Až Donald Trump lépe pozná EU, změní svůj kritický pohled, věří český politolog

09.02.2017 19:25

Moderátorka Světlana Witowská přivítala ve čtvrtečním Interview ČT24 politologa Bořivoje Hnízda a nechala si od něj vyložit, co nás čeká v bouřlivém roce 2017 na mezinárodní scéně. Došlo na Brexit a Donalda Trumpa.

Až Donald Trump lépe pozná EU, změní svůj kritický pohled, věří český politolog
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Britská premiérka Theresa Mayová se ukazuje jako tvrdá vyjednavačka. „V zájmu Británie je, aby jednání začalo tak, jak předpokládá premiérka Theresa Mayová, to znamená do konce března jednání započnou. Myslím, že teď to bude Británie, která bude pospíchat, aby celý ten proces skončil do dvou let. Naproti tomu EU bude celý ten proces asi trochu zdržovat, protože má i jiné problémy než jen Brexit. Především má volby v řadě zemí... Ale je to zájem z obou stran, aby k nějaké dohodě došlo,“ zdůraznil.

Velmi nešťastná se mu zdá myšlenka, že by měla být Velká Británie potrestána za odchod z EU. „Přece spolupráce EU stála vždy na dobrovolnosti a myslím si, že kdyby převládl v EU ten tvrdý postup, tak by v Británii ještě přibylo zastánců Brexitu... Kdyby nedošlo k nějaké vzájemné dohodě, tak by to nebylo dobré pro žádnou ze stran,“ doplnil svůj názor Hnízdo. EU také musí držet jasnou vyjednávací pozici, ale dohoda je v zájmu opravdu obou stran. Voliči v EU totiž budou sledovat, jak to všechno dopadne, a Unii podle toho ohodnotí.

Irsko možná získá nějaké speciální výhody od Evropské unie

Ve prospěch britské pravice mluví fakt, že volby budou pravděpodobně až v roce 2020 a současná vláda má v parlamentu většinu. Vůdce levicových labouristů Jeremy Corbyn je poměrně populární u voličů, ale horní patra strany ho příliš v lásce nemají, což mu nepomáhá.

Otázkou je, co se stane se Skotskem. I kdyby se Skotsko odtrhlo, ještě nemá jisté, že by mohlo v EU zůstat. Proti tomuto řešení budou např. Španělé, kteří mají podobný problém s Katalánskem.

Problém bude mít i Irsko. „Já si úplně neumím představit, že by se hranice Irska změnily ve vnější hranici EU. Tam je možné, že Irsko získá nějaké speciální výhody od Evropské unie. I ostatní země budou mít nějaké speciální požadavky a uvidíme, jak to bude vypadat dál,“ dodává Hnízdo.

Nakonec došlo i na 45. prezidenta USA Donalda Trumpa, který má zjevně raději jednání mezi dvěma státy než s většími institucemi, jako je EU. Zatím se ale Unie Trumpa bát nemusí. Je k ní sice kritický, ale Hnízdo věří, že ještě své kritické názory přehodnotí. „Viděli jsme to i u NATO, kde přehodnotil svůj pohled, a já myslím, že s EU to bude podobné, až přijede do Evropy,“ vyjádřil svůj názor Hnízdo.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…