Aranžování demonstrace „mírumilovných muslimů“: Bylo to jinak, brání se CNN

06.06.2017 12:17

Rakouský deník Kronen Zeitung, britský deník The Sun nebo německý internetový server Tagesschau tvrdí, že CNN naaranžovala reportáž o mírumilovných muslimech, jak se modlí jen pár hodin po teroristickém útoku na London Bridge a odsuzují terorismus. Připomíná to klasickou hranou scénku z filmu, kde režisér nařizuje lidem, co mají dělat. CNN je za to vystavena velké kritice, jenže se zdá, že podobné praktiky nejsou v médiích tak úplně neobvyklé.

Aranžování demonstrace „mírumilovných muslimů“: Bylo to jinak, brání se CNN
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Velké Británie

Americká zpravodajská stanice CNN na sebe strhla nechtěnou pozornost. Natočila reportáž o muslimech, kteří v Londýně vyjadřovali sounáležitost s oběťmi teroristického útoku v Londýně. Jenže se ukázalo, že nejde o žádnou živelnou akci muslimů, ale o situaci naaranžovanou přímo štábem CNN. Video, jak zpravodajská stanice říká lidem, co mají dělat, koluje po internetu. Lidé si na něm dopředu zkoušejí i to, jak vysoko by se měly zvedat transparenty, aby byly dobře vidět na kameru.

Na počínání CNN upozornila např. britská novinářka Katie Olivia Hopkinsová, která v minulosti pracovala pro The Sun či pro rozhlasovou stanici LBC. Nyní píše pro server Daily Mail. Dáma na sociální síti Twitteru podotýká, že CNN přehrává příběh přímo před očima lidí. Takhle se vyrábějí fake news. Vezmete skupinku lidí, dáte jim do ruky transparenty a natočíte je na jednom místě. Pak je třeba převezete na jiné místo a můžete natočit další demonstraci.

 

 

Pár slov k tomu na sociální síti poznamenala také ekonomka Markéta Šichtařová. „Dřív mi přišlo směšné, když jsem slyšela hantýrku TV zpravodajství: „Dneska hrajeme repku o bla bla...“ Hrajou se snad divadelní představení, alternativně, nespisovně řečeno, i filmy, ale reportáže...? Později jsem to pochopila. Ale ano, hrají se i reportáže. Přesněji řečeno – hrají se fake news,“ rýpla si ekonomka.

CNN se však brání, že o žádné vytváření fake news se v Londýně nejednalo. PR oddělení CNN tvrdí, že policie jen nechala projít demonstranty, přičemž se zajímala o to, jaké transparenty mají s sebou. A CNN je právě v tu chvíli natočila. Mělo tedy jít o souhru náhod.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen u nás: Projev Klause ml. k 17. listopadu. A pak to dorazil Ševčík kádrováky, islamizací a...

4:44 Jen u nás: Projev Klause ml. k 17. listopadu. A pak to dorazil Ševčík kádrováky, islamizací a...

Konference o postupné ztrátě svobody v současné době na pražském Žofíně, kterou organizovala Národoh…