Ať staří lidé nesmí k volbám! Návrh STANu rozjel drsnou debatu

22.04.2019 9:41

Jak informoval server iDnes, od Víta Rakušana (STAN) přišel do Poslanecké sněmovny návrh, aby volební právo, zatím pouze v komunálních volbách, náleželo lidem od 16 let. Tento návrh by podpořili i Piráti. „Aby to jinak právně ještě ne plně svéprávné děti hodily levičákům – na to jsou užitečné dost, co?“ říká k tomu ekonomka Markéta Šichtařová. A Marek Švehla z Respektu přišel s nápadem podmiňovat volební právo testem „politické orientace“. Akorát jaksi zapomněl zmínit, že se jednalo o žert.

Ať staří lidé nesmí k volbám! Návrh STANu rozjel drsnou debatu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hnutí STAN chce také do zákona zavést tzv. domovské právo tedy určitou příslušnost k obci, kde se člověk narodí

„V českém volebním systému by měli mít právo volit i šestnáctiletí. Náš návrh bude směřovat primárně ke komunálním volbám, kde to dává největší smysl. Středoškoláci už vnímají, co se kolem nich děje a měli by mít vliv na to, jak bude život v jejich obci vypadat. Mladá generace se navíc dnes lépe orientuje v záplavě informací, protože v takovém světě vyrůstá,“ představil argumenty návrhu čerstvý předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Návrh změny volebního zákona začala připravovat legislativní rada hnutí STAN. STAN také v rámci připravované reformy vzdělávání považuje za zásadní vést žáky a studenty celkově celou výukou ke kritickému myšlení, a to prý částečně i na úkor biflování velkého objemu dat. Reformu údajně do několika měsíců představí senátor Mikuláš Bek spolu s Petrem Gazdíkem.

Anketa

Je útok na Dominika Feriho důkazem o zhrubnutí české společnosti?

5%
95%
hlasovalo: 11098 lidí

Dle serveru iDnes by návrh podpořili i Piráti. „My jsme to projednávali na klubu a na ty komunální volby nám to přijde jako dobrý nápad. Jsou to volby, kde je nejsnadnější se zorientovat v té problematice. Přijde nám to jako rozumné. Ještě jsme se shodli, že by se to mohlo rozšířit o místní referenda,“ uvedl pro server poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík. A podporovatelé se zřejmě najdou i v ČSSD. „Já jsem pro, protože to může vést k posílení zájmu mladých o politiku a veřejné dění obecně,“ sdělila iDNES.cz také ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Markéta Maláčová.

V ostatních stranách je ovšem názor na snížení volebního věku, i když by se jednalo jen o komunální volby, o poznání skeptičtější. Ministr životního prostředí Richard Brabec (za ANO) se nechal slyšet, že STAN chce snížení ze zištných důvodů, aby dosáhla lepšího volebního výsledku. Odmítavé stanovisko přišlo i z ODS, SPD a KDU-ČSL.

Celý článek ZDE

Co si o nápadu myslí, vyjádřila ekonomka Markéta Šichtařová. „Sňatky od 18 let. Alkohol od 18. Plná trestní odpovědnost od 18. Řidičák od 18. Zbroják dokonce od 21. Ale aby to jinak právně ještě ne plně svéprávné děti hodily levičákům – na to jsou užitečné dost, co? Čekám, že příště ty samé ‚pokrokáře‘ napadne omezit volební právo do 60 let – on totiž jak člověk stárne a vzdělává se, stává se čím dál víc pravičákem a konzervativcem. A to se moc nehodí do krámu.“

Naopak za skvělý nápad tento návrh označil novinář z Respektu Marek Švehla. A šel ještě dál: „Měli bychom podmiňovat účast všech lidí – opakuji všech lidi – ve volbách úspěšným složením testu politické orientace. Zlepší to školy, pomůže to médiím, pohřbí to SPD, protože jejich voličům k lepší orientaci nic nepomůže.“

Již v diskusi se začaly množit příspěvky, podle kterých Švehlův nápad jde proti principům zastupitelské demokracie a padla i přirovnání k nacionálnímu socialismu. Ozval se například europoslanec Jan Zahradil: „Marek Švehla z Respektu navrhuje ‚test politické orientace‘ jako předpoklad volebního práva. A asi to nemyslí jako vtip. Zbývá dodat, že test by měla samozřejmě vyhodnocovat etická komise nezávislých osobností, vedená třeba předsedou Tomášem Halíkem.“

Až později Švehla upřesnil, že se jednalo o žert. Ale jak někdo připomenul, v úvodním příspěvku prakticky nic nenaznačovalo, že se o žert jedná. A na pomoc svému kolegovi přispěchal i šéfredaktor Respektu Erik Tabery.

Že by svůj nápad myslel vážně, dementoval Švehla i pod Zahradilovým příspěvkem slovy: „Ano, byla to ironie.“ Vít Blaha ovšem Švehlovi připomenul, že u něj je opravdu těžké určit, kde začíná ironie a co je ještě myšleno vážně.

Reakce na jeho příspěvek se však vršily dál a tak si Švehla posteskl: „Jelita si daly sraz.“ „Prostě děláte příliš sofistikované vtipy,“ uculoval se na novináře europoslanec.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kyselá Witowská se hádala. Tvrdě ji utřeli. ČT se vrátila minulost

10:52 Kyselá Witowská se hádala. Tvrdě ji utřeli. ČT se vrátila minulost

Jako každý rok, i letos se předávala anticena Zlatý citron od FITES (Český filmový a televizní svaz)…