášenlivosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma