Asad s pomocí Putina drtí teroristy a z USA zní: Obamo, vždyť my jsme už úplně mimo

18. 5. 2016 11:18

Zástupci světových mocností se opět sešli ve Vídni, aby jednali o Sýrii. Při včerejších jednáních však nebylo dosaženo žádného pokroku. Pozice syrského prezidenta Bašára Asada mezitím stále posiluje a jeho odchod z politiky je podle mnoha expertů nereálný.

Asad s pomocí Putina drtí teroristy a z USA zní: Obamo, vždyť my jsme už úplně mimo
Foto: Washington Post
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad
reklama

Anketa

Kvitujete fakt, že ministr Daniel Herman vystoupil na sněmu Sudetoněmeckého krajanského sdružení?

7%
93%
hlasovalo: 10846 lidí

Bývalý americký velvyslanec v Sýrii Robert S. Ford je přesvědčen, že prezident Bašár Asad se udrží u moci do té doby, než se ho pokusí Washington a jeho spojenci sesadit vojenskou cestou. „Bez většího vojenského tlaku na syrskou vládu nedojde k žádnému politickému řešení stávající situace,“ tvrdí Ford, který v Sýrii působil v letech 2010 až 2014. Americký diplomat se rovněž staví kriticky k Obamově administrativě, jejíž nejasné kroky v Sýrii podle jeho názoru vedly ke ztrátě důvěry ze strany syrské opozice.

Celý text z The Washington Times je ZDE.

„Spojené státy nyní nemají na ozbrojenou opozici vůbec žádný vliv, protože tito lidé považují naši politiku přinejmenším za nekonzistentní,“ prohlásil Ford přes americkým senátním Výborem pro zahraniční záležitosti. Neméně kritiky se však z jeho úst snáší také na Moskvu. Její vojenskou intervenci v Sýrii považuje za největší překážku, která brání ukončení občanské války v zemi. Deník The Washington Times připomíná, že Obamova administrativa od začátku tlačí na odstranění Asada politickou cestou.

Americká vláda tvrdí, že v případě pokračování Asada v úřadu nemůže být dosaženo míru. Podobnému vyústění však zatím nic nenasvědčuje. „Fordova včerejší kritická slova přicházejí v situaci, kdy se ve Vídni opět scházejí ministři zahraničí světových velmocí, aby znovu diskutovali o vyhlídkách na dosažení příměří,“ píše americký deník. Jak uvádí také tisková agentura Reuters, na společném jednání převládá pesimistická atmosféra. Vzájemné shody mezi Ruskem a Íránem na jedné straně a Spojenými státy, Evropskou unií a Saúdskou Arábií na straně druhé se zatím nepodařilo dosáhnout.

Účastníci jednání se nedohodli na žádném novém termínu, kdy by měly být zahájeny mírové rozhovory. Aspoň byla vydána společná výzva pro příměří, které by umožnilo dodávat humanitární pomoc do postižených oblastí Sýrie. „Dosažení příměří je však značně nejisté, protože zástupci Islámského státu, al-Káidy a dalších džihádistických frakcí se jednání od samého počátku jednání neúčastní. Obamova administrativa nicméně zmínila, že pokud do srpna letošního roku Asad nerezignuje, může dojít k razantní změně americké politiky v tomto regionu,“ uvádí deník.

Jak uvádí americký deník The New York Times, mnoho expertů považuje pozici prezidenta Asada díky ruské intervenci a podpoře Íránu téměř za neotřesitelnou. Všeobecně se předpokládá, že žádná nová vláda by si nemohla dovolit jej vyloučit z politického života. „Přesto na včerejší společné konferenci se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem americký ministr zahraničí John Kerry odmítl návrh na jednání se syrským prezidentem. Naopak Asada obviňuje z nedostatku vůle ke spolupráci a z toho, že brání dodávkám humanitární pomoci.“

Celý text z The New York Times je ZDE.

Kerry si podle nejmenovaných zdrojů v zákulisí stěžoval na nedostatečné páky k tomu, aby přinutil Asada ke splnění jeho závazku. Prostřednictvím médií mu potom poslal výhružný vzkaz signalizující, že trpělivost americké diplomace se chýlí ke konci. „Asad by si neměl myslet, že ve hře není žádný plán B. Toto jeho přesvědčení nemá žádné reálné základy. Syrský vůdce se mýlí, když se domnívá, že prezident Obama není dostatečně odhodlán udělat správné rozhodnutí v co nejkratším možném termínu,“ prohlásil Kerry.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Já můžu říkat, co si myslím, protože nikam nekandiduju...“ Xaver měl u Soukupa „zlou“ myšlenku

20:50 „Já můžu říkat, co si myslím, protože nikam nekandiduju...“ Xaver měl u Soukupa „zlou“ myšlenku

Koronavirus a opatření nařízená vládou – to bylo tématem čtvrtečního pořadu moderátora Jaromíra Souk…