Autocenzura. To je to nejhorší. Korecký ke svobodě slova

11.10.2023 10:36 | Monitoring

Společnost na obranu svobody projevu, jejímž spoluzakladatelem je tvůrce počítačových her Daniel Vávra, si položila otázku, jak je to momentálně se svobodou slova v Česku. Odpověď nabídl komentátor MF Dnes Miroslav Korecký. Poukázal na 6 věcí, které ohrožují svobodu slova. Započítal do toho i tlak, který se objevil v západním světě po 11. září 2001. S varováním stran svobody slova přišla i filozofka Tereza Matějíčková.

Autocenzura. To je to nejhorší. Korecký ke svobodě slova
Foto: Screen: CNN Prima News
Popisek: Miroslav Korecký

Komentátor Miroslav Korecký promluvil o omezování svobody slova.

Kromě všech nesmyslů, spojených se státní honbou na dezinformátory… Kromě vypínání nepohodlných webů… Kromě kriminalizace verbálních skutků nebo všelijakých skutečných či smyšlených symbolů… Kromě omezování svobody slova v rámci už dlouholetého ořezávání všech svobod po 11. září 2001… Kromě tristní proměny atmosféry na vysokých školách… Kromě bolševicky aktivistického vynucování politické a jiné korektnosti na sociálních sítích…“ vyjmenoval několik bodů zkušený komentátor.

A celé to završil ještě jednou věcí, která podle něj ohrožuje svobodu projevu. Měl na mysli tendování k autocenzuře.

„Tak kromě toho všeho je dnes snad nejsmutnější obyčejná a čím dál víc sílící tendence k autocenzuře. Zatím snad způsobená hlavně obavou, že se dotyčný stane obětí společenské štvanice. ZATÍM snad ještě neprimárně motivovaná strachem ze ztráty práce nebo z problémů způsobených celé rodině,“ napsal Korecký.

Filozofka Tereza Matějíčková ke stejnému tématu uvedla, že svobodu slova ohrožuje nedostatek odvahy mluvit svobodně. Třeba i proti názoru většiny. Vedle toho podle ní svobodu ohrožuje lenost.

„Neztrácela bych ze zřetele, že být svobodný je stejně výjimečné jako nesnadné. Většinou fungujeme v módu spíše dobrovolnosti než svobody. V případě spousty věcí jsme si nikdy ani nepoložili otázku, proč fungují, jak fungují a zda by neměly fungovat jinak. Což je v pořádku, nelze vše stále zpochybňovat. Svoboda je tedy spjatá s odvahou, ale nepodceňovala bych ani fakt, že je to dřina. Takže další věc, která může člověku brát svobodu slova, je lenost,“ konstatovala.

A přišla s varováním:

„V demokracii by svoboda slova neměla být aristokratická výsada těch, kteří prošli mediálním tréninkem, jsou zvláště odolní nebo odvážní. Ostatně proto se dlouho mělo za to, že svoboda slova není jen možnost něco někde pronést, ale tkví právě v sadě kulturních technik, které jsou podmínkou této svobody. Poslední dobou mi připadá, že právě tato podmínka závratně upadá,“ řekla.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

15:00 „Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

Royal United Services Institute (RUSI) je nejstarší think-tank pro otázky obrany a bezpečnosti. Tent…